ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2012 р.Справа № 1570/3715/2012
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л. М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Романішина В.Л.,
за участю секретаря - Фурман А.О., Белогуб О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одеса апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТПВ» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ТПВ» задоволено, а саме визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси:- по складанню акту № 161/23-513/37549344 від 13.04.2012 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року»; по формуванню в акті № 161/23-513/37549344 від 13.04.2012 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року», висновків про нереальність здійснення господарської діяльності «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) у період листопад-грудень 2011 року.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Вимоги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення не взято до уваги, що зустрічна звірка ТОВ «Компанія ТПВ»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року та складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки, здійснено у відповідності до вимог законодавства, а саме за наявності підстав та у спосіб, що передбачений законодавством. Висновок перевіряючи щодо порушення позивачем вимог п.44.1, 44.3, 44.5, 44.6 ст.44, п.121.1 ст.121 ПК України, здійснено з врахуванням того, що підприємством не надано первинних бухгалтерських документів, на запит податкового органу, а при виїзді за місцезнаходженням підприємства встановлено відсутність останнього.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу ДПІ у Приморському районі м.Одеси № 461 від 16.02.12 року «Про проведення виїзної документальної перевірки ТОВ «Компанія ТПВ», посадовими особами податкового органу складено акт № 510/23-513/37549344 від 24.02.2012 року «Про неможливість проведення виїзної документальної перевірки ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період листопад-грудень 2011 року».
Згідно листа ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби № 8079/7/22-5 від 13.04.2012 року, акт № 510/23-513/37549344 від 24.02.2012 року «Про неможливість проведення перевірки ТОВ «Компанія ТПВ»- анульовано.
Натомість, податковим органом складено акт № 161/23-513/37549344 від 13 квітня 2012 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року», яким визначено, що у підприємства ТОВ «Компанія ТПВ» не встановлено основних засобів ведення фінансово-господарської діяльності, а саме: складських, виробничих приміщень, наявності транспортних засобів, фактичних трудових ресурсів, а як наслідок висновок про нереальність здійснення господарських операцій.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким погоджується судова колегія, зроблено висновок щодо протиправності дій податкового органу по складання акту зустрічної звірки та формуванні в останньому висновків щодо проведення господарських операцій з контрагентами.
Згідно п.75.1 ст.75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Пунктом 75.1.2 ПК визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору,
оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у
тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Статтею 78 ПК України, визначено порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Порядок проведення зустрічних звірок визначено п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 27.12.2010 р. «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», Наказом Державної податкової адміністрації № 236 від 22.04.2011 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами Державної податковї служби зустрічних звірок», з яких вбачається, що зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою
документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Судовою колегіє встановлено, що наказом ДПІ у Приморському районі м.Одеси № 461 від 16.02.12 року «Про проведення виїзної документальної перевірки ТОВ «Компанія ТПВ», посадовим особам податкового органу надано право на проведення документальної перевірки, що останніми і здійснено та складено акт № 510/23-513/37549344 від 24.02.2012 року «Про неможливість проведення виїзної документальної перевірки ТОВ «Компанія ТПВ»(код ЄДРПОУ 37549344) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період листопад-грудень 2011 року».
Однак, вищезазначений акт анульовано податковим органом, що підтверджується листом ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби № 8079/7/22-5 від 13.04.2012 року, та складено акт № 161/23-513/37549344 від 13 квітня 2012 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Компанія ТПВ»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад-грудень 2011 року».
Підставою для проведення обох перевірок, як вбачається з самих актів, є вищезазначений наказ.
Колегія вважає, що дії податкового органу прямо суперечать вищезазначеним вимогам, так як у останнього відсутнє право на анулювання акту перевірки, оскільки види перевірок суб'єктів господарювання, порядок проведення та оформлення їх результатів прямо визначено зазначеними нормативними актами та не може змінюватись.
Тому, дії податкового органу по складанню акту про проведення зустрічної звірки є протиправними, так як у останнього відсутні підстави для проведення такої звірки і податковий орган не пов'язував дану звірку з підставами.
Крім того, п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України визначено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 27.12.2010 р. «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» та Наказом Державної податкової адміністрації № 236 від 22.04.2011 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами Державної податковї служби зустрічних звірок».
Пунктами 3 Порядку та Методичних рекомендацій передбачено порядок проведення зустрічної звірки, а саме з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Колегія вважає, що безумовними підставами для проведення зустрічної звірки, у відповідності до вищезазначених норм, є необхідність зіставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання по господарським операціям, за наявності сумнівів стосовно факту здійснення таких операцій. При цьому, визначено процедуру проведення такої звірки, а саме наявності обов'язкового письмового запиту податкового органу, яким здійснюється основна перевірка суб'єкта господарювання, щодо перевірки його контрагента, за виключенням коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби.
З матеріалів справи вбачається, що жодних підстав для проведення зустрічної звірки відповідачем не надано та в акті зустрічної звірки не наведено. Такі обґрунтування не наведено в апеляційній скарзі та докази не надано.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковий орган не мав визначених законом підстав для проведення зустрічної звірки.
Також, п.7 Порядку та п.4 Методичних рекомендацій передбачено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
За наслідком зустрічної звірки податковим органом зроблено висновок, що вбачається з акту, щодо нереальності здійснення фінансово-господарської діяльності позивача.
Однак, доказів того, що при проведенні зустрічної звірки здійснено співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єктів господарювання ТОВ «Компанія ТПВ», відповідачем не надано та з акту не вбачається.
Такий висновок прямо суперечить вищезазначеним вимогам та зразку форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, так як наслідком неможливості проведення зустрічної звірки з підстав відсутності суб'єкта господарювання за юридичною адресою, є саме висновок про відсутність такого суб'єкта за місцезнаходженням із зазначенням фактичних обставин, зазначені у зразку, які наявні в податковому органі, а не формування особистої думки.
Визначення фактичних обставин обумовлено необхідностю в подальшому прийняття рішення податковим органом, ініціатором звірки, за наслідком загальної перевірки суб'єкта господарювання.
Тому, колегія вважає, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Крім того, перевіряючими здійснено виїзд за юридичною адресою позивача: м.Одеса, вул.Михайлівська, буд.25, за якою він не знаходився, так як, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження відповідача: м.Одеса, Люстдорфська дорога, буд.92/94.
Таким чином, відсутність належних підстав для проведення зустрічної звірки та порушення порядку проведення звірки є підставою для визнання протиправними дій податкового органу по складанню акта та його висновків.
Враховуючи вищевикладене колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст.185, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАСУ, судова колегія,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
В.Л. Романішин