Постанова № 26434438, 02.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
2а-3337/12/2670
Номер документу
26434438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3337/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"02" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: суддів: секретаря: за участю:Федорової Г.Г., Вівдиченко Т.Р., Ключковича В.Ю., Павленко Т.А., представника апелянта, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»- Слюсар С.В., представника апелянта, ДПІ у Богодухівському районі Харківської області ДПС -Костенка Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби, Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року по справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2012 року Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби від 05.12.2011року № 0002291510.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року адміністративний позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби від 05.12.2011року № 0002291510 в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 132 358,21 грн.

В задоволенні решти позовних вимог -відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги.

Відповідач також звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає за необхідне апеляційні скарги ДПІ у Богодухівському районі Харківської області ДПС та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції -змінити, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: 1) правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; 2) вирішення не всіх позовних вимог або питань.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»є юридичною особою, зареєстрованою Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.08.1998 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 10741200000004663.

Видами діяльності позивача за КВЕД є: добування природного газу; добування нафти; виробництво продуктів нафтоперероблення; оптова торгівля паливом; розподілення та постачання газу; діяльність їдалень.

05 грудня 2011 року, службовою особою відповідача було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень, вересень 2011 року та рішень ОДПС України про розстрочення № 31 від 29.04.2011 року, № 63 від 30.07.2011 року, в ході якої було встановлено порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт № 588/15-30019775 (а.с. 13-16), на підставі якого ДПІ у Богодухівському районі Харківської області було винесено податкове повідомлення-рішення від 05.12.2011 року № 0002291510, за яким ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»нараховано штрафну санкцію у розмірі 20 % у сумі 2 844 309,34 грн. за порушення останнім граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні (а.с. 17).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно п.п. 49.18.1. п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України).

Відповідно до п 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Порядок обчислення податкових зобов'язань та строк сплати визначено ст. 260 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 260.1, 260.3 ст. 260 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно п. 260.5 ст. 260 Податкового кодексу України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

З матеріалів справи вбачається, що:

- останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за липень 2011 року, до органу державної податкової служби є 20.08.2011 року, але оскільки дана дата припадає на вихідний день (субота), то останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за липень 2011 року слід вважати 22.08.2011 року (понеділок). Сума податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за липень 2011 у розмірі суми боргу 1 323 582,08 грн. (1 099 685,53 грн. + 223 896,55 грн.), відповідно до платіжного доручення № 82 була сплачена 31.08.2011 року (в строки, передбачені п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України) (а.с. 87);

- останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень 2011 року, до органу державної податкової служби є 20.09.2011 року. Сума податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень 2011 у розмірі суми боргу 3 161 246,08 грн., відповідно до платіжного доручення № 381 була сплачена 30.11.2011 року (із затримкою строку сплати на 61 день) (а.с. 86);

- останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за вересень 2011 року, до органу державної податкової служби є 20.10.2011 року. Граничним терміном сплати суми податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні є 30.10.2011 року. Сума податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за вересень 2011 у розмірі суми боргу 3 400 562,18 грн., відповідно до платіжного доручення № 309 була сплачена 30.11.2011 року (із затримкою строку сплати на 31 день) (а.с. 85).

Згідно п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що за затримку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за серпень 2011 року на 61 календарний день позивач має сплати штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу у сумі 632 249,22 грн., та за затримку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за вересень 2011 року на 31 календарний день - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу у сумі 680 112,44 грн.

Щодо застосування штрафу за затримку сплати податкового зобов'язання згідно рішень Державної податкової адміністрації України про розстрочення грошових зобов'язань від 29.04.2011 року № 31 та від 30.07.2011 року № 63, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 100.1 ст. 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Згідно п.п. 100.12.2 п. 100.12 ст. 100 Податкового кодексу України, договори про розстрочення (відстрочення) можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу в разі, якщо:

- з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекрученою або неповною;

- платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів;

- платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.

Відповідно до п. 4.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року №1036 (далі - Порядок), з ініціативи органу державної податкової служби, що уклав договір про розстрочення (відстрочення), орган державної податкової служби вищого рівня, який прийняв рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), розриває цей договір, про що повідомляє платника податків та відповідний орган державної податкової служби.

У такому випадку підрозділ погашення податкового боргу письмово повідомляє підрозділ обліку та звітності та структурні підрозділи, які здійснюють адміністрування відповідних податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, для здійснення заходів по нарахуванню пені та відповідних штрафних санкцій відповідно до норм чинного законодавства.

Положеннями п. 4.5 Порядку передбачено, що рішення про скасування розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) оформляється на бланку відповідного органу державної податкової служби.

При цьому рішення про розстрочення (відстрочення) скасовується в повному обсязі (за всіма платежами) з одночасним проведенням нарахування процентів за фактичний строк користування розстроченням (відстроченням).

Рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.

Згідно п. 4.6 Порядку, з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.

З дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення) (п. 4.7 Порядку).

Відповідно до п. 4.9 Порядку, рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.

Отже, як вбачається з вищевикладеного, підставою для дострокового розірвання договору розстрочення грошових зобов'язань є рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення грошових зобов'язань; при цьому невнесені суми розстрочених грошових зобов'язань (податкового боргу) та суми процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення платник податків має сплатити з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених грошових зобов'язань та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення а з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Податковим кодексом України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення ДПА України від 29.04.2011 року № 31 між ДПІ у Богодухівському районі Харківської області та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»було укладено договір № 5/31 від 29.04.2011 року про розстрочення грошових зобов'язань на загальну суму 4 635 969,30 грн. (а.с. 18-22)

Відповідно до рішення ДПА України від 30.07.2011 року № 63 між ДПІ у Богодухівському районі Харківської області та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»було укладено договір № 7/63 від 30.07.2011 року про розстрочення грошових зобов'язань на загальну суму 3 573 977,05 грн. (а.с. 23-25).

12 жовтня 2011 року, у зв'язку з порушенням ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»умов погашення розстрочених податкових зобов'язань (податкового боргу) та в зв'язку з наявністю податкового боргу з грошових зобов'язань, які виникли після укладення договорів про розстрочення, ДПС України були винесені рішення № 23 та № 38, якими скасовані рішення ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 29.04.2011 року № 31 та від 30.07.2011 року № 63.

Доказів того, що рішення ДПС України від 12.10.2011 року № 23 та № 38 про скасування рішень ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 29.04.2011 року № 31 та від 30.07.2011 року № 63 були позивачем оскаржені матеріали справи не містять.

Колегією суддів встановлено, що грошові зобов'язання згідно рішень ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2011 року № 63 та від 29.04.2011 року № 31 з граничним терміном сплати 12.10.2011 року, фактично були сплачені позивачем 30.11.2011 року (із затримкою строку сплати на 49 днів).

Доводи ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»про те, що умови договорів про розстрочення грошових зобов'язань № 5/31 від 29.04.2011 року та № 7/63 від 30.07.2011 року не передбачають сплату штрафних санкцій при порушенні строків сплати розстрочених грошових зобов'язань, колегія судів до уваги не приймає, оскільки станом на 12.10.2011 року вказані договори були розірваними, а тому за несвоєчасну сплату невнесених сум розстрочених грошових зобов'язань застосовується штраф у розмірі, передбаченому п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.

Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що за затримку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, згідно рішень ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2011 року № 63 та від 29.04.2011 року № 31 на 49 календарних днів позивач має сплати штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу у сумі 1 267 231,26 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що податкове зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за липень 2011 року сплачено в строки, передбачені п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення ДПІ у Богодухівському районі м. Києва від 05.12.2011 року № 0002291510 є протиправним та підлягає скасуванню в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 264 416,42 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги ДПІ у Богодухівському районі Харківської області ДПС та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» слід задовольнити частково.

Змінити абзац другий резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року, виклавши його в наступній редакції:

«Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області від 05 грудня 2011 року № 0002291510 в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 264 416,42 грн.».

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ДПІ у Богодухівському районі Харківської області ДПС та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року -задовольнити частково.

Змінити абзац другий резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року, виклавши його в наступній редакції:

«Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області від 05 грудня 2011 року № 0002291510 в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 264 416,42 грн.».

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2012 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Федорова Г. Г.

Судді: Вівдиченко Т.Р.

Ключкович В.Ю.

Повний текст постанови складено та підписано -08.10.12р.