ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/2937/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представників позивача Ахмедової А.П., Забеліна І.Б.,
представників відповідача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж-Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж-Україна" звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковим повідомленням-рішенням № 0000091504 від 14.08.2012 року ТОВ "Престиж-Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітнень 2012 року в розмірі 139 721 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 69 860 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акту № 2739/15-3/33381637 від 25.07.2012 року, в якому зафіксовано, що в порушення підпункту "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в квітні 2012 року на 139 721 грн.
Позивач вважає, висновки акту перевірки щодо встановлення порушення підпункту "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України безпідставними, оскільки ТзОВ "Престиж Україна" в березні 2012 року здійснювало придбання (введення в експлуатацію) основних фондів на загальну суму 263 425,09 грн. Зокрема, ТзОВ "Престиж Україна" у березні 2012 року придбано шафи, експозитур настінна плитка, планші експозиційні які платником відображено згідно даних бухгалтерського обліку як необоротні активи.
Позивач зазначає, що моментом фактичного здійснення імпорту є момент оформлення вантажної митної декларації і саме в цей момент виникають податкові зобов'язання по сплаті ПДВ з імпорту. Таким чином, при імпорті основних засобів, а саме при оформленні вантажної митної декларації, виникають обов'язки з митних зборів, мита, податку на додану вартість. Базою для визначення їх розміру (крім акцизного збору) є
митна вартість основних засобів, яка перераховується у гривні за курсом НБУ на дату оформлення вантажної митної декларації. Митним органом було збільшено базу оподаткування вартості основних засобів, з якої було сплачено ПДВ до державного бюджету України.
До основних фондів виробничого і невиробничого призначення законодавством віднесені будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент, виробничий інвентар і приладдя, господарський інвентар та інше майно тривалого використання, тому імпортована продукція - шафи, підпадають під поняття "Основні засоби" згідно пп.14.1.138 ПК України .
Таким чином, шафи металеві використовуються в господарській діяльності позивача в якості основних засобів, тому сплачений митним органам ПДВ може бути віднесений до складу бюджетного відшкодування, так як відсутні обмеження, встановлені Податковим кодексом України.
Крім того, позивач акцентує увагу суду і на тому, що норми чинного законодавства, якими регулюється порядок формування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування не передбачають позбавлення платника податків права на повернення суми бюджетного відшкодування в разі обліку товарно-матеріальних цінностей на рахунку "Товари на складі", а відтак позиція відповідача щодо порушення підпункту "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України є безпідставною.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали та просили суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, в письмових запереченнях наголошували на тому, що ТзОВ "Престиж Україна" подано до Луцької ОДПІ 18.05.2012 р. податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2012 року та в розрахунку суми бюджетного відшкодування за вказаний період задекларовано до відшкодування з бюджету на рахунок платника в банку ПДВ в сумі 139 721 гривень.
Згідно з даними додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 р., частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена ТзОВ "Престиж Україна" постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування за даними платника становить 139 721 грн. та складається із сум ПДВ, які виникли у березні 2012 року.
Перевіркою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2012 р. встановлено, що ТзОВ "Престиж Україна" до бюджетного відшкодування заявило від'ємне значення березня 2012 p., яке виникло у зв'язку з придбанням у вказаному звітному періоді значного обсягу товарно-матеріальних цінностей (плитки керамічної, виробів з корка, стелажів) в нерезидента - "EGEN S. А." Smoluchowskiego, 1 В/ 20-474 Lublin (Польща).
Згідно даних бухгалтерського обліку, придбані ТзОВ "Престиж Україна" товарно-матеріальні цінності не реалізовані, а обліковуються на рахунку 28 "Товари на складі". Отже, оскільки придбані товарно-матеріальні цінності не використані товариством в господарській діяльності, тому в порушення абзацу „а" пункту 200.4 статті 200 Податкового Кодексу України ТзОВ "Престиж Україна" завищило суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2012 року на 139 721 грн.
З урахуванням викладеного представники відповідача просили суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж-Україна" подано до Луцької об'єднаної державно податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2012 року в графі 23 та 23.1 якої товариство відображено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунках платника у банку в розмірі 139 721 грн.
В розрахунку суми бюджетного відшкодування за квітень 2012 року позивачем відображений залишок від'ємного значення об'єкту оподаткування попереднього звітного періоду та суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 139 721 гривень.
У зв'язку з поданням Товариством з обмеженою відповідальністю "Престиж-Україна" декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року в якій заявлено до бюджетного відшкодування більше 100 000 гривень, Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведено документальну позапланову перевірку позивача за результатами якої складений акт № 2739/15-3/33381637 від 25.07.2012 року.
На сторінці 11 акту перевірки відповідачем зафіксовано, що причиною виникнення від'ємного значення є придбання (імпорт) у значному обсязі товарно-матеріальних цінностей, а саме платка керамічна, вироби з корка та стелажів в березні 2012 року нерезидента - "EGEN S. А." Smoluchowskiego, 1 В/ 20-474 Lublin (Польща).
Придбану в березні 2012 року плитку в асортименті, згідно з даними бухгалтерського обліку, ТзОВ "Престиж-Україна" обліковує на рахунку 28 "Товари на складі".
Станом на 01.04.2012 року придбані товарно-матеріальні цінності залишились на складах та не використані у власній господарській діяльності у відповідних звітних періодах (а.с.17).
З урахуванням наведеного, а також з урахуванням п.181.1 ст.181 ПК України, акті перевірки відповідачем зроблений висновок, що в порушення підпункту "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТзОВ "Престиж-Україна" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в квітні 2012 року на 139 721 грн. (.а.с.17)
На підставі акту перевірки № 2739/15-3/33381637 від 25.07.2012 року Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року, яким за порушення підпункту "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТзОВ "Престиж-Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітнень 2012 року в розмірі 139 721 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 69 860 грн.
Позивачем податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року оскаржене в адміністративному порядку, проте рішенням ДПС у Волинській області від 10.09.2012 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Поряд з тим, суд вважає податкове повідомлення-рішення №0000091504 від 14.08.2012 року протиправним з огляду на наступне.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 201.1 цієї статті, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Судом встановлено, що ТзОВ "Престиж-Україна" подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію за березень 2012 року в якій сума задекларованого податкового кредиту склала 340 429 гривень, а сума від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту склала 139 721 грн.
Частину податкового кредиту в розмірі 139 721 гривень в березні 2012 року сформований позивачем за результатами господарської діяльності при імпорті товарно-матеріальних цінностей від нерезидента - "EGEN S. А." Smoluchowskiego, 1 В/ 20-474 Lublin (Польща).
Відповідачем правомірність формування ТзОВ "Престиж-Україна" податкового кредиту в березні 2012 року не заперечується.
Рішення про зменшення податкового кредиту за березень 2012 року відповідачем не приймалось. Факт здійснення сплати податку на додану вартість при імпорті товару, наявність ВМД, договорів з контрагентами відповідачем також не заперечується.
Згідно п.203.3 та п.203.4 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.200.5. ст..200 ПК України не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Як встановлено судом, ТзОВ "Престиж-Україна" зареєстроване платником податку на додану вартість з 19.04.2005 року. Доказів, які б свідчили, що обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування суду не надані..
З урахуванням наведеного, а також згідно тлумачень пункту 198.3 ст.198, пунктів 201.1-201.4 Податкового кодексу України суд вважає, що ТзОВ "Престиж-Україна" правомірно в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року та в розрахунку суми бюджетного відшкодування за вказаний період задекларовано до відшкодування з бюджету на рахунок платника в банку ПДВ в сумі 139 721 гривень.
Представником відповідача не заперечується, що позивач під час здійснення господарських операцій не вчиняв порушень податкового законодавства, а відмова податкового органу підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування в розмірі 139 721 гривень базується на тому, що придбані позивачем ТМЦ у березні 2011 року не реалізовані, а обліковуються на рахунку 28 "Товари на складі".
Поряд з тим, п.198.3 ст.198, пункти 201.1-201.5 Податкового кодексу України не передбачають позбавлення права платника податків на формування податкового кредиту та повернення суми бюджетного відшкодування в разі обліку ТМЦ на рахунку "Товари на складі", у зв'язку з чим така позиція податкового органу не відповідає вимогам п.198.3 ст.198, п.п. 201.1-201.5 Податкового кодексу України, а відтак рішення відповідача про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітнень 2012 року в розмірі 139 721 грн. є протиправним.
Крім того, податковим повідомленням-рішенням № 0000091504 від 14.08.2012 року до ТзОВ "Престиж-Україна" застосовані також і штрафні санкції в сумі 69 860 грн. на підставі ст.123 Податкового кодексу України.
Згідно п.123.1. ст.123 ПК України - у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування -тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Оскільки відповідачем протиправно зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітнень 2012 року в розмірі 139 721 грн. тому і застосування штрафних санкцій в розмірі 69 860 грн. є також протиправним.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0000091504 від 14.08.2012 року є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 14 серпня 2012 року №0000091504.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 24 жовтня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока