ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2012 р.Справа № 2-а-5489/10/1570
Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.судді -Домусчі С.Д.судді -Шеметенко Л.П.за участю секретаря Ісько Я.С.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Чорномортехфлот»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про скасування податкових повідомлень - рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Чорномортехфлот»звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі та просило скасувати податкові повідомлення-рішення від 19 серпня 2009 року №0000731520/0 на загальну суму 1578,87 грн.; від 23 жовтня 2009 року №0000731520/1 на загальну суму 1578,87 грн.; від 18 березня 2010 року №0000731520/2 на загальну суму 1578,87 грн.; від 05 травня 2010 року №0000731520/3 на загальну суму 1578,87 грн.; від 23 жовтня 2009 року №0000901520/1 на загальну суму 56192,73 грн.; від 23 грудня 2009 року №0000901520/1/1 на загальну суму 56192,73 грн.; від 18 березня 2010 року №0000901520/2 на загальну суму 56192,73 грн.; від 05 травня 2010 року №0000901520/3 на загальну суму 56192,73 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року позов був задоволений у повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просить її скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову -відмовити у повному обсязі .
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги , постанову суду 1-ої інстанції щодо правильності застосування судом 1-ої інстанції норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі в межах апеляційної скарги , апеляційний суд вважає ,що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних обставин:
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Чорномортехфлот»зареєстроване та знаходиться на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі .
05 серпня 2009 року головним державним податковим ревізор інспектором відділу податкового супроводження підприємств водного та авіаційного транспорту управління податкового супроводження підприємств невиробничої сфери діяльності СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі Щербаковою Іриною Василівною проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з податку на додану вартість ПАТ «Чорномортехфлот»за червень 2009 року, дата реєстрації декларації у податковому органі 20.07.2009 року вх. №9000504015, за наслідками якої 06.08.2009 року складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість № 482/15-2/01385479/137 .
На підставі акту про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість № 482/15-2/01385479/137 від 06.08.2009 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Одесі прийнято податкове повідомлення-рішення від 19 серпня 2009 року № 0000731520/0, яким ПАТ «Чорномортехфлот»за порушення п.п. 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1578,87 грн., у тому числі: за основним платежем 1503,69грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 75,18 грн.
Зазначене податкове повідомлення рішення від 19 серпня 2009 року № 0000731520/0 оскаржувалось ПАТ «Чорномортехфлот»до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі в порядку адміністративного оскарження, та рішенням №27485/10/25-021 від 23.10.2009 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі залишила скаргу позивача без задоволення .
ПАТ «Чорномортехфлот»не погодившись з висновками та рішенням СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі №27485/10/25-021 від 23.10.2009 року звернулось до Державної податкової адміністрації України в Одеській області з повторною скаргою, проте дана скарга рішенням ДПА в Одеській області №45300/10/25-0007 залишена без задоволення .
У подальшому позивачем податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 19 серпня 2009 року № 0000731520/0 оскаржено до Державної податкової адміністрації України, проте рішенням №3840/6/25-0515 від 21.04.2010 року скарга ПАТ «Чорномортехфлот»залишена без задоволення .
СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі на підставі податкового повідомлення - рішення від 19 серпня 2009 року № 0000731520/0 відносно ПАТ «Чорномортехфлот»складено наступні податкові повідомлення - рішення: від 23 жовтня 2009 року №0000731520/1, від 18 березня 2010 року №0000731520/2, від 05 травня 2010 року №0000731520/3, якими ПАТ «Чорномортехфлот»за порушення п.п. 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість на суму 1578,87 грн., у тому числі: за основним платежем 1503,69грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 75,18 грн.
За наслідками адміністративного оскарження ПАТ «Чорномортехфлот»податкового повідомлення-рішення від 19 серпня 2009 року № 0000731520/0 СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі керуючись п.п. 5 п. 9 «Положення про порядок розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби»збільшена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість на 56192,73 грн. та винесено податкові повідомлення-рішення від 23 жовтня 2009 року №0000901520/1, від 23 грудня 2009 року №0000901520/1/1, від 18 березня 2010 року №0000901520/2 та від 05 травня 2010 року №0000901520/3, якими ПАТ «Чорномортехфлот»за порушення п.п. 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 56192,73 грн., у тому числі: за основним платежем 46639,31грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 9553,42 грн.
Підставою для прийняття вищезазначених податкових повідомлень рішень став висновок податкового органу, зазначений в акті перевірки податкової декларації з податку на додану вартість № 482/15-2/01385479/137 від 06.08.2009 року, та у рішенні СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 23.10.2009 року №27485/10/25-021 про результати розгляду первинної скарги ПАТ «Чорномортехфлот»,що ПАТ «Чорномортехфлот»занижено ПДВ до сплати по декларації з ПДВ за червень 2009 року на 48143,00 грн. та порушено вимоги п.п. 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: до податкового кредиту звітного періоду ПАТ «Чорномортехфлот»включено податковий кредит по контрагентах попередніх звітних періодів.
Але, судом 1-ої інстанції було встановлено, що ПАТ «Чорномортехфлот»подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року від 20.07.2009 року, згідно якої позивачем сформовано податковий кредит у сумі 5949793,00 грн. (р. 10.1 декларації з ПДВ), у тому числі суми ПДВ сплачені постачальникам товарів (робіт, послуг) по податковим накладним, які були виписані в минулих звітних періодах у розмірі 48143,00 грн.
ПАТ «Чорномортехфлот» до складу податкового кредиту за червень 2009 року було віднесено податкові накладні виписані постачальниками у наступних звітних періодах: ТОВ «Інфокс»за лютий травень 2009 року , «Регістр судноплавства України»березень 2009 року , ДП «Держзовнішінформ»за квітень 2009 року , ДП «Миколаївський морський торгівельний порт»за травень 2009 року , ХССРЗ ім. «Комінтерна філіал АСК «Укррічфлот»за травень 2009 року , ПП «Постачсервіс»за травень 2009 року , Акціонерне товариство закритого типу «Морське бюро Регістру»за травень 2009 року , ТОВ «УкрРафт»за травень 2009 року , ПП «Мерчарт»за травень 2009 року , МКП «ВІК МЕДІА»за травень 2009 року , ПП Астерспец»за травень 2009 року , ДП «Дельта-лоцман»за травень 2009 року , ПП «Домобуд 2007»за травень 2009 року , КП «Іллічівськводоканал»за травень 2009 року , автобаза ВАТ «Чорноморгідробуд»грудень 2008 року , Український науково дослідний інститут медицини транспорту за травень 2009 року , КУ «Міська поліклініка №18»за травень 2009 року, ТОВ ГК «Спартак»за травень 2009 року .
Позивачем у червні 2009 року отримано податкові накладні від постачальників за минулі періоди, сформовано реєстр отриманих податкових накладних та відповідно, подано декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року відповідно до вимог законодавства. Податкові накладні отримані ПАТ «Чорномортехфлот»із запізненням оформлені у відповідності до п.п.7.2.1. п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», але позивач належним чином вів реєстр податкових накладних №6 за період з 01.06.2009 року по 30.06.2009 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією даного реєстру .
Відповідно до вимог підпунктів 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Згідно пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
-або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
-або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно до пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг).
Згідно пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну, отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).
Відповідно до п.п. 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку.
Відповідно до п.п. 7.3.1. п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для, робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Згідно п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
-придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
-придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції, що оскільки дата отримання податкової накладної за придбані ПАТ «Чорномортехфлот»товари є датою виникнення права у позивача на податковий кредит, у податкового органу не було підстав для не включення сум у податкових накладних, виписаних у минулих періодах до податкового кредиту.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та в цілому вірно дана правова оцінка, постановлені судові рішення суду першої інстанції викладені достатньо повно, та є вірними по-суті.
Доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем та відповідачем фактичних обставин і норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України ,за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Згідно з ч.2 ст.200 КАС України (в редакції на момент вчинення процесуальної дії) не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав для зміни чи скасування постанови суду 1-ої інстанції .
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року -без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя пис/
Судді: