ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Рогозін С.В.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"19" вересня 2012 р. Справа № 2а-6745/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю
розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "24" жовтня 2011 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_4 про відшкодування незаконно виплаченої суми субсидії ,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2011 року Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому звернулось в суд із позовом до ОСОБА_4 про відшкодування незаконно виплачених 4611 грн.52 коп. житлової субсидії, призначеної на терміни : з 01.11.2008 р. по 30.04.2009 р., з 01.01.2010 р. по 30.04.2010 р., з 01.2010 р. по 30.04.2011 р. На обґрунтування вимог позивач зазначав, що відповідач при поданні декларації про доходи та майновий стан не вніс дані про належні сім"ї два транспортні засоби : FORD TRANSIT, д.н.з.НОМЕР_1, 1981 року випуску, який зареєстровано 10.04.1999 року та ВАЗ 2102, д.н.з. НОМЕР_2, 1978року випуску, який перереєстровано 16.05.2003 року.
Постановою Рівненського міського суду від 24 жовтня 2011 року у позові Управлінню праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому порушує питання про скасування постанови та прийняття нової про задоволення позову з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права. Так, зазначається в апеляційній скарзі, суд безпідставно визнав передачу позивачем транспортних засобів іншим особам на підставі Генеральної довіреності їх відчуженням і вибуттям з власності.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів апеляційного суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Субсидія- це цільова адресна допомога малозабезпеченим сімям, що надається державою за рахунок коштів бюджету. Право на субсидії визначається матеріальним становищем сімей.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848.
Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21жовтня 1995 № 848, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Підпунктом 4 пункту 5 цього ж Положення передбачено, що субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).
Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та більше ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Судом першої інстанції було встановлено, і дані обставини підтверджуються матеріалами справи, що ОСОБА_4 отримував субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у періоди з 01.11.2008 р. по 30.04.2009 р., з 01.01.2010 р. по 30.04.2010 р., з 01.2010 р. по 30.04.2011 р. по квартирі АДРЕСА_1.
При оформлення субсидії, відповідач не задекларував наявність двох транспортних засобів :FORD TRANSIT, д.н.з.НОМЕР_1, 1981 року випуску, який зареєстровано 10.04.1999 року за дружиною ОСОБА_5, та ВАЗ 2102, д.н.з. НОМЕР_2, 1978року випуску, який перереєстровано 16.05.2003 року, власником якого є ОСОБА_4
Внаслідок подання неповної інформації ОСОБА_4, йому незаконно була нарахована та виплачена субсидія в сумі 4611 грн.52 коп., яка має бути повернута.
Вирішуючи спір , суд першої інстанції повно і правильно встановив обставини справи, проте неправильно витлумачив норму матеріального права, що призвело до постановлення неправильного рішення.
Так, правовою підставою для відмови у позові, суд першої інстанції зазначив вибуття зазначених транспортних засобів з його власності та власності членів сім"ї на підставі виданих доручень , розписок про сплату коштів за придбані автомобілі та тимчасового реєстраційного талона тощо.
Проте, з таким висновком не може погодитись суд апеляційної інстанції, оскільки висновок не ґрунтується на чинному законодавстві.
Судом встановлено, що між сторонами склались правовідносини, які витікають із виникнення права особи на володіння, користування та розпорядження своїм майном, які регулюються ЦК України.
Відповідно до довіреності , виданої ОСОБА_4 від 22.06.2004 року, останній уповноважив ОСОБА_6 розпоряджатися ( керувати, зняти з обліку, продати, обміняти тощо) належним йому на підставі свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 авьлмлбілем ВАЗ-2102 д.н.з. НОМЕР_2 (а.с.17).
Згідно розписки, ОСОБА_4 отримав від ОСОБА_6 за проданий автомобільВАЗ 3600 грн.(а.с.16).
Довіреністю від 20.07.2007 року ОСОБА_5 уповноважила ОСОБА_7 розпоряджатися ( керувати, знімати з обліку, продавати) належним їй на підставі свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_4 автомобілем НОМЕР_3(а.с.20).
Як свідчить розписка, видана ОСОБА_5, вона отримала від ОСОБА_8 за проданий автомобіль 7500 грн.(а.с.18).
Стаття 316 ЦК Україні передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно). Яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності, відповідно до ст. 328 ЦК України набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності , якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 208 ЦК України в письмовій формі належить вчинити правочини фізичних осіб між собою на суму, яка перевищує у двадцять та більше разів розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян. У тексті договору повинні бути вказані його сторони, предмет і зміст угоди, інші істотні умови договору.
Письмова форма договору купівлі-продажу автомобіля передбачена постановою КМУ від 07.09.1998 року №1338, котрою затверджені Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин на шасі, автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі - Правила), згідно з п. 2 яких вони є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб. Відповідно п. 4 Правил перед відчуженням транспортний засобі повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ. Зняття з обліку транспортного засобу здійснюється як передбачено п. 44 Правил після його огляду в підрозділі ДАІ на підставі заяви власника з наданням документу, який засвідчує його особу.
Як встановлено судом вказані автомобілі не були зняті з обліку в органах ДАІ і до цього часу залишаються бути зареєстрованими , відповідно, за ОСОБА_4 та ОСОБА_5.(а.с.8).
Статтею 8 Правил передбачено, що правомірність придбання транспортного засобу підтверджується зазначеними в них документами, зокрема: довідкою-рахунком наданою за формою згідно додатку №1 до Правил; договором та іншими посвідченими і установленому порядку документами, що встановлюють право власності на автомобіль.
Відповідно до частини 3 статті 244 Цивільного Кодексу (далі -ЦК) довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Як бачимо, таке визначення не передбачається перехід права власності на об'єкт, що відчужується, а тільки представництво. Так, згідно статті 665 ЦК договір купівлі-продажу передбачає, що одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Саме за таким право чином відбувається перехід права власності на автомобіль. Стаття 237 ЦК чітко передбачає, що представництво - це правовідносини, в яких одна сторона має право вчиняти певні дії від імені другої сторони, яку вона представляє. Отже оформляючи довіреність на автомобіль, довірений отримує автомобіль тільки для користування і розпорядження, але ніяк не у власність. При «продажу» автомобіля за довіреністю ніякої купівлі-продажу не відбувається і тому власником автомобіля залишається продавець.
За таких обставин, коли ОСОБА_4 та його дружина ОСОБА_5залишились власниками автомобілів, на розпорядження якими видали довіреності, ОСОБА_4 був зобов"язаний внести дані про них в декларацію при оформленні субсидії.
Оскільки суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196,198, 202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради задовольнити.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "24" жовтня 2011 р. скасувати та прийняти нову, якою позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_4 про відшкодування незаконно виплаченої суми субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради ( рахунок № 37114020000319 в УДКУ в Рівненській області, МФО-833017, код ЗКПО 03195441) 4611,52 грн. незаконно виплаченої суми субсидії та судовий збір в сумі 110,20 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор
Повний текст Постанови виготовлений "21" вересня 2012 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33028
3- відповідачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1