номер провадження справи 9/69/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.12 Справа № 5009/2948/12
За позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя (69035, м. Запоріжжя, вул. Я. Новицького, 5) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -Запорізької міської ради (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пектораль" (69002, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 92)
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Боєва О.С.
Представники сторін:
Від прокуратури: Понятенко К.А. (посвідчення № 184)
Від позивача: Зубар О.А. (дов. № 01-38/01771 від 12.07.12)
Від відповідача: Грицаєнко М.О. (дов. № б/н від 03.10.12)
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про внесення змін до п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки, загальною площею 3,4191 га, яка знаходиться по вул. Чубанова, 2-б у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:03:044:0028) між Запорізькою міською радою та ТОВ "Пектораль", зареєстрованого 26.11.2004р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040426100089, виклавши його в такій редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 181923 грн. 47 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року".
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 06.08.2012р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 5009/2948/12, судове засідання призначено на 30.08.2012р. Ухвалою суду від 30.08.2012р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 27.09.2012р., потім -на 05.10.2012р. У судовому засіданні 05.10.2012р. в порядку ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 08.10.2012р.
08.10.2012р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Прокурор та позивач підтримали позовні вимоги, викладені у позовній заяві. Просять задовольнити позовні вимоги на підставі ст.121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 269, 274, 276 ПК України, ст.ст. 653, 654 ЦК України.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених в письмовому відзиві, в якому зазначено, зокрема, про наступне. До договору оренди земельної ділянки відповідною постановою Кабінету Міністрів України встановлено відповідну письмову форму - укладення відповідного договору, зазначене також вбачається зі ст. 181 ГК України. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. В даному випадку Запорізька міська рада повинна була надати 3 примірники додаткової угоди, оскільки третій примірник залишається в реєстраційній справі. В своїй пропозиції «Про внесення змін до договору оренди землі» від 19.10.2011 року № 01-32/3377 Запорізька міська рада навпаки пропонує ТОВ «Пектораль»виготовити відповідну додаткову угоду. Таким чином, на думку відповідача, Запорізькою міською радою було порушено порядок внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки, а саме: не направлено на адресу ТОВ «Пектораль»3 примірники додаткової угоди. Тобто взагалі відсутній предмет спору між сторонами по справі - ТОВ «Пектораль»та Запорізькою міською радою. Враховуючи викладене вважає, що провадження по справі № 5009/2948/12 слід припинити на підставі п.1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
26.11.2004р. між Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач у справі) та ТОВ "Пектораль" був укладений договір оренди землі № б/н, відповідно до якого орендодавець, відповідно до рішення десятої сесії двадцять четвертого скликання Запорізької міської ради № 24 від 16.07.2003р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 3,4191 га для розташування бази відпочинку, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 2 б (п. 1., п. 2 договору).
Згідно з п. 4 договору, земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1370033,37грн. (в цінах 2004 року). Договір укладено до 24.04.2013р. (п.п. 5, 8 договору).
Договір зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 040426100089.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 13700,33 грн. за календарний рік в цінах 2004 року. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 33214812800005 в відділенні Держказначейства у Комунарському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 25216341, код 13050200 (п.п. 9., 10., 11.).
Пунктом 12 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено окремими документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі вказана земельна ділянка (кадастровий № 2310100000:03:044:0028) була передана орендодавцем орендарю.
Запорізькою міською радою на 19 сесії 5 скликання було прийнято рішення № 79 від 03.03.2008р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто"; затвердити базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р.; впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 року (п.п. 1, 3, 7 рішення). Рішення Запорізької міської ради від 15.06.01 № 17 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя" визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки. Доручено управлінню земельних ресурсів у місті Запоріжжі Запорізької області до 01.05.08р. розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників (п.п. 8, 9 рішення).
Рішенням позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 27.07.2011р. № 16 було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено коефіцієнт "3", згідно з яким визначається розмір орендної плати, на всі земельні ділянки м. Запоріжжя (за виключеннями, переліченими у даному рішенні). Визнано такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення, які встановлювали розмір орендної плати за земельні ділянки у м. Запоріжжі.
Згідно з технічним завданням на розрахунок нормативної грошової оцінки кадастровий номер 2310100000:03:044:0028 нормативна грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки площею 34191 кв.м становить 177,36 грн., нормативна грошова оцінка - 6064115,76 грн.
16.11.2011р. Запорізька міська рада направила на адресу відповідача письмову пропозицію (вих. № 01-32/3377 від 19.10.2011р.) про внесення змін до договору оренди землі загальною площею 3,4191 га, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 2-б (п.п. 1.,2.), яки зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.11.2004р. № 040426100089, шляхом викладення п. 9 договору у наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 181923 грн. 47 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року".
До пропозиції Запорізькою міською радою було додано розрахунок розміру орендної плати на земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 2011р., згідно даного розрахунку розмір орендної плати складає суму 181923,47 грн.
Відповідно до ст.ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
При цьому, ч. 3 ст. 653 ЦК України встановлено, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
До набрання чинності Податковим кодексом України та на час виникнення договірних відносин між позивачем і відповідачем питання стосовно оренди земельної ділянки та розміру орендної плати за землю регулювались Законом України "Про оренду землі" та Законом України "Про плату за землю".
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Пунктом 32 договору оренди сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Пунктом 12 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено окремими документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).
Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ст. 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону, рада в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Рішенням позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 27.07.2011р. № 16 було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено коефіцієнт "3", згідно з яким визначається розмір орендної плати, на всі земельні ділянки м. Запоріжжя (за виключеннями, переліченими у даному рішенні). Визнано такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення, які встановлювали розмір орендної плати за земельні ділянки у м. Запоріжжі.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України "Про плату за землю"(що був чинним на момент укладення договору оренди) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (Розділ XIII Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 288.1 Податкового кодексу України, визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Таким чином, Запорізька міська рада прийняла рішення про зміну розміру орендної плати за земельні ділянки, що знаходяться в межах міста Запоріжжя (фактично прийнято рішення про збільшення розміру орендної плати).
Прийняття даних рішень потребує, в свою чергу, внесення змін в договір оренди землі.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України).
Відповідно до ст. 759, 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Як було зазначено вище, Запорізька міська рада звернулася до відповідача з письмовою пропозицією № 01-32/3377 від 19.10.2011р. «Про внесення змін до договору оренди землі», якою запропонувала внести зміни до договору оренди землі шляхом викладення п. 9 договору у новій редакції.
Однак відповідач проігнорував пропозицію позивача та залишив її без відповіді.
У відповідності до ст.13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земель провадиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок провадиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативно грошова оцінка земельних ділянок проводиться: - розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
На підставі вищезазначеного закону та рішення міської ради № 79 від 03.03.2008р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", Управлінням Держкомзему м. Запоріжжя було надано технічне завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки (копію долучено до матеріалів справи), на підставі якого зроблено розрахунок орендної плати за договором оренди землі.
Позивачем до матеріалів справи, в обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий № 2310100000:03:044:0028), додано копію технічної документації згідно якої нормативна грошова оцінка спірної ділянки станом на 2011р. складає 6064115,76 грн.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування, у встановлених законом випадках, цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних спорів" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
На підставі викладеного, спростовуються доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву. Суд також звертає увагу, що посилання відповідача на норми Господарського кодексу України є безпідставними, оскільки згідно зі ст. 4 Господарського кодексу України, він не регулює земельні правовідносини.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про внесення змін до п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки загальною площею 3,4191 га, яка знаходиться по вул. Чубанова, 2-б у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:03:044:0028), між Запорізькою міською радою та ТОВ "Пектораль", зареєстрованого 26.11.2004р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040426100089.
Згідно зі ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни в п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки, загальною площею 3,4191 га, яка знаходиться по вул. Чубанова, 2-б у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:03:044:0028), між Запорізькою міською радою та ТОВ "Пектораль", зареєстрованого 26.11.2004р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040426100089, виклавши його в такій редакції:
"9. Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 181923 грн. 47 коп. (сто вісімдесят одна тисяча дев'ятсот двадцять три гривні сорок сім копійок), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пектораль" (69002, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 92; код ЄДРПОУ 32297466) на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район) 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; р/р 31215206783007; МФО: 813015; код ЄДРПОУ: 38025409) суму 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя О.С. Боєва
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 15.10.2012р.