ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"12" березня 2012 р. Справа № 0670/623/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Соморовій В.А. ,
розглянувши апеляційну скаргу Малинської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" листопада 2011 р. у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Малинська паперова фабрика -ВАЙДМАНН" до Малинської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Малинської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.01.2011р. №0001212340/3 (від 22.07.2010 р. №0001212340/0, від 16.08.2010 р. №0001212340/1, від 02.11.2010р. №0001212340/2) в частині донарахування податку на прибуток на суму 100084,00 грн. та штрафних санкцій на суму 43175,00 грн.; від 21.01.2011р. №0003891740/3 (від 22.07.2010р. №0003891740/0, від 16.08.2010р. №0003891740/1, від 02.11.2010р. №0003891740/2) в частині визначення суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1411,57 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 3003,14 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі Малинська МДПІ просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Зазначає, що ПАТ "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" безпідставно віднесло оптичну комп'ютерну мережу до 4-ї групи основних фондів та збільшило її балансову вартість. Також не сплачено податок з доходів фізичних осіб з вартості подарунків фізичним особам за рахунок підприємства.
Встановлено, що 09.07.2010 року Малинською МДПІ проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства ПАТ "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" за період з 01.10.2008 року по 31.03.2010 року, про що складено акт № 90/23-10/00278735, що містить висновок про порушення ПАТ "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" пп.8.1.2 п.8.1, пп.8.2.2 п.8.2, пп.8.3.3 п.8.3, пп.8.4.2 п.8.4, пп.8.6.1 п. 8.6 ст.8, пп.5.2.1 п.5.2, пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток за період, що перевірявся всього у сумі 113310 грн., в тому числі за 1 квартал 2009 року у сумі 26900 грн., за 1 півріччя 2009 року у сумі 49765 грн., за 3 квартали 2009 року у сумі 74667 грн., за 2009 рік у сумі 95505 грн., за 1 кв. 2010 р. у сумі 17805 грн.; пп. п.1.3 «и», п.1.15 ст.1, п.3.4 ст.3, пп.4.2.3, п.п.4.2.9 «е»п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.14.1 ст.14, п.17.2 «а»ст.17, п.19.2 «а»ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003 року донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 1766,55 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 22.07.2010 р. №0001212340/0 ПАТ "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" донараховано податок на прибуток на суму 113310 грн. та штрафні санкції на суму 47346 грн. Податковим повідомленням-рішенням від 22.07.2010 р. №0003891740/0 ПАТ "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" визначено суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1766,55 грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 3533,10 грн.
За наслідками апеляційного оскарження позивачем податкових повідомлень-рішень до податкових органів ДПІ в Малинському районі та ДПА в Житомирській області податкові повідомлення-рішення залишені без змін та прийняті податкові повідомлення-рішення від 16.08.2010р. №0001212340/1, від 02.11.2010р. №0001212340/2 та від 16.08.2010р. №0003891740/1, від 02.11.2010р. №0003891740/2.
Державною податковою адміністрацією України залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0001212340/0 від 22.07.2010 року (від 16.08.2010р. №0001212340/1, від 02.11.2010р. №0001212340/2) та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0003891740/0 від 22.07.2010 року (від 16.08.2010р. №0003891740/1, від 02.11.2010р. №0003891740/2) в частині сплати 264,98 грн. податку з доходів фізичних осіб і 529,96 застосованої штрафної санкції, в іншій частині дане податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
Відповідно до пп. 8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" основні фонди -це матеріальні цінності, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких перевищує 1000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом.
Витрати на придбання будь-яких матеріальних цінностей, вартість яких не перевищує 1000 гривень, що призначені для використання у господарській діяльності платника податку, включаються до складу валових витрат платника податку в загальному порядку та враховуються для цілей застосування пункту 5.9 статті 5 цього Закону.
Згідно пп. 8.1.2, п.8.1, ст. 8 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" амортизації підлягають витрати на придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання.
Підпунктом 8.3.9, п. 8.3, ст. 8 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що для амортизації нематеріальних активів застосовується лінійний метод, за яким кожний окремий вид нематеріального активу амортизується рівними частками виходячи з його первісної вартості протягом строку, який визначається платником податку самостійно виходячи із строку корисного використання таких нематеріальних активів або строку діяльності платника податку, але не більше 10 років безперервної експлуатації".
З матеріалів справи вбачається, що локальна оптична мережа ПАТ "Малинська паперова фабрика-Вайдманн" створена для власних господарських потреб. Строк корисного використання даного об'єкту перевищує 365 календарних днів. Відповідно до Акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 30.12.2008 року первісна вартість оптичної комп'ютерної мережі становить 638760,80 грн.
Згідно пп.8.2.2, п.8.2 Закону України «Про оприбуткування прибутку підприємств» основні фонди підлягають розподілу за відповідними групами, 4-та з яких - це електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, комп'ютерні програми, телефони (у тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних товарів (предметів).
Відповідно до пп. 8.6.1 п.8.6 ст.8 вказаного Закону норми амортизації встановлюються у відсотках до балансової вартості кожної з груп основних фондів на початок звітного (податкового) періоду в такому розмірі (в розрахунку на податковий квартал): група 4 - 15 відсотків.
Згідно з пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Вказане обладнання за своїм функціональним призначенням відноситься до 4-ї групи основних засобів, витрати на створення оптичної комп'ютерної мережі та амортизаційні відрахування підтверджуються матеріалами справи.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про незаконність нарахування позивачу суми податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 100084,00 грн. та штрафних санкцій на суму 43175 грн., про незаконність та скасування оскаржуваних рішень №0001212340/3 від 21.01.2011 р., №0001212340/0 від 22.07.2010 р., №0001212340/1 від 16.08.2010 р., №0001212340/2 від 02.11.2010 р.
Стосовно вимог про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003891740/3 від 21.01.2011 р. (№0003891740/0 від 22.07.2010р., №0003891740/1 від 16.08.2010 р., №0003891740/2 від 02.11.2010 р.) в частині визначення суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1411,57 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 3 003,14 грн. слід зазначити наступне.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних ociб" дохід визначено, як сума будь-яких коштів, вартість матеріального i нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, зазначених у пп. 4.2.16 п. .4.2 ст. 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так i за її межами.
Підпунктом "и" п. 1.3 ст.1 вказаного Закону визначено, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді доходів, що виплачуються (надаються) резидентами у вигляді виграшів і призів, у тому числі у лотерею (крім державної); благодійної допомоги, подарунків.
Відповідно п.1.15. ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" позивач є податковим агентом, тобто юридичною особою яка зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Вказана норма визначає лише поняття податкового агента, але не містить норм щодо обов'язку податкового агента утримувати податок з доходів в усіх, без винятку, випадках виплати такого доходу фізичним особам.
Відповідно до пп. 8.1.1 п.8.1 ст.8 даного Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст. 7 цього Закону.
Відповідно пп.4.2.9 п.4.2 ст.4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" якщо додаткові блага надаються особою, що не є продавцем платника податку, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.
Пунктом 4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено випадки визначення податкового зобов'язання контролюючим органом при перевірці податкових декларацій. Податкова декларація у розумінні даного Закону - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування або сплата податку, збору та обов'язкового платежу. На підставі податкових декларацій податковий орган узгоджує та до нараховує суми податкових зобов'язань. За порушення порядку подання податкової декларації передбачені штрафні санкції.
Розрахунок за формою №1ДФ не є податковою декларацією, що відображає нарахування податку з доходів фізичних осіб. Розрахунок за формою №1ДФ містить відомості про нарахований та сплачений податок.
Порядок оподаткування подарунків визначається статтею 14 вказаного вище Закону, відповідно пункту 14.1 якої кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини.
Оподаткування спадщини визначається статтею 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", пунктом 13.4 якої встановлено, що особами, відповідальними за сплату податку до бюджету є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2005 року №67 "Про реалізацію статті 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" також встановлено, що дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб згідно із статтею 13 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку з доходів фізичних осіб і відображається ним у річній декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація).
Тобто, платниками податку з доходів фізичних осіб - додаткових благ, отриманих не від працедавця, є фізичні особи, що їх отримали, шляхом включення їх до складу загального річного оподатковуваного доходу та відображення у річній декларації про майновий стан і доходи, а не позивач, як податковий агент.
Тому, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про неправомірність та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.01.2011р. №0003891740/3, від 22.07.2010р. №0003891740/0, від 16.08.2010р. №0003891740/1, №0003891740/2 від 02.11.2010 р. в частині визначення суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1411,57 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 3003,14 грн.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Малинської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Г.І. Майор Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Приватне акціонерне товариство "Малинська паперова фабрика -ВАЙДМАНН" вул.Приходька,66,м.Малин,Житомирська область,11602
3- відповідачу Малинська міжрайонна державна податкова адміністрація площа Соборна, 10,Малин,Житомирська область,11603