Ухвала суду № 26491452, 26.09.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2012
Номер справи
2а/2570/1902/12
Номер документу
26491452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2570/1902/12 Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С.Л.

Суддя-доповідач: Ключкович В.Ю.

У Х В А Л А

Іменем України

"26" вересня 2012 р. м. Київ

головуючого -судді Ключковича В.Ю.,

суддів Вівдиченко Т.Р.,

Федорової Г.Г.,

при секретарі Білошапка Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу прокуратури Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області до Державного реєстратора Менської районної державної адміністрації Чернігівської області, треті особи: Менський санаторій «Остреч», Аграрний союз України, Асоціація «Украгромайно Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств», товариство з обмеженою відповідальністю «Сільгоспздравниця», про визнання дій незаконними, визнання нечинною та скасування державної реєстрації , -

ВСТАНОВИВ :

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року у задоволенні адміністративного позову заступника прокурора Чернігівської області в інтересах регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з постановленим рішенням суду першої інстанції, прокурором подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати постанову суду, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши представників сторін, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Згідно зі ст.198 ч.1 п.1 та ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи в задоволенні позовні вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано належних доказів, які б підтверджували наявність державної частки у майні Менського санаторію «Остреч»та з того, що дії державного реєстратора щодо проведення реєстраційних дій щодо вказаного санаторію відповідають вимогам чинного законодавства і таким протиправних дій не допущено.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується і колегія суддів апеляційного адміністративного суду з наступних мотивів.

З матеріалів справи судом встановлено, що державним реєстратором Менської районної державної адміністрації Тищенко Ольгою Василівною було зареєстровано зміни до установчих документів юридичної особи - Менського санаторію «Остреч»(ідентифікаційний код 02137045) 08.12.2010 року за № 10501050018000077 та 15.12.2010 року за № 10501050019000077 згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Вказані реєстраційні дії були вчинені державним реєстратором за зверненням керівника Менського санаторію «Остреч», яким реєстратору було подано реєстраційну картку та інші необхідні документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до нової редакції Статуту Менського санаторію «Остреч»зі змінами від 08.12.2010 року статутний капітал розподіляється між засновниками (учасниками) наступним чином: Аграрному союзу належить частка в статутному капіталі санаторію у розмірі 4132736,00 грн, що становить 85,939% статутного капіталу Санаторію; товариству з обмеженою відповідальністю «Сільгоспздравниця»належить частка в статутному капіталі санаторію у розмірі 676190,00 грн, що становить 14,061% статутного капіталу Санаторію.

Новою редакцією Статуту Менського санаторію «Остреч»від 15.12.2010 року передбачено, що статутний капітал розподіляється між засновниками (учасниками) у відповідних відсотках, а саме: - Асоціації «Украгромайно Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств»належить частка в статутному капіталі санаторію у розмірі 4132736,00 грн, що становить 85,939% статутного капіталу Санаторію; - товариству з обмеженою відповідальністю «Сільгоспздравниця»належить частка в статутному капіталі санаторію у розмірі 676190,00 грн, що становить 14,061% статутного капіталу Санаторію.

Таким чином, сказаною новою редакцією Статуту санаторію визначено двох його учасників, які в сукупності володіють 100% капіталу даної юридичної особи.

Законом, який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» від 15.05.2003, № 755-IV (надалі Закон №755).

Статтею 4 цього Закону визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Статтею 29 Закону №755 визначено, що при надходженні документів, що відповідають переліку та вимогам Закону, державний реєстратор зобов'язаний провести державну реєстрацію змін до установчих документів.

При цьому, цим Законом визначено чіткий перелік підстав, виключно за наявності яких Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для проведення реєстрації змін до установчих документів, і тільки у таких випадках, коли : - документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; - документи не відповідають вимогам, встановленим частинами 1-5 ст. 8 Закону; - документи подані не в повному обсязі; - документи подані з порушенням строку, який встановлено ч. 11 ст. 37 Закону; - документи подані особою, яка не має на це повноважень; - державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили.

Судом апеляційної інстанції оглянуто в судовому засіданні в оригіналі матеріали реєстраційної справи, копія якої приєднано до матеріалів справи, та встановлено, що 03.12.2010р. керівником Менського санаторію «Остреч»ОСОБА_4 було надано державному реєстратору пакет документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, а саме: - реєстраційна картка форми 3; - рішення про внесення змін до установчих документів, у вигляді протоколу № 12 загальних зборів засновників (учасників) Менського санаторію «Остреч»від 17 серпня 2010 року; - документи, що підтверджують правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів - протоколи загальних зборів учасників - юридичних осіб, доручення та довіреність на уповноваження представників для участі в загальних зборах учасників Менського санаторію «Остреч»; витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ліквідацію 10 колективних сільськогосподарських підприємств - засновників Менського санаторію «Остреч»та відсутність у них правонаступників; - діючий Статут; - два примірники Статуту у новій редакції; - копія платіжного доручення від 29.11.2010 року № 1124 на 51 грн. з відміткою банку в підтвердження внесення реєстраційного збору; - копія платіжного доручення від 29.11.2010 року № 1123 на 51 грн. з відміткою банку в підтвердження внесення плати за публікацію повідомлення про зменшення статутного фонду; - документи, що підтверджують перехід чи передання частки у статутному капіталі Менського санаторію «Остреч»- нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу та нотаріально засвідчені копії договорів купівлі-продажу та відступлення часток в Менському санаторії «Остреч».

З матеріалів справи та пояснень державного реєстратора у судовому засіданні встановлено, що вказаний пакет документів останнім було перевірено на відсутність підстав залишення документів без розгляду та на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін, та, враховуючи їх повноту та відповідність вимогам чинного законодавства, прийнято рішення про реєстрацію змін до установчих документів 08.12.2010р.

Правомірними є і дії державного реєстратора щодо вчинення ним реєстраційної дії 15.12.2010р. за № 1 050 105 0018 000077, оскільки Аграрний союз України не є правонаступником Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, а є тим самим підприємством, яке тільки змінило своє найменування, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру, з якої вбачається, що 17.12.2009 року Всеукраїнським союзом сільськогосподарських підприємств було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів по зміні назви на «Аграрний союз України», із збереженням того самого ідентифікаційного коду 21593493, та реєстраційного номеру в ЄДР 10000496551. (а.с.66, запис 11).

Є безпідставним і посилання апелянта на відсутність публікації повідомлення про зменшення статутного капіталу та відсутність плати за таку публікацію, оскільки судом апеляційної інстанції оглянуто оригінал Бюлетеня державної реєстрації №164(24) за 2010рік (оголошення №4648) та оригінал платіжного доручення №1124 від 29.11.2010 року на 51 грн. з відміткою банку, з призначенням платежу «за реєстрацію змін до установчих документів», копії яких приєднано до справи.

Також встановлено судом, що реєстраційну дії за № 1 050 105 0019 000077 державним

реєстратором було проведено у відповідності до вимог ст. 29 Закону №755, оскільки для

підставою для проведення такої було подання уповноваженою особою санаторію всіх необхідних для цього документів, в тому числі і

нотаріально засвідченої копію Договору №2 відступлення частки в

статутному капіталі від 09 грудня 2010 р., згідно якого Аграрний союз

України передає частку в статутному капіталі Менського санаторію

«Остреч»у власність Асоціації «Украгромайно Всеукраїнського союзу

сільськогосподарських підприємств».

Безпідставним є і твердження апелянта про порушення закону щодо відсутності в реєстраційній справі документів, підтверджуючих правонаступність КСП та договорів про відступлення часток у статутному капіталі санаторію «Остреч», оскільки такі зберігаються в того ж державного реєстратора, і їх зберігання саме у реєстраційній справі санаторію «Остреч»не передбачено законом та є недоцільним.

Належним чином державним реєстратором перевірено і наявність серед засновників санаторію фізичної особи ОСОБА_5, якому було виділено частку в рахунок майнового паю в статутному капіталі санаторію «Остреч», яка належала КСП «Перше травня»та КСП «Промінь», яка в подальшому, 23.07.2010р. була ОСОБА_5 по нотаріально посвідченому договору продана ТОВ «Сільгоспздравниця»

Відповідно до положень ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.04.2012 року, яка залишена без змін Постановою Вищого господарського суду України, скасовано рішення господарського суду Чернігівської області від 08.02.2012 року у справі 13/33 та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги Асоціації «Украгромайно Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств»до регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області про визнання недійсним наказу, акту та рішення комісії задоволено частково та визнано недійсним наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області від 02.11.2009 року № 518 «Про затвердження акту комісії з визначення державної частки в майні санаторію «Остреч».

Тобто, вказаним судовим рішенням наказ фонду держмайна, яким визначено державну частку в майні санаторію визнано недійсним, а відтак, жодних підстав вважати, що держава в особі регіонального відділення фонду держмайна має частку в майні санаторію, не має.

Є необґрунтованим посилання прокурора та представника регіонального відділення фонду держмайна у судовому засіданні на рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.02.2012 року у справі № 5028/13/123/2011, залишене без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.04.2012 року та постановою Вищого господарського суду України від 12.06.2012 року, згідно з яким визнано частково недійсним установчий договір про створення та діяльність Менського санаторію «Остреч», зареєстрованого 21.02.2001 року розпорядженням № 48 Державної адміністрації Менського району в частині зазначення як засновника та учасника санаторію КСП «Миколаївське»с. Миколаївка Менського району, так як цим рішенням жодним чином не підтверджено наявність державної частки в майні санаторію «Остреч».

Навпаки, з рішення Господарського суду Чернігівської області від 01.02.2012 року у справі № 5028/13/123/2011 вбачається, що судом встановлений факт неправомірності набуття КСП «Миколаївське», як правонаступника птахорадгоспу «Менський» частки у статутному фонді санаторію «Остреч», оскільки в процесі приватизації птахорадгоспу «Менський» останньому в процесі приватизації частку органу приватизації (регіонального відділення фонду державного майна у Чернігівській області) передано не було. Вказана обставина знову ж таки свідчить про те, що держава в особі регіонального відділення фонду держмайна частки в майні санаторію «Остреч» не має.

Виходячи з вищенаведеного є правомірними доводи відповідача на те, що підстав для відмови у прийнятті документів та підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів у державного реєстратора не було, оскільки всі необхідні документи було подано в повному обсязі і такі відповідали вимогам, встановленим Законом, за належним місцем проведення реєстраційних дій, враховуючи відсутність заборони на вчинення реєстраційних дій, державним реєстратором Менської райдержадміністрації реєстраційні дії, що оспорюються позивачем, проведено у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається

Керуючись ст.ст. 199, 200, 205,206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу прокуратури Чернігівської області - залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Ключкович В.Ю.

Судді: Вівдиченко Т.Р.

Федорова Г. Г.