Ухвала суду № 26530497, 26.06.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2012
Номер справи
9101/62157/2012
Номер документу
26530497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2012 р. справа № 2а-0470/1792/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Суховарова А.В. Чередниченко В.Є.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі

з підприємствами гірничо - металургійного комплексу

у м. Кривому Розі Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду

від 12 березня 2012 року

по справі за позовом Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний

комбінат"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі

з підприємствами гірничо - металургійного комплексу

у м. Кривому Розі Дніпропетровській області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 12.01.2012року за № 0000040620 про збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1 052 058, 00 грн. і нарахування штрафних санкцій у розмірі 263 014, 50 грн., а також від 12.01.2012року за № 0000030620 про збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1315 073, 00 грн. і нарахування штрафних санкцій у розмірі 328 768, 25 гривень.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2012 року адміністративний позов Державного підприємства «Східний гірничо- збагачувальний комбінат»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.01.2012року за № 0000040620 та за № 0000030620 задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо- металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 12.01.2012року за № 0000040620 про збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1 052 058, 00 грн. і нарахування штрафних санкцій у розмірі 263 014, 50 грн., а також від 12.01.2012року за № 0000030620 про збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1 315 073, 00 грн. і нарахування штрафних санкцій у розмірі 328 768, 25 гривень.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області 28.10.1993 року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та перебуває на обліку, як платник податків, в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області.

05.09.2011 року проведена документальна виїзна перевірка Державного підприємства «Східний гірничо - збагачувальний комбінат»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009р. по 30.0.2011р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009р. по 30.06.2011 року. За результатами перевірки складено акт від 16.12.2011року за № 161/08-06- 231/14309787.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення №0000040620 від 12.01.2012 року за порушення п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року, яким нараховано податок на додану вартість за основним платежем - 1052058.00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 263014,50 грн., а також № 0000030620 за порушення п. 1.20 ст. 1, п.5.1 ст. 5 вказаного Закону, яким нараховано податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за основним платежем - 1315073,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 328768,25 грн.

Перевіркою встановлено, що Державним підприємством «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»було проведено відкриті торги на закупівлю сірки грудкової. За результатами торгів ТОВ «ТД «Еко-Сервіс»було визнано переможцем та його тендерну пропозицію акцептовано.

Між ТОВ «ТД «Еко-Сервіс»та Державним підприємством «Східний гірничо- збагачувальний комбінат»було укладено договори від 16.03.2009 року за № 301/13 та від 02.04.2010 року за № 11/13 на поставку сірки грудкової ГОСТ 127.1-93, сорт не нижче 99,90 по найменуванню, кількості, ціні згідно із специфікацією № 1, яка є невід'ємною частиною договору.

Відповідачем досліджено угоди по ланцюгу ТОВ «СУРГІ «Еко»- ТОВ ПТМЗ «Буд-Сервіс»- ТОВ «ТД «Еко-Сервіс»- ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»та встановлено, що ТОВ «ТД «Еко-Сервіс», ТОВ «СУРП «Еко»та ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»є пов'язаними особами, так як їх взаємовідносини можуть впливати на умови та економічні результати їх діяльності через володіння безпосередньо часткою (паєм) у розмірі не менше як 20 відсотків статутного фонду платника податків.

Крім того, в ході перевірки встановлено, що обґрунтування рівня звичайної ціни імпортованої на митну територію сірки проводилось у відповідності до вимог п.п.1.20.8 п.1.20 ст.1 Закону України де передбачено, що для товарів, які імпортуються на митну територію України платниками податку, базою оподаткування податком на додану вартість є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менше митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантажування та страхування до пункту перетину митного кордону України.

Відповідно до п.п. 1.20.3 п. 1.20 ст. 1 Закону України № 334/94-ВР для товарів (робіт, послуг), які продаються шляхом прилюдного оголошення умов їх продажу, звичайною визнається ціна, що міститься у такому прилюдному оголошенні. Відповідно до п.п. 1.20.1 п. 1.20 ст. 1 Закону України № 334/94-ВР, якщо цим пунктом не встановлено інше, звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору.

Відповідачем зроблено висновок про безоплатну поставку товару - сірки грудкової від ТОВ «ТД «Еко-Сервіс»і безоплатне прийняття зазначеного товару державним підприємством «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

За змістом пп. 5.3.9 п. 5.3 цієї ж статті Закону не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість" податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

В силу вимог пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

За змістом наведених правових норм витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактичні здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операцій, яка є підставою для формування податкового обліку платника.

Суд першої інстанції за наслідками дослідження первинних документів (складенням яких були опосередковані спірні операції) дійшов висновку про реальність виконання поставок постачальником (ТОВ «ТД «Еко- Сервіс») на користь позивача.

Порушень, допущених позивачем при обчисленні та формуванні податкового кредиту, суд апеляційної інстанції на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи, не встановив, оскільки податковий кредит було розраховано відповідно до вимог Закону України № 168/97-ВР та на підставі первинних документів, які містили усі необхідні реквізити та були оформлені та підписані особами, які зареєстровані як платники податку на додану вартість; суми податкового кредиту було відображено у деклараціях ПДВ за відповідні звітні періоди у відповідності до вимог наказу ДПА України від 30.05.1997р. за № 166.

Крім того, як встановлено судом першої інстанції та не спростовано в суді апеляційної інстанції, щодо зазначення у акті порушення формування податкових зобов'язань з ПДВ по взаємовідносинам позивача з ТОВ «ТД «Еко-Сервіс», то по взаємовідносинам із цим контрагентом державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»не отримувало коштів у рахунок оплати товарів та не здійснювало поставку товарів (сірки грудкової) тому у позивача взагалі не виникало зобов'язань з ПДВ по господарським операціям з поставки сірки грудкової з ТОВ «ТД «Еко- Сервіс».

За вказаних обставин, правильним є висновок суду першої інстанції, що позивачем у даному випадку було дотримано встановлений порядок формування податкового кредиту за вищезазначеними господарськими операціями.

Під час перевірки відповідачем не було встановлено з боку позивача порушень порядку заповнення первинних документів при здійсненні господарських операцій з вищевказаними контрагентами позивача.

Фактичне здійснення господарських операцій відповідачем не заперечується.

За таких обставин, та враховуючи вимоги п.п.7.4.1 п. 7.4, п.п 7.5.1 п. 7.5, п.п 7.7.1 та п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" всі вимоги відносно порядку формування податкового кредиту та отримання права на бюджетне відшкодування позивачем виконані.

За таких обставин місцевий адміністративний суд дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, правильно застосувавши норми матеріального та процесуального права до спірних правовідносин.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо - металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: В.Є. Чередниченко