УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2012 р.Справа № 1815/2а-2/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Харкові апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 04 січня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,- -
В с т а н о в и л а:
18.08.2011 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради (подалі -УПСЗН), про перерахунок раніше призначеної щорічної допомоги на оздоровлення, виплата якої встановлена ст. 48 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-XII),
Позивач зазначав, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії отримує щорічну допомогу на оздоровлення, передбачену зазначеною вище статтею. Посилаючись на те, що розмір призначеної та виплачуваної йому щорічної допомоги не відповідає розмірам, визначеним Законом N 796-XII, і на відмову УПСЗН привести її у відповідність із вимогами Закону позивач просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його усунути це порушення, провівши вказані перерахунки за 2011 рік.
За результатами розгляду в порядку скороченого провадження постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 04 січня 2012 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії УПСЗН щодо невиплати позивачу щорічної допомоги на оздоровленні відповідно до ст. 48 Закону №796-XII.
Зобов'язано УПСЗН здійснити нарахування та провести виплату щорічної допомоги на оздоровлення позивачу за 2011 рік у відповідності до ст. 48 Закону №796-XII в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на момент виплати допомоги.
Відповідно до вимог статей 183-2 та 195 КАС України, колегія суддів розглядає справу в порядку письмового провадження та в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді Харківського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення слід залишити без змін, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Задовольняючи позовні вимоги в частині виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік виходячи із сум мінімальної заробітної плати на момент виплати суд першої інстанції обґрунтовано визнав, що при вирішенні даного спору застосуванню піддягає саме ст. 48 Закону №796-XII та законодавство щодо розмірів мінімальних заробітних плат на відповідний рік, а не Постанова Кабінету Міністрів України "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" від 12.07.2005 року за № 562.
Частиною 4 ст. 48 Закону № 796-XII (в редакції Закону від 06.06.1996 року № 230/96-ВР) визначено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту, Верховна Рада України у 2006 році доповнила Закон № 796-XII статтею 71, в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон № 231-У від 5 жовтня 2006 року).
Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зі змінами та доповненнями (подалі -Закон № 107-VI), (підпункт 11 пункту 28 розділу II), стаття 48 Закону № 796-XII викладена у новій редакції:
"Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Дані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 "У справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України)".
Частинами 2 та 3 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, виплата допомоги на оздоровлення за 2011 рік здійснена у січні 2012 року.
За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону 796-XII, УПСЗН повинно здійснити перерахунок та вчинити дії щодо виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
За приписами ч. 6 ст. 187 КАС України, 3 ч. 2 ст. 4 Закон України "Про судовий збір" колегія суддів приймає рішення про стягнення з УПСЗН судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 16,10 грн. Під об'єкти, за подання яких судовий збір не справляється (ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір"), апеляційна скарга не підпадає. Дані, які б свідчили про те, що апелянт має пільги щодо сплати судового збору (ст. 5 Закону) в апеляційній скарзі не наведені.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 98, 183-2, 185, 195, 197, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради -залишити без задоволення, а постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 березня 2012 року -без змін.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 16,10 грн. (банківські реквізити -отримувач УДК у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк ГУДКУ у Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001 код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173).
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ Мельнікова Л.В.