Ухвала суду № 26471304, 26.09.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2012
Номер справи
2а/1770/2909/2011
Номер документу
26471304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

УХВАЛА

іменем України

"26" вересня 2012 р. Справа № 2а/1770/2909/2011

Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" березня 2012 р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сарненський комбінат хлібопродуктів" до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2011 року Відкрите акціонерне товариство "Сарненський комбінат Хлібопродуктів" звернулось в суд з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції, в якому просило визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції від 14.01.2011 року № 0001122340/1, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 397 803 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 березня 2012 року позов ВАТ "Сарненський комбінат хлібопродуктів" задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції від 14.01.2011 року № 0001122340/1.

В апеляційній скарзі Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція питання про скасування постанови, з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вказує на те, що поза увагою суду залишилось те, що податковому органу не вдалось провести зустрічну перевірку ТОВ "ОРТФ "Едланд" по питанню взаєморозрахунків з ВАТ "Сарненський комбінат хлібопродуктів" у зв'язку з тим, що відносно контрагента порушено провадження у справі про банкрутство. Відтак, сформований податковий кредит ВАТ "Сарненський КХП" за рахунок проведених операцій з ТОВ "ОРТФ "Едланд" не підтверджено.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши ухвалене судом першої інстанції рішення на предмет його відповідності нормам матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відкрите акціонерне товариство "Сарненський комбінат хлібопродуктів" зареєстроване Сарненською районною державною адміністрацією 29.07.1996 року, код ЄДРПОУ 00955704; на податковому обліку в Сарненській МДПІ перебуває з 01.10.1996 року; зареєстроване платником податку на додану вартість з 04.07.1997 року.

Сарненською МДПІ 04.06.2009 року проведено позапланову виїзну документальну перевірку ВАТ "Сарненський КХП" з питань правомірності нарахування бюджетного відшкодування за червень та липень 2008 р. (акт перевірки від 04.06.2009р. № 266/23/00955704). За наслідками Акту перевірки від 04.06.2009р. виявлено, що від'ємне значення між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту, в порушення вимог Закону, раніше не декларувалось платником як бюджетне відшкодування у періоді його виникнення. Відповідно платник прийняв добровільне рішення та відмовився від відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок на суму 962 910 грн. В порушення п.7.7.2 п.7.7, пп.7.7.3 п.7.7. пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" із змінами та доповненнями, ВАТ "Сарненський КХП" зайво заявлено суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню, 845 868 грн.

Рішенням ДПА України від 25.11.09р. № 26150/7/25-0115 за наслідками розгляду скарги голови ліквідаційної комісії ВАТ "Сарненський КХП" на податкові повідомлення- рішення Сарненської МДПІ від 16.09.2009р. № 0000562340/2 і № 0000572340/2 та на рішення, прийняті за розглядом первинної та повторної скарг, скасовано податкові повідомлення-рішення Сарненської МДПІ № 0000572340/0 і № 0000562340/0 (від 13.07.09р. № 0000572340/1 і № 0000562340/1, від 16.09.09р. № 0000572340/2 і № 0000562340/2) в частині зменшення заявленого бюджетного відшкодування ПДВ за червень та липень 2008р. та в зазначеній частині рішення Сарненської МДПІ від 13.07.09р. № 9876/23-103 та ДПА в Рівненській області від 16.09.09р. № 17112/25-16/211, прийняті за розглядом скарг, а в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення та рішення, прийняті за розглядом скарг, залишені без змін.

На підставі направлення Сарненської МДПІ від 16.09.2010 року № 283, згідно з п.7 ч.6 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадовими особами Сарненської МДПІ та відділу податкової міліції Сарненської МДПІ в період з 17.09.2010 року по 25.11.2010 року проведено позапланову виїзну перевірку Відкритого акціонерного товариства "Сарненський комбінат хлібопродуктів" код ЄДРПОУ 00955704 з питань дотримання вимог податкового законодавства та достовірності заявленого до відшкодування ПДВ за період з 01.12.2007 року по 31.12.2008 року.

Результати перевірки оформлені актом від 30.11.2010 року № 557/23/00955704 (а.с.150-153 т.1).

Перевіркою встановлено порушення п.1.8 ст.1, пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.2 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року із змінами та доповненнями, в результаті чого ВАТ "Сарненський КХП" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування в сумі 85 502 грн. за червень 2008 року, в сумі 312 301 грн. за липень 2008 року.

Сарненською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі акта перевірки від 30.11.2010 року № 557/23/00955704 прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.12.2010 року № 0001122340/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі: 85 502 грн. за червень 2008 року по податковій декларації № 7574 від 10.04.2009 року, 312 301 грн. за липень 2008 року по податковій декларації № 7575 від 10.04.2009 року, всього на 397 803,00 грн. (а.с.130 т.1).

Позивач використав процедуру адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, за результатами якої рішеннями Сарненської МДПІ (а.с.10-11 т.1), ДПА в Рівненській області (а.с.13-14 т.1), ДПА України (а.с.15-16 т.1) скарги платника податків були залишені без задоволення. За наслідками адміністративного оскарження Сарненською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.01.2011 року № 0001122340/1 (а.с.12 т.1).

Матеріалами справи підтверджено, що за наслідками адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень Сарненської МДПІ, прийнятих на підставі акта перевірки № 266/23/00955704 від 04.06.2009 року, в повній мірі підтверджено, що ВАТ "Сарненський КХП" виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання бюджетного відшкодування та має необхідні документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту, тобто податковим органом вищого рівня підтверджена правомірність заявленої ВАТ "Сарненський КХП" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2008 року 461 499 грн. (декларація № 7574 від 10.04.2009 року) та за липень 2008 року 312 301 грн. (декларація № 7575 від 10.04.2009 року), а відтак зазначені суми підлягали до бюджетного відшкодування. До складу зазначених сум включено й суми оплаченого ПДВ по взаємовідносинах з ТОВ "ОРТФ "Едланд" у відповідних періодах, що сторонами визнається.

Судом встановлено, що 25.12.2006 року ВАТ "Сарненський КХП" (Покупець) та ТОВ "Оптово-роздрібна торгова фірма "Едланд" (Постачальник) уклали договір поставки №2, згідно з яким Постачальник зобов'язується передати у власність покупцю, а Покупець прийняти і оплатити продовольче зерно загальною сумою 21 600 тон. Сума договору становить 20 340 000 грн.

31.12.2007 року між ТОВ ОРТФ "Едланд" (Постачальник) та ВАТ "Сарненський КХП" (Покупець) укладено договір поставки № ОРТФ/ВАТ, предметом поставки згідно з умовами якого є продовольче та фуражне зерно всіх класів на суму 25 000 000 грн. з врахуванням ПДВ. Постачальник поставляє зерно на умовах "Франко-Сарни" вул. Заводська,2 м. Сарни Рівненська обл. Договір діяв до 30.12.2007 року. Умови поставки аналогічні договору № 2 від 25.12.2006 року (а.с.3-4 т.2).

В акті перевірки зазначено і сторонами не заперечується, що протягом 2008 року позивачем проводились господарські операції з придбання зерна пшениці в ТОВ "ОРТФ "Едланд" відповідно до Договорів поставки за № 2 від 25.12.2006р. та за № ОРТФ/ВАТ від 31.12.2007р.

Суд також встановив, що в червні 2008 року ВАТ "Сарненський КХП" отримав від ТОВ ОРТФ "Едланд" зерно на суму 2 146 014,84 грн. згідно податкових накладних: № 47 від 02.06.2008 року на суму 148 082,04 грн., в т.ч. ПДВ 24680,34 грн.; № 48 від 05.06.2008 року на суму 290 106,18 грн., в т.ч. ПДВ 48 351,03 грн., № 49 від06.06.2008 року на суму 383 278,50 грн., в т.ч. ПДВ 63 879,75 грн., № 50 від 07.06.2008 року на суму 169 037,22 грн., в т.ч. ПДВ 28 172,87 гри., № 51 від 09.06.2008 року на суму 301 448,34 грн., в т.ч. ПДВ 50 241,39 грн., № 52 від 12.06.2008 року на суму 495 899,10 грн., в т.ч. ПДВ 82 649,85 грн., № 54 від 14.06.2008 року на суму 323 652,06 грн., в т.ч. ПДВ 53 942,01 грн., № 55 від 19.06.2008 року на суму 34 511,40 грн., в т.ч. ПДВ 5751,90 грн. (а.с.61-68 т.1).

Вказані податкові накладні відображені в реєстрі отриманих податкових накладних ВАТ "Сарненський КХП" за червень 2008 року (а.с.62-63 т.2). Суму ПДВ 357 669,14 грн. позивачем включено до податкового кредиту в червні 2008 року.

Встановлено, що в липні 2008 року ВАТ "Сарненський КХП" отримано від ТОВ ОРТФ "Едланд" зерно на загальну суму 2 303 677,86 грн. згідно податкових накладних: № 81 від 03.07.2008 року на суму 137 958,72 грн., в т.ч. ПДВ 22 993,12 грн.; № 82 від 03.07.2008 року на суму 664 835,04 грн., в т.ч. ПДВ 110 805,84 грн.; № 83 від 09.07.2008 року на суму 67 32,88 грн., в т.ч. ПДВ 11305,48 грн.; № 84 від 11.07.2008 року на суму 33 969,84 грн., в т.ч. ПДВ 5661,64 грн.; № 85 від 16.07.2008 року на суму 1 188 764,16 грн., в т.ч. ПДВ 198 127,36 грн.; № 86 від 30.07.2008 року на суму 145 819,28 грн., в т.ч. ПДВ 24 303,21 грн.; № 87 від 31.07.2008 року на суму 64 497,94 грн., в т.ч. ПДВ 10 749,66 грн. (а.с.89-95 т.1).

Вказані податкові накладні відображені в реєстрі отриманих податкових накладних ВАТ "Сарненський КХП" за липень 2008 року (а.с.78-79 т.2), суму ПДВ включено до податкового кредиту в липні 2008 року.

Як вбачається з акта перевірки, податковим органом встановлено, що протягом травня-липня 2008 року від'ємне значення об'єкта оподаткування в сумі 845 868 грн. (травень 2008 року -72 068 грн., червень 2008 року -461 499 грн., липень 2008 року -312 301 грн.) ВАТ "Сарненський КХП" відображено в рядку 26 декларацій з ПДВ звітних періодів. До бюджетного відшкодування суми ПДВ у вказаних звітних (податкових) періодах не декларувались.

Судом встановлено, що 10.04.2009 року ВАТ "Сарненський КХП" за вхідними номерами 7574, 7575 подано до Сарненської МДПІ уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з ПДВ за червень, липень 2008 року, згідно яких платником заявлено бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за червень 2008 року - 461 499 грн., липень 2008 року-312 301 грн. (а.с.8-10,11-13 т.2).

Для отримання бюджетного відшкодування ВАТ "Сарненський КХП" супровідним листом № 349 від 10.04.2009 року Сарненській МДПІ надано завірені копії первинних документів, що підтверджують факт оплати товарів (робіт, послуг) в квітні-червні 2008 року, зокрема, по постачальнику ТОВ "ОРТФ "Едланд", реєстри отриманих та виданих податкових накладних за квітень-липень 2008 року, оригінали ВМД з відміткою митного органу про вивезення товарів за межі митної території України (а.с.15-16 т.2), а також листом № 360 від 27.04.2009 року та № 374 від 01.07.2009 року - додатково на запит податкового органу - копії податкових накладних, платіжних доручень та договорів поставки по ТОВ ОРТФ "Едланд" (а.с.17,19т.2).

Матеріалами справи доведено, що в 2008 році на елеватор ВАТ "Сарненський КХП" надходило зерно від постачальника ТОВ ОРТФ "Едланд", отримане ним від приватних підприємців ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, що підтверджується журналом автоприйому зерна на елеватор млина (а.с.58-61 т.2).

З досліджених судом договорів поставки зерна від вказаних приватних підприємців до ТОВ ОРТФ "Едланд", встановлено, що у всіх договорах передбачено умови поставки "Франко-ВАТ "Сарненський КХП" вул. Заводська,2 м. Сарни Рівненська обл. Відвантаження та доставка зерна на елеватор ВАТ "Сарненський КХП" здійснюється постачальником шляхом використання належних постачальнику навантажувальних пристроїв та транспортних засобів (а.с. 117-136 т.2).

Між ВАТ "Сарненський КХП" (зберігач) та ТОВ ОРТФ "Едланд" (поклажодавець) було укладено договір відповідального зберігання від 31.12.2007 року, за умовами якого позивач зобов'язувався приймати на зберігання зерновий матеріал та продукти переробки зерна (а.с. 163-165 т.2) і мав у наявності видані Міністерством аграрної політики України Сертифікати відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки (а.с. 161, 162 т.2).

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що ТОВ ОРТФ "Едланд" придбавав зерно не лише від вищевказаних приватних підприємців, а також від інших постачальників, яке в подальшому реалізовував для позивача за договором поставки або передавав на зберігання на підставі договору відповідального зберігання (а.с.96-99 т.1).

Звідси, правильним є висновок, що були проведені господарські операції з придбання зерна ТОВ ОРТФ"Едланд" та його подальшої реалізації для позивача.

Відповідно до п. 6.1. ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97, що був чинним на час виникнення спірних правовідносин, об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг), в складі якої і сплачується покупцями (п.п.6.1.1. п. 6.1 ст. 6 Закону № 168/97).

Згідно пункту 1.7 статті 1 Закону № 168/97, податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

За змістом підпункту 7.4.1 пункту 7.47.4 статті 7 Закону № 168/97, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду зокрема у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит, відповідно до підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону № 168/97, вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Наведені норми Закону № 168/97 не обмежують платника податків у праві на віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту датою фактичного надходження товару платнику та датою його фактичного використання в господарській діяльності. Вказані норми дають право на формування податкового кредиту по даті списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів та отримання податкової накладної у випадку, якщо платник має намір використовувати придбаваємий товар в подальшому (майбутньому) в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону № 168/97, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченогосплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Таким чином, законодавцем визначено, що належним чином оформлена податкова накладна є достатньою підставою для включення сум податку на доданудодану вартість до складу податкового кредиту по даті здійснення хоча б однієї із першій подій (перерахування коштів в оплату товарів або отримання податкової накладної).

В ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що придбання позивачем у ТОВ "ОРТФ "Едланд" зерна та перерахування позивачем коштів названому контрагенту в оплату вказаного товару відповідало основному виду господарської діяльності позивача; зерно придбавалося позивачем з метою його подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.

При цьому, судом достовірно встановлено, що на дату видачі податкових накладних та на дату формування позивачем податкового кредиту із названих господарських операцій, ТОВ "ОРТФ "Едланд" в установленому порядку було зареєстроване як платник податку на додану вартість. Вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Видані ТОВ "ОРТФ "Едланд" податкові накладні містять всі обов'язкові реквізити, оформлені у відповідності до приписів п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону № 168/97 та видані особою, зареєстрованою як платник податку на додану вартість (п.п.7.2.4 п.7.2 ст.7 Закону № 168/97).

Таким чином, позивач сформував податковий кредит з названих операцій у повній відповідності до приписів Закону № 168/97, а зокрема по даті здійснення першої із подій, пов'язаної з придбанням товару, з метою його подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, на підставі податкових накладних, виданих особою, зареєстрованою як платник податку на додану вартість, які містять всі необхідні реквізити, сплативши суму ПДВ у складі вартості придбаваємого товару.

Відповідно до ст. 61 Конституції України, ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідальність особи має індивідуальний характер. При цьому, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть безпосередньо платник податків і зборів (обов'язкових платежів), що допустили правопорушення.

Чинним законодавством України на сторону цивільно-правової угоди, яка є платником податків, не покладено обов'язку з перевірки дотримання постачальниками товару вимог податкового законодавства зі сплати податкових зобов'язань до бюджету, дотримання ними порядку та строків подання податкової звітності.

Закон не надає права і не зобов'язує одного платника податку витребувати у іншого платника підтвердження належної подачі декларації чи підтвердження належної сплати податкового зобов'язання. Відповідно до приписів Закону № 168/97-ВР податкове зобов'язання постачальника відображається в податковому обліку в одному й тому ж періоді, що й податковий кредит покупця, а кінцевий термін декларування податкових зобов'язань настає через 20 днів після звітного періоду, в якому виникає право платника на податковий кредит.

Таким чином, відображаючи податковий кредит, наприклад, у червні 2008 року, платник податку не може і не повинен знати про подання чи неподання декларації з ПДВ його контрагентом, яке відбудеться за законом до 20 липня 2008 року, а тим більше про сплату податку контрагентом, яка має відбутися в період з 21 по 31 липня.

На підставі наведного,суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що відповідачем не доведено порушення п.1.8 ст.1, пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.2 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", а відтак висновок про завищення ВАТ "Сарненський КХП" заявленої суми бюджетного відшкодування в сумі 85 502 грн. за червень 2008 року, в сумі 312 301 грн. за липень 2008 року суд вважає безпідставним та необгрунтованим.

Отже, суд першої інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі не вбачається.

Керуючись ст.ст. 197,198, 200,205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" березня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.С. Котік Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Відкрите акціонерне товариство "Сарненський комбінат хлібопродуктів" вул.Заводська,2,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500

3- відповідачу Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул. Широка,18,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500