Рішення № 26944614, 24.10.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
24.10.2012
Номер справи
5013/1148/12
Номер документу
26944614
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" жовтня 2012 р.Справа № 5013/1148/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Демидова А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5013/1148/12

за позовом: Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка

до відповідача: Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Рівне

про стягнення 18394,70 грн.

Представники сторін:

від позивача - Міхно Л.А., довіреність № 442 від 24.04.2012р., головний державний соціальний інспектор управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації;

від відповідача - Петрова Т.О., директор.

В судовому засіданні 22.10.2012 р. оголошувалась перерва до 24.10.2012 р.

В судовому засіданні 24.10.2012 р. оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Управлінням праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації подано позовну заяву з вимогою стягнути з Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району кошти в сумі 18394,70 грн., які є збитками у вигляді безпідставно виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям.

Позов подано з посиланням на пункти 33, 48 Порядку призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001р., та обґрунтовано виданням відповідачем довідок з недостовірною інформацію, на підставі якої було призначено та виплачено державну допомогу на дітей одиноким матерям.

Відповідачем позов заперечено повністю з тих підстав, що зазначена у довідках інформація є правдивою, а дії відповідача правомірними (а.с. 38-40, 110-111).

В судовому засіданні 24.10.2012 р. представником позивача позовні вимоги підтримано повністю; представником відповідача позов заперечено.

Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, наведенні в обґрунтування підстав позову та заперечень проти позовних вимог, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

З матеріалів справи (а.с. 17-27, 122-128) слідує, що Управлінням праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації призначено і виплачено допомогу на дітей одиноким матерям наступним громадянам:

Сорока Тетяна Станіславівна (дитина - Сорока Сергій Олегович, 15.04.1999 р.н.);

Даниленко Тетяна Василівна (дитина - Даниленко Андрій Анатолійович, 14.08.2004 р.н.);

Погоріла Алла Іванівна (дитина - Погоріла Христина Володимирівна, 25.02.1998 р.н.);

Савченко Раїса Петрівна (дитина - Савченко Наталія Леонідівна, 12.05.2001 р.н.).

Вказані виплати, згідно пояснень позивача, здійснено на підставі звернень заявниць та доданих до них документів, зокрема довідок Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району про те, що зазначені вище діти проживають, навчаються та перебувають у школі-інтернат на неповному державному утриманні.

Однак, як повідомляє позивач, після вивчення документів управлінням було з'ясовано, що згідно Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженого наказом МОН України від 15.09.2008 р. №852, спеціальна загальноосвітня школа - загальноосвітній навчальний заклад, що забезпечує здобуття повного рівня освіти, проводить корекційно-розвиткову роботу дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, умови проживання та утримання за рахунок держави.

Як вказує позивач, за змістом зазначеного Положення, перебування дітей у вказаному закладі може бути або за рахунок держави, або діти знаходяться на повному державному утриманні. Іншого визначення, такого як неповне державне утримання, немає. Разом з цим, утримання дитини за рахунок держави виключає підстави виплати допомоги одиноким матерям (за виключенням випадків, коли дитина в певний період перебуває дома).

Отже, як вважає позивач, інформація в довідках Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів (відповідач) є недостовірною, внаслідок чого управлінням безпідставно призначено і виплачено допомогу на дітей в загальному розмірі 18394,70 грн., чим заподіяно державі збитки.

Відповідно до пункту 48 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку.

На підставі викладеного, позивач просить стягнути з Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району кошти в сумі 18394,70 грн., які є збитками у вигляді безпідставно виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям.

При розгляді даної справи, господарський суд виходить з наступного.

Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено такий вид державної допомоги, як допомога на дітей одиноким матерям.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію. (ст. 18-1 Закону).

Всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 зазначеного Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) (ст. 5 Закону).

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, (надалі - Порядок), до заяви про призначення допомоги має додаватись довідка про проживання дитини з матір'ю, видана за місцем проживання сім'ї. У разі неможливості одержати таку довідку орган праці та соціального захисту населення здійснює обстеження сім'ї за місцем проживання і складає акт із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. У разі, коли дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, замість довідки про проживання дитини з матір'ю подається довідка з місця проживання матері та довідка з місця проживання (навчання) дитини. (пункт 35 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, підставами для призначення та виплати державної допомоги одиноким матерям в загальній сумі 18394,70 грн. стало звернення заявниць до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, з прикладенням до заяв відповідних документів, у т.ч. довідок, виданих Рівнянською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернат І-ІІ ступенів.

За своїм змістом згадані довідки містили інформацію про те, що перелічені у довідках діти дійсно навчаються у вказаній школі та перебувають на неповному державному утриманні.

Слід відмітити, що за Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та згідно Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні.

Отже, перебування дитини на повному державному утриманні є підставою для відмови у призначенні і виплаті державної допомоги на дітей одиноким матерям.

Рівнянська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району (відповідач) є навчальним закладом та у своїй діяльності керується законодавством про освіту.

Законодавство України про освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту" та інших актів законодавства України.

Конституція України гарантує кожному право на освіту (ст. 53 Конституції).

Закон України "Про освіту" передбачає створення для дітей, які потребують соціальної допомоги та реабілітації, зокрема шкіл-інтернатів (ст. 37 Закону).

Відповідно до Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15.09.2008 р. N 852 (далі - Положення N 852), спеціальна загальноосвітня школа-інтернат (яким є відповідач) - це загальноосвітній навчальний заклад, що забезпечує здобуття певного рівня освіти, професійну орієнтацію та підготовку, проводить корекційно-розвиткову роботу з дітьми, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, умови проживання та утримання за рахунок держави.

Як передбачає частина 4 ст. 37 Закону України "Про освіту", для осіб, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку і не можуть навчатися в масових навчальних закладах, створюються спеціальні загальноосвітні школи-інтернати, школи, дитячі будинки, дошкільні та інші навчальні заклади з утриманням за рахунок держави.

У відповідності до ст. 27 Закону України "Про охорону дитинства" для дітей-інвалідів та дітей з вадами розумового або фізичного розвитку, які не можуть навчатися в загальних навчальних закладах, створюються спеціальні загальноосвітні школи (школи-інтернати), загальноосвітні санаторні школи (школи-інтернати), будинки-інтернати для дітей-інвалідів, дошкільні та інші заклади, в яких вони утримуються за рахунок держави. Кошти на фінансування будівництва та утримання закладів для дітей-інвалідів і дітей з вадами розумового або фізичного розвитку в Державному бюджеті України, бюджеті Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетах виділяються окремою статтею.

Крім того, школи-інтернати передбачені і для виховання (навчання) інших категорій дітей, зокрема, для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

При цьому, для вказаної категорії дітей у названих школах-інтернатах встановлено повне державне утримання.

Так, у відповідності із Законом України "Про охорону дитинства" (ст. 24) утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечує держава. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, повинні бути передані під опіку чи піклування, на усиновлення або влаштовані на виховання в сім'ї громадян (прийомні сім'ї), в будинки дитини, дитячі будинки, школи-інтернати, дитячі будинки сімейного типу на повне державне утримання.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про освіту" для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, створюються школи-інтернати, дитячі будинки, в тому числі сімейного типу, з повним державним утриманням.

Таким чином, державними видами утримання вихованців спеціальних шкіл-інтернатів є утримання за рахунок держави і повне державне утримання.

Норми матеріального та фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів затверджені наказом Міністерства освіти і науки від 17.11.2003 р. N763.

Норми матеріального забезпечення предметами гардероба та текстильної білизни для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають (навчаються) у навчальних закладах усіх типів і знаходяться на повному державному утриманні, затверджені додатком 1 цього наказу. Додатком 2 цього наказу затверджені норми для вихованців дитячих будинків і шкіл-інтернатів, які потребують соціальної підтримки, тобто утримуються за рахунок держави.

Отже, норми утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на повному державному утриманні в усіх типах інтернатних навчальних закладів та утримання усіх інших вихованців інтернатних навчальних закладів державної та комунальної власності, які здійснюються за рахунок держави, є різними.

Відповідно до п. 4.6 Положення N852 утримання учнів (вихованців), які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, у спеціальних школах (школах-інтернатах) державної та комунальної власності здійснюється за рахунок держави. Відповідно до п. 4.10 Положення N852 учні (вихованці) спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів) з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на повному державному утриманні та користуються пільгами, установленими законодавством для цієї категорії дітей.

Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (ст. 21) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (п. 48) встановлено відповідальність підприємств, установ і організацій за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, у вигляді відшкодування такої шкоди в установленому законом порядку.

Отже, відшкодуванню підлягає шкода, яка заподіяна внаслідок:

несвоєчасної видачі документів;

видачі неправдивих даних.

У наданих відповідачем довідках, на підставі яких позивачем призначено та виплачено державну допомогу на дітей одиноким матерям, зазначено про перебування дітей на "неповному державному утриманні (на державному утриманні (неповному)" (а.с. 10-16).

Однак, вказані у довідках діти, не відносяться до категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які згідно вимог наведеного вище законодавства повинні перебувати на повному державному утриманні у школах-інтернатах. Зазначені у довідках діти дійсно не перебувають на повному державному утриманні в розумінні законодавства про освіту, Положення №852, Норм утримання дітей.

Таким чином, зазначені в довідках Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району дані про перебування дітей на "неповному" державному утримані є такими, що відповідають дійсності.

Неправильність (некоректність) наведеного у довідках формулювання щодо виду державного утримання не є підставою для відшкодування шкоди у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.

Більш того, нормами чинного законодавства не визначено форми довідок, які мають подаватись до управління праці та соціального захисту для призначення допомоги, та не встановлено вимог до їх змісту.

В свою чергу, як зазначено вище та що закріплено на законодавчому рівні, вихованці спеціальних шкіл-інтернатів державної чи комунальної форм власності знаходяться на державному утриманні (за рахунок держави або повне державне утримання). Лише у визначених законодавством випадках такі діти можуть проживати в своїх сім'ях або виїжджати додому (на період канікул, вихідних днів, в інші дні з поважних причин), з окремим оформленням таких обставин у встановленому порядку.

З урахуванням наведеного, абзац шостий пункту 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми встановлює, що якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави, під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу про те, що дитина в цей час не перебувала на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави.

Отже, призначаючи державну допомогу на дітей одиноким матерям та отримавши від відповідача довідки, Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації мало враховувати, що відповідні діти перебувають у спеціальній загальноосвітній школі-інтернат, про що повідомляв відповідач у довідках, та законодавчо визначений статус такого закладу і відповідні наслідки вказаного.

Згідно правил цивільного законодавства для відшкодування шкоди необхідним є наявність складу правопорушення, що включає в себе такі елементи як: протиправність поведінки особи; шкідливий результат такої поведінки (шкода); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою; вина особи в заподіянні шкоди.

На вказане звертає увагу також Верховний Суд України в постанові від 27 березня 1992 року N 6 "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди".

Господарський суд на основі наявних в матеріалах справи доказів та враховуючи наведені вище норми законодавства не встановив наявності в діях Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району складу правопорушення, необхідного для відшкодування шкоди.

На підставі викладеного, позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації до Рівнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів Новоукраїнського району про стягнення 18394,70 грн. задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 32-34, 43, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

Повне рішення складено 29.10.2012 р.

Суддя В.В.Тимошевська