Постанова № 26424090, 04.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2012
Номер справи
2а-14816/11/2670
Номер документу
26424090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-14816/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кармазін О.А.

Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"04" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого -судді Літвіної Н.М.,

Суддів Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

при секретарі Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»в інтересах філії - газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування»до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

В жовтні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2011 року = позов було задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області № 0001632301 від 27 липня 2011 року, яким філії Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Газопромисловому управлінню «Шебелинкагазвидобування»збільшено грошове зобовязання за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності»у розмірі 2 139 694, 19 грн. за основним платежем та 537 473, 55 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Державна податкова інспекція у у Балаклійському районі Харківської області, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області проведено документальну планову виїзну перевірку Філії з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання валютного та іншого законодавства з період з 01 жовтня 2009 року по 31 грудня 2010 року.

За результатами перевірки складено Акт № 156/23-104/00153146 від 22 квітня 2011 року яким встановлено порушення Порядку внесення до спеціального фонду Державного бюджету збору України у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11 червня 2005 року, внаслідок чого позивач здійснював щомісячну передачу природного газу власного видобутку іншим філіям ДК«Укргазвидобування»(філії Управління будівельно-монтажних робіт «Укргазспецбудмонтаж», філії «Бурове управління «Укрбургаз», філії «Управління з переробки газу та газового конденсату», філії «Учбово-оздоровчий комплекс «Червона Рута», який передавався їм для власних потреб як кінцевим споживачам) не нараховуючи Збір, в результаті чого занижено суму Збору з 01 жовтня 2009 року по 31 грудня 2010 року в розмірі 2 139 694, 19 грн.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області прийнято податкове-повідомлення рішення № 0001572301 від 18 травня 2011 року.

Позивачем було оскаржено вказане рішення в адміністративному порядку до вищестоящого податкового органу.

Згідно рішення Державної податкової адміністрації у Харківській області № 3293/10/25-103 від 21 липня 2011 року вищезазначене податкове повідомлення-рішення в частині збільшення позивачу грошового зобовязання (штрафних санкцій) у сумі 534 923, 45 грн. було скасовано.

В зв»язку з чим Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0001632301 від 27 липня 2011 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» - постачання природного газу - господарська діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню і полягає в наданні послуг та пов'язана з реалізацією природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Згідно до п. п. 1, 2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11 червня 2005 року - збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються зокрема і для таких категорій споживачів як промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.

Об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді.

Даним Порядком визначається, що збір справляється з підприємств та їх відокремлених підрозділів, які постачають природний газ споживачам на підставі укладених договорів та підписаних актів прийому-передачі природного газу. За загальним правилом, господарські правовідносини між постачальником та споживачем, встановлюються укладеними договорами, а обсяги реалізованої продукції підтверджуються актами приймання-передачі такої продукції.

Відповідно до п. п.4 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1729 від 27 грудня 2001 року «Про забезпечення споживачі природнім газом»- потреба, газодобувних підприємств в природному газі для виробничо-технологічних витрат і власних потреб, а також виробництва скрапленого газу задовольняється, - за рахунок реалізації обсягів природного газу власного видобутку.

Отже, в силу приписів законодавства, газовидобувне підприємство ( його відокремлений підрозділ) виступає одночасно і постачальником і безпосереднім споживачем, тобто вказаною постановою КМУ передбачено наявність лише одного учасника вказаних правовідносин, а тому не потрібна наявність договорів постачання природного газу та актів його приймання-передачі..

Обсяги природного газу, які реалізуються в такий спосіб, визначаються актам внутрішньогосподарське переміщення товарно-матеріальних цінностей та балансами фактичного надходження та розподілу природного газу за відповідні періоди.

Таким чином, незважаючи на відсутність договорів та актів приймання - передачі, існує об'єкт оподаткування, який підтверджується документальними доказами, що долучені до матеріалів справи.

Як вбачається з матеріалів справи ГПУ «Шебелинкагазвидобування», як філія ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», має копію ліцензії НКРЕ на постачання природного газу за нерегульованим тарифом, здійснювала передачу (відпуск) природного газу власного видобутку філіям ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»для власних потреб як кінцевим споживачам, в обсягах відображених в актах на внутрішньогосподарське переміщення природного газу та балансу фактичного надходження і розподілу природного газу та на підставі Положення про взаємовідносини між філіями стосовно передачі природного газу, газового конденсату, нафти, продуктів переробки вуглеводнів, скрапленого газу та електроенергії, затвердженого наказом ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»№ 1 від 03 січня 2006 року (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до актів внутрішньгосподарського переміщення товарно-матеріальний цінностей та балансами фактичного надходження та розподілу природного газу ГПУ «Шебелинкагазвидобування»можна чітко визначити обсяги природного газу, за яким має справлятися збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ.

Таким чином, помилковим є висновок суду першої інстанції про відсутність у філії об'єкта оподаткування через відсутність договорів зі споживачами та актів приймання-передачі природного газу при наявності облікових документів, що відображають обсяг реалізованого та спожитого на власні потреби природного газу

Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є порушення норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області -задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 грудня 2011 року - скасувати та винести нову.

В задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування»в інтересах філії - газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування»до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 11 жовтня 2012 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.