ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" жовтня 2012 р. Справа № 26/109-12
Господарський суд Київської області у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши справу
за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання „Південно-Західна залізниця", м. Київдо Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, Київська обл., м. Яготин про стягнення 445 975,22 грн.,за участю представників:
позивача:Кучер М.К., довіреність № 3442-НЮ від 11.10.2012 року; Крутій Є.М., довіреність № 3442-НЮ від 11.10.2012 року;відповідача:не з'явилися;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У вересні 2012 року позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом до відповідача про стягнення 445 975,22 грн. боргу.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 01.01.2012 року по 31.07.2012 року ДТГО „Південно-західна залізниця" на виконання умов договору № ПЗ/ДН-1-127388/НЮ на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги від 29.12.2011 року, укладеного між сторонами у справі та відповідно до вимог п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" та інших законодавчих актів, здійснила пільгове перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом Яготинського району Київської області, в зв'язку з чим понесло збитки в розмірі заявленої до стягнення суми, яки відповідач зобов'язаний відшкодувати відповідно до вимог зазначеного договору та положень чинного законодавства.
Ухвалою господарського суду Київської області від 14.09.2012 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 04.10.2012 року.
Через канцелярію суду 01.10.2012 року позивач надав письмові пояснення у справі.
Через канцелярію суду 04.10.2012 року відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву.
У судовому засіданні 04.10.2012 року оголошувалася перерва на 18.10.2012 року.
Через канцелярію суду 15.10.2012 року позивач надав додаткові пояснення на заперечення відповідача на позовну заяву.
Представник відповідача в судове засідання 18.10.2012 року не з'явився, проте 15.10.2012 року через канцелярію суду надав клопотання, де просив розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи те, що нез'явлення представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами згідно з вимогами статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.
Статтею 9 Закону України „Про залізничний транспорт" встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
29.12.2011 року між Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-західна залізниця" (перевізник) та Управлінням праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (замовник) був укладений договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги № ПЗ/ДН-1-127388/НЮ (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору, він визначає взаємовідносини сторін за пільгове перевезення окремих категорій громадян та порядок відшкодування коштів за перевезення пільгових категорій в 2012 році.
Згідно п. 2.2 договору перевізник зобов'язується здійснювати щоденне перевезення пільгових категорій громадян згідно із законами України „Про державний бюджет України на 2012 рік", „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", „Про основні засади соціального захисту ветеранів та інших громадян похилого віку в Україні", „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", „Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист", „Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", „Про соціальний захист дітей війни", Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, (із наступними змінами), відповідно до норм та тарифів.
Для проїзду залізничним транспортом пільгові категорії громадян будуть купувати квитки на умовах, передбачених відповідними законодавчими актами. Пільги на проїзд за межі України не надаються (п. 3.1 договору).
Пунктом 3.2. договору передбачено, що замовник здійснює розрахунок з постачальником послуг (перевізником) на підставі отриманих від нього щомісячних облікових форм, розрахунків щодо надання послуг на підставі акта звірки розрахунків за надані послуги, підписаного сторонами з 1 січня 2012 року.
Згідно п. 3.9 договору у відповідності до Постанови КМУ від 16.12.2009 року № 1359 оплата проводиться у п'ятиденний строк після надходження коштів на власні рахунки на підставі рахунків фактичний витрат перевезення пільгових категорій громадян, складених перевізником.
Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення проїзного документа, що дає право на пільговий та безоплатний проїзд, здійснюється за пред'явленням оригіналів документів, що підтверджують таке право, з внесенням до проїзного документа прізвища та ініціалів особи і номера документа, що підтверджує право на пільговий та безоплатний проїзд. У проїзному документі на проїзд у поїзді приміського сполучення прізвище та ініціали особи не зазначаються.
Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року № 712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.02р. за № 116/6404 та наказу ДТГО "Південно-Західна Залізниця" від 29.09.2009 року № 373-Н „Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом".
Постановою Кабінету міністрів України Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету від 04.03.2002 року № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Згідно п. 6 названого порядку Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Позивачем на виконання умов вищезазначеного договору та вимог законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, в період з 01.01.2012 року по 31.07.2012 року було здійснено перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами, у зв'язку з чим він поніс збитки, які відповідач зобов'язаний відшкодувати та в порушення своїх зобов'язань не відшкодував в розмірі 445 975,22 грн. Зазначена сума понесених залізницею збитків підтверджується розрахунками витрат на відшкодування збитків, пов'язаних з наданням пільг, актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між ДТГО Південно-Західна залізниця та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управління праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницького району та обліковими формами про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевого бюджетів, копії яких містяться в матеріалах справи.
Законом України „Про державний бюджет на 2012 рік" передбачено субвенцію на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян.
Згідно п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 (далі -Постанова) фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до п. п. 3, 5-8 Постанови, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами ? надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Таким чином, діючим законодавством передбачено чіткий порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.
Управління відповідно до покладених на нього завдань розробляє комплексні програми з питань праці та соціального захисту населення, готує проекти рішень для розгляду на засіданні виконавчого комітету та сесії міської ради, розпоряджень міського голови; забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення та ін.
Відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.
Згідно частини третьої ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до частин другої та четвертої цієї статті, актами цивільного законодавства є закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зважаючи на викладене та враховуючи вищезазначені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 445 975,22 грн. є правомірними та обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню.
Доводи відповідача викладені у запереченні на позовну заяву спростовуються матеріалами справи та зібраними у ній доказами.
Судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 8 919,50 грн. відповідно до положень статті 49 ГПК України підлягає стягненню з відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (07700, Київська обл., м. Яготин, вул. Пирятинська, буд. 1, код 03193608) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання „Південно-Західна залізниця" (01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код 04713033) 445 975 (чотириста сорок п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят п'ять) грн. 22 коп. боргу, 8 919 (вісім тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять) грн. 50 коп. судового збору.
Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.
Повне рішення складено 23.10.2012 р.
Суддя Т.Д. Лилак