Постанова № 26848746, 16.10.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2012
Номер справи
2а/0370/2977/12
Номер документу
26848746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/2977/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача Малогрош Л.Й.,

представників відповідача Решетника О.Л., Новосада Ю. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Волиньвугілля" до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Волиньвугілля" звернулося з адміністративним позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року та визнання протиправними дій посадових осіб Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції при складенні та винесенні податкового повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку Державного підприємства "Волиньвугілля" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року за результатами якої складений акт від 20.06.2012 року №329/25/2201/32365965 та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року.

В результаті зазначеної перевірки відповідачем встановлені порушення, зокрема, п.п.168.1.2 та п.п.168.1.5 ст.168 Податкового кодексу України. На думку Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції, в порушення п.п.168.1.2 та п.п.168.1.5 ст.168 Податкового кодексу України відокремленим підрозділом "Шахта №9" Державного підприємства "Волиньвугілля" при нарахуванні заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.

Проте, позивач вважає, що порушення встановлені відповідачем є безпідставними, оскільки базуються на невірному тлумаченні податковим органом ст.127 та ст.168 Податкового кодексу України.

Крім того, відповідачем в розрахунку штрафних санкцій неправомірно зазначено, що податок з доходів фізичних осіб в розмірі 92 100 гривень позивачем сплачений із затримкою на 1 календарний день, а саме 31.10.2011 року, оскільки, останній строк сплати зазначеного податку припадав на 30.10.2011 року, який був вихідним днем, тобто, з урахуванням вимог п.49.20 ст.49 ПК України останнім днем сплати податку є 31.10.2011 року.

Також позивач акцентував увагу на тому, що в податковому повідомленні-рішенні №0001231701 від 20.06.2012 року відповідачем зазначений акт перевірки № 329/25/2201/32365965, на підставі якого винесене зазначене податкове повідомлення-рішення. Однак, в порушення п.86.1, п.86.3 ст.86 ПК України позивачу не наданий примірник зазначеного акту перевірки. Крім того, в порушення п.86.8 ст.86 ПК України оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене в один і той же день складання акту перевірки, а саме 20.06.2012 року, у зв'язку з чим Нововолинська ОДПІ позбавила позивача можливості на подання заперечень на акт планової перевірки.

З урахуванням наведеного позивач та його представник в судовому засіданні просили суд позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року та визнати протиправними дії посадових осіб Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції при складенні та винесенні податкового повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, в письмових запереченнях зазначили, що податкове повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року винесене згідно вимог ст.86 ПК України. Акт перевірки від 20.06.2012 року № 329/25/2201/32365965 вручений головному бухгалтеру ДП "Волиньвугілля" 20.06.2012 року, про що свідчить підпис зазначеної особи на останньому аркуші акту.

Крім того, в податковому повідомленні-рішенні №0001231701 від 20.06.2012 року відповідачем зроблено описку, а саме, в посиланні на акт перевірки помилково зазначено перші цифри «00». Інших актів перевірок на які посилається позивач, відповідачем не складалось.

Також представники відповідача акцентували увагу суду на тому, що в результаті проведеної планової виїзної перевірки Державного підприємства "Волиньвугілля" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року встановлені порушення строків перерахування податку з доходів фізичних, а саме, протягом серпня-жовтня та грудня 2011 року платником не своєчасно перерахований податок з доходів фізичних осіб в розмірі 1 421 633 грн. 33 коп. чим порушено п.п.168.1.2 та п.п.168.1.5 ст.168 Податкового кодексу України.

Крім того, на думку відповідача стаття 57 ПК України передбачає сплату податкових зобов'язань протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку і не передбачає можливості сплати таких зобов'язань виключно у робочі дні, а тому податок з доходів фізичних осіб в розмірі 92 100 гривень повинен був сплачений до 30.10.2012 року, а не 31.10.2012 року як було сплачено позивачем.

З урахуванням наведеного, представники відповідача вважають, що Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби не допущено порушень при винесенні податкового повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року, а штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податкових зобов'язань застосовані правомірно.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі письмові докази суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається із спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, "Шахта №9" є відокремленим структурним підрозділом юридичної особи Державного підприємства "Волиньвугілля".

Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку Державного підприємства "Волиньвугілля" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року за результатами якої складений акт від 20.06.2012 року №329/25/2201/32365965 в якому, зокрема, зафіксовано, що відокремленим підрозділом "Шахта №9" Державного підприємства "Волиньвугілля" при нарахуванні заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.

На підставі акту перевірки №329/25/2201/32365965 відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року, яким за порушення п.п.168.1.2 та п.п.168.1.5 ст.168 Податкового кодексу України та відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України до Державного підприємства "Волиньвугілля" застосовані штрафні санкції в розмірі 355 415 грн. 33 коп.

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій, суми податку з доходів фізичних осіб ДП "Волиньвугілля" перераховано: за серпень 2011 року - зі строком сплати 30.09.2011 року податок в розмірі 290 432,72 грн. перерахований 04.10.2011 року; за вересень 2011 року - зі строком сплати 30.10.2011 року податок перераховувався 31.10.2011 року в сумі 92 100 грн., 01.11.2011 року в сумі 383 336,17 грн., 03.11.2011 року в сумі 103 585,31 грн.; за жовтень 2011 року - зі строком сплати 30.11.2011 року податок з доходів фізичних осіб перераховувався 05.12.2011 року в сумі 34 050,71 грн., 08.12.2011 року в сумі 8 848,58 грн.; за грудень 2011 - зі строком сплати 30.01.2012 року, податок перераховувався до бюджету 06.02.2012 року в сумі 12 542,74 грн., 14.02.2012 року в розмірі 42 000 грн., 24.02.2012 року в сумі 79 300 грн., 29.02.2012 року в розмірі 52 200 грн., 07.03.2012 року в розмірі 135 900 грн. та 29.03.2012 року в розмірі 187 365,10 грн.

Строки встановлені для сплати податку та строки фактичного перерахунку сум податку до бюджету відображені в розрахунку штрафних санкцій не заперечив і представник позивача.

Таким чином, загальна сума своєчасно несплаченого податку з доходів фізичних осіб, згідно розрахунку штрафних санкцій склала 1 421 661 грн. 33 коп.

Відповідно до п.п.168.1.1, 168.1.2, 168.1.3, 168.1.4 та 168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.

Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Судом встановлено, що оподатковуваний дохід податковим агентом "Шахта №9" відокремленим підрозділом ДП "Волиньвугілля", нараховувався але не виплачувався, а отже податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п.49.18. та п.п 49.18.1 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

Таким чином строк сплати податку з доходу фізичних осіб ДП "Волиньвугілля" до бюджету вважається: за серпень 2011 року, граничний термін сплати 30.09.2011 року; за вересень 2011 року, граничний термін сплати 30.10.2012 року; за жовтень 2011 року, граничний термін сплати 30.11.2011 року; за грудень 2011, граничний термін сплати 30.01.2012 року.

Зазначені обставини також не заперечуються і представником позивача.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно із п.31.1. ст..31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Як передбачено п.31.2 та п.31.3 ст.31 ПК України строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно п.127.1 ст.127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Отже, податок з доходів фізичних осіб позивачем повинен був сплачуватись про протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації. Поряд з тим, ДП "Волиньвугілля" обов'язок встановлений ст. 31 та п.57.1 ст.57 ПК України щодо строків сплати податкових зобов'язань не виконаний, а відтак застосування Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією штрафних санкцій згідно п.127.1 ст.127 ПК України є правомірним.

Крім того, п.57.1 ст.57 ПК України визначає обов'язок платника податку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів. Проте, дана норма не передбачає сплату податкових зобов'язань в робочий або операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, якщо останній день строку сплати податкових зобов'язань припадає на вихідний або святковий день.

Отже, суд не погоджується з позивачем про те, що терміном сплати податку, який припадав на вихідний день 30.10.2011 року, вважається наступний робочий день, а саме 31.10.2011 року, оскільки, нормами Податкового кодексу України передбачений обов'язок платника перераховувати податок протягом 10 календарних днів, не зважаючи на вихідні та святкові дні, а відтак суд погоджується з відповідачем про те, що податок з доходів фізичних осіб в розмірі 92 100 гривень сплачений із затримкою на 1 календарний день, тобто з порушенням строків визначених п.57.1 ст.57 ПК України.

Суд також не бере до уваги посилання позивача і на п.49.20 ст.49 ПК України, оскільки дана норма визначає строки подання податкової декларації, а тому дана норма не може бути застосована до правовідносин, що регулюють порядок та строки сплати податкових зобов'язань.

З урахуванням наведеного суд вважає, що порушення позивачем п.п.168.1.2 та п.п.168.1.5 ст.168 Податкового кодексу України знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, а відтак штрафні санкції визначені податковим повідомленням-рішенням №0001231701 від 20.06.2012 року застосовані правомірно.

Відповідно до п.86.1. ст.86 ПК України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати. Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження). У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п.86.3 ст.86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Як передбачено п.86.8. ст.86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Судом встановлено, що Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби за результатами планової виїзної перевірки Державного підприємства "Волиньвугілля" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року оформлені актом від 20.06.2012 року №329/25/2201/32365965.

Даний акт підписаний головним бухгалтером та керівником ДП "Волиньвугілля" із запереченням, про що свідчить запис на останньому аркуші акту перевірки.

20.06.2012 року Нововолинською ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення за №0001231701, яке вручене позивачу 20.06.2012 року, про що також свідчить підпис посадової особи ДП "Волиньвугілля".

Судом також встановлено, що в податковому повідомленні-рішенні №0001231701 від 20.06.2012 року відповідачем зроблене посилання на акт перевірки №00329/25/2200-32365965 від 20.06.2012 року. Проте, з пояснень представників відповідача вбачається, що в податковому повідомленні - рішенні №0001231701 від 20.06.2012 року зроблена описка і помилково зазначено номер акту перевірки. Представник відповідача також пояснив, що податкове повідомлення-рішення № 0001231701 від 20.06.2012 року винесене виключно на підставі акту перевірки №329/25/2201/32365965 від 20.06.2012 року.

З огляду на наведене, а також з урахуванням п.86.1, п.86.3, п.86.8 ст.86 ПК України, суд вважає, що Нововолинською ОДПІ дотримані вимоги Податкового кодексу України при складенні акту перевірки ДП "Волиньвугілля" №329/25/2201/32365965 від 20.06.2012 року та винесенні податкового повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року, а тому вимога позивача про визнання протиправними дії посадових осіб Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції при складенні та винесенні податкового повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року є безпідставною та необґрунтованою.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0001231701 від 20.06.2012 року Нововолинської ОДПІ винесене у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак є законним. В свою чергу, позовні вимоги ДП "Волиньвугілля" є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Волиньвугілля" до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та визнання дій протиправними відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 21 жовтня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю.Ю. Сорока