Постанова № 26507917, 17.10.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2012
Номер справи
3589/12/2170
Номер документу
26507917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2012 р. Справа № 2-а-3589/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до Дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" про стягнення пені на суму 1657, 38 грн,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач або Фонд) звернулось до адміністративного суду із позовом до дочірнього підприємства «Теплотехсервіс» закритого акціонерного товариства «Теплотехніка» (далі - відповідач або ДП "Теплотехсервіс" ) про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 1657,38 грн.

Представник позивача надав суду заяву, відповідно до якої підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу у порядку письмового провадження. Представник відповідача до суду не з'явився, заяв у свою відсутність не надав, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.

Виходячи з цього та на підставі ч.4 ст.122 КАС України, суд визнав за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до змісту позовної заяви, суть спору полягає у наступному.

Так, відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" 21.03.1993 № 875-ХІІ (далі по тексту - Закон №875-ХІІ) встановлено норматив кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів. У випадку невиконання зазначеного нормативу до таких суб'єктів господарської діяльності застосовують адміністративно-господарські санкції у розмірі середньорічної заробітної плати, що виплачується на даному підприємстві. Крім цього, у випадку несвоєчасної сплати таких санкцій на їх суму нараховується пеня на день остаточного погашення заборгованості.

20.12.2011 року Херсонським окружним адміністративним судом винесено постанову, відповідно до якої з ДП «Теплотехсервіс» стягнуто адміністративно-господарські санкції у розмірі 240612 грн. 50 коп. та пеню за їх несвоєчасну плату у сумі 1070,10 грн. Однак заборгованість, стягнута вказаним рішенням суду, погашена відповідачем остаточно лише 27.06.2012р., що підтверджується виписками ГУДКСУ по Херсонській області. Виходячи з цього, пеня нараховувалась підприємству і після постановлення судового рішення на несплачену суму заборгованості. Тому на день остаточного погашення боргу ДП «Теплотехсервіс» було донараховано суму пені у розмірі 1657,38 грн. Про необхідність її сплати відповідач повідомлявся листом від 31.07.2012 року №03-08/707, однак на момент подачі позову заборгованість залишається непогашеною, позивач просить стягнути її у судовому порядку.

Дослідивши наявні матеріали, дослідивши обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.

ДП «Теплотехсервіс « ЗАТ «Теплотехніка» є юридичною особою, яка використовує найману працю.

Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 № 129 до основних завдань Фонду відноситься ведення обліку заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, а також ведення претензійно-позовної роботи у судах різних інстанцій. Таким чином, Фонду надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Законом № 875-ХІІ визначено основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами. Зокрема, встановлено правові гарантії для реалізації права інвалідів на працевлаштування.

Так, відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. При цьому підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно із ст. 20 Закону № 875-ХІІ адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20.12.2011р. у адміністративній справі №2а-4530/11/2170 за позовом Фонду до ДП «Теплотехсервіс» встановлено факт порушення останнім нормативу кількості робочих місць, на які він був зобов'язаний працевлаштовувати інвалідів у 2010 р. Виходячи з цього до підприємства застосовано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 24612,50 грн. Крім цього, за несвоєчасну сплату зазначених санкцій відповідачу нараховано пеню у розмірі 1070,10 грн. Вказані адміністративно-господарські санкції та пеня стягнуті з ДП «Теплотехсервіс».

Відповідно до ч. 1, ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Враховуючи, що постанова у адміністративній справі №2а-4530/11/2170 набрала законної сили, факт порушення ДП «Теплотехсервіс» нормативу кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів у 2010 р. та факт правомірності застосування адміністративно-господарських санкцій до відповідача не підлягає доказуванню.

Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно п.п.3.4,3.6 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 15.05.2007 року, №223, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно. Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Згідно із копіями виписок ГУДКУ у Херсонській області ДП «Теплотехсервіс» проведено платіж на погашення заборгованості, стягнутої за рішенням суду від 20.12.2011 року. Таким чином, остаточна сплата боргу відповідача, стягнутого за рішенням суду, відбулась 27.06.2012 року. Разом з тим, постановою суду від 20.12.2011 року стягнено суму пені у розмірі, нарахованому станом на момент подачі позову. Виходячи з цього, нарахування пені продовжувалось після подачі позову до суду, набрання законної сили рішенням суду і до моменту остаточної сплати адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до розрахунку, доданого до позовної заяви, остаточна сума пені, нарахована на момент погашення відповідачем боргу по сплаті адміністративно-господарських санкцій, склала 1657,38 грн. На момент розгляду справи у суді зазначена сума заборгованості не погашена, а тому вона підлягає стягненню у судовому порядку.

Таким чином, суд вважає, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Теплотехсервіс» закритого акціонерного товариства « Теплотехніка» про стягнення пені у розмірі 1657,38 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Теплотехсервіс» закритого акціонерного товариства «Теплотехніка» про стягнення пені у розмірі 1657,38 грн.(одна тисяча шістсот п'ятдесят сім гривень тридцять вісім копійок) - задовольнити.

Стягнути з дочірнього підприємства «Теплотехсервіс» закритого акціонерного товариства « Теплотехніка» (код ЄДРПОУ 34457654) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1657грн., 38 коп. (одна тисяча шістсот п'ятдесят сім гривень тридцять вісім копійок). (одержувач УДКСУ у м. Херсоні, код 37959779, банк ГУДКСУ по Херсонській області, МФО852010, р/р 31219230700002).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 10.3.4