Ухвала суду № 26434474, 02.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
2а-5967/12/2670
Номер документу
26434474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5967/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шрамко Ю.Т.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

У Х В А Л А

Іменем України

"02" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: суддів: секретаря: за участю:Федорової Г.Г., Вівдиченко Т.Р., Ключковича В.Ю., Павленко Т.А., представника апелянта, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»- Слюсар С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 червня 2012 року по справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2012 року Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби (далі - відповідач), якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дрогобицькому районі м. Дрогобич від 21.12.2011 року № 0003561503, яким ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»визначено суму грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в сумі 1 360,00 грн., у тому числі, 1 360,00 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 червня 2012 року позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дрогобицькому районі м. Дрогобич від 21.12.2011 року № 0003561503 в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 352,00 грн.

Присуджено на користь ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» судові витрати в сумі 53,65 грн.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції в частині відмови позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги повністю.

Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, також звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»є юридичною особою, зареєстрованою Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.08.1998 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 10741200000004663.

Видами діяльності позивача за КВЕД є: добування природного газу; добування нафти; виробництво продуктів нафтоперероблення; оптова торгівля паливом; розподілення та постачання газу; діяльність їдалень (а.с. 15).

12 грудня 2011 року, службовою особою відповідача було проведено камеральну перевірку податкової звітності по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні за січень 2011 року, за результатами якої було складено акт № 1196/15-3/30019775 (а.с. 17-18), на підставі якого ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області було винесено податкове повідомлення-рішення від 21.12.2011 року № 0003561503, яким ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»було визначено суму грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в розмірі 1 360,00 грн. (а.с. 19).

Позивач не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням розпочав процедуру його адміністративного оскарження.

За результатами розгляду скарги позивача, ДПС у Львівській області було прийнято рішення від 07.03.2012 року № 3501/10/10-2005/303, у відповідності до якого скаргу позивача було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області від 21.12.2011 року № 0003561503 -без змін (а.с. 47-48).

За результатами розгляду повторної скарги позивача, ДПС України було прийнято рішення від 17.04.2012 року № 11154/7/10-2215, у відповідності до якого скаргу позивача було залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області від 21.12.2011 року № 0003561503 та рішення ДПС у Львівській області від 07.03.2012 року № 3501/10/10-2005/303 -без змін (а.с. 45-46).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (далі - рентна плата) у розмірах, установлених законом визначає Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 261) (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку, платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які видобувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих у встановленому законодавством порядку (далі - платники).

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати (далі - податковий розрахунок), у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА (п. 5 Порядку).

Згідно п. 7 Порядку, платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обов'язкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Положенням п. 8 Порядку передбачено, що у звітному (податковому) періоді платник сплачує до 10, 20 і 30 числа поточного календарного місяця авансові внески відповідно за першу, другу і третю декаду в розмірі однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковому розрахунку за попередній звітний (податковий) період.

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Порядок обчислення податкових зобов'язань та строк сплати визначено ст. 260 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 260.1, 260.3 ст. 260 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно п. 260.5 ст. 260 Податкового кодексу України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

З матеріалів справи вбачається, що позивач несвоєчасно подав податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень 2011 року.

Так, колегією суддів встановлено, що відповідно до п. 260.5 ст. 260 Податкового кодексу України, останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень 2011 року, до органу державної податкової служби є 20.02.2011 року, але оскільки дана дата припадає на вихідний день (неділя), то останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень 2011 року слід вважати 21.02.2011 року (понеділок).

З матеріалів справи вбачається, що 04.02.2011 року між ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та ДПІ у Дрогобиському районі Львівської області було укладено договір № 1448 про визнання електронних документів. Відповідно до п. 2 договору, останній надає ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»можливість, подавати до органу ДПС податкові документи в електронному вигляді, якщо інше не передбачено законом.

28 лютого 2011 року, позивачем до відповідача були подані податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, за січень 2011 року за Верещицьким, Гаївським Грудівським, Опарським, Грушівським, Південно-Грабинським, Східно-Довгівським та Летнянським родовищами (вхідні номери 3437, 3439, 3442, 3444, 3446, 3448, 3450 та 3452), тобто із затримкою подачі податкового розрахунку на 7 днів.

В обґрунтування несвоєчасності подання податкових розрахунків, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»посилається на непристосованість програмного забезпечення для роботи з великими платниками податків. Однак, колегія суддів не приймає до уваги вказані доводи ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», оскільки встановлена абз. 1 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відповідальність за несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків) не залежить від причин, через які сталося вказане порушення.

Згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Разом з тим, згідно п. 7 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Тобто, штрафна санкція, передбачена п. 7 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення»Податкового кодексу України застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобов'язань за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року.

Як вбачається з матеріалів справи, несвоєчасне подання позивачем податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні, за січень 2011 року відбулось у період, в який штрафні санкції за порушення податкового законодавства застосовуються у розмірі не більше 1,00 гривні за кожне порушення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні штрафні (фінансові) санкції відповідачем повинні були бути нараховані у розмірі 8,00 гривень, з розрахунку 1,00 грн. за кожне порушення, тому податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області від 21.12.2011 року № 0003561503 підлягає скасуванню в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 352,00 грн.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 червня 2012 року -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 червня 2012 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Федорова Г. Г.

Судді: Вівдиченко Т.Р.

Ключкович В.Ю.

Повний текст ухвали складено та підписано -08.10.12р.