Постанова № 26417232, 15.08.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.08.2012
Номер справи
2а-6043/12/2670
Номер документу
26417232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 серпня 2012 року 10:00 № 2а-6043/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Олійник Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002291520 від 12.04.2012р. за участю представників сторін:

від позивача, Яковенко Д. А., довіреність № 124, від 11.10.11 р.,

від відповідача, Шепіло І. А., довіреність № 1/4-10, від 05.03.12 р.

ВСТАНОВИВ:

Підприємство з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна», (далі- позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва суду з адміністративним позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби, (далі- відповідач), з урахуванням уточнених позовних вимог, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення № 0002291520 від 12.04.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовувано тим, що відповідачем неправомірно прийнято податкове повідомлення-рішення за платежем: орендна плата за землі державної та комунальної власності, оскільки орендна плата за користування земельної ділянкою позивачем сплачувались вчасно та в повному обсязі у відповідності з договором оренди від 16.11.2004 року, посвідченим приватним нотаріусом Бориспільського нотаріального округу Київської області ОСОБА_3 (реєстровий номер -6635) та зареєстрованим у Бориспільському районному відділі Київської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 29 грудня 2004 року за № 17, та договором оренди від 08.10.2003 року, посвідченим приватним нотаріусом Бориспільського нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 (реєстровий номер -5878) та зареєстрованим у Бориспільському районному відділі Київської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 18 жовтня 2003 року за № 25 і у відповідача були відсутні підстави для збільшення позивачу розміру орендної плати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмовому заперечені, долученому до матеріалів справи, в судовому засіданні пояснив, що в ході проведення камеральної перевірки був встановлений факт застосування невірної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що стало причиною заниження позивачем податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної і комунальної власності за 2012 рік. Розрахунок орендної плати за землю на 2012 р. проводився відповідачем згідно п.54.3.3 ст.54 та ст.271 ПК України на підставі витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земель від 25.02.11 р. № 944-n та № 945-n.

На підставі вищезазначеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінити докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

27.03.2012 р. Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю за результатами проведення якої складено Акт камеральної перевірки податкової звітності з плати за землю від 27.03.2012 р. № 7/15-2/30603572, яким встановлено невірне застосування позивачем при визначенні сум орендної плати за землі державної та комунальної власності розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що стало причиною заниження податкового зобов"язання з орендної плати за 2012 р. на 73207,85 грн., в тому числі за січень 2012 р. на 6100,65 грн.

12.04.2012 року на підставі вказаного Акту перевірки Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002291520, яким позивачу збільшено суму грошового зобов"язання за платежем: орендна плата за землі державної та комунальної власності на загальну суму 7625,81 грн., з них за основним платежем 6 100,65 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1525,16 грн. за порушення вимог п.286.2 ст.286, пп.271.1.1 п.271.1 ст. 271 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що між Підприємством з іноземними інвестиціями «ЛУКОЙЛ-Україна» та Щасливською сільською радою Бориспільського району Київської області укладені наступні договори:

- оренди земельної ділянки площею 0,25 га. № 03/1372 від 18.10.2003 р., (договір посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 (реєстровий номер -5878) та зареєстрований у Бориспільському районному відділі Київської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»від 18 жовтня 2003 року за № 25); нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 82146,12 грн.

- оренди земельної ділянки площею 0,6540 га. № 42 від 16.11.2004 р., (договір посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського нотаріального округу Київської області ОСОБА_3 (реєстровий номер -6635) та зареєстрований у Бориспільському районному відділі Київської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»від 29 грудня 2004 року за № 17), нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 215055,47 грн.

Пунктом 2.3 договору оренди земельної ділянки № 03/1372 від 18.10.2003 р. встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- збільшення розмірів ставки земельного податку

- підвишення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процессів;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України .

Пунктом 2.7.6 договору оренди земельної ділянки № 42 від 16.11.2004 р., встановлено, що розмір орендної плати може бути переглянутий (зменшений) за вимогою орендаря у випадках невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендаря про права третіх осіб на земельну ділянку, а крім того один раз на рік у разі погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документально. У разі збільшення земельного податку розмір орендної платні за згодою сторін може бути збільшено на відповідну суму за вимогою орендодавця, але не частіше ніж раз на рік.

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю», який був чинний на час укладення вказаних договорів оренди землі, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, яким також визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п. 14.1 ст. 14).

У відповідності до п. 288.2, 288.3 і 288.4 ПК України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Нормами п. 288.7 ст. 288 ПК України визначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу ПК України.

Зокрема, у відповідності до п. 286.1 ст. 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до положень пунктів 289.1 та 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо подання та заповнення податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (лист ДПА України від 01.02.2006 № 1833/7/15-0217), форма податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та додаток 1 «Відомості із договору оренди землі» застосовуються платниками орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (суб'єктами господарювання) для подання відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки нової звітної податкової декларації (у разі виникнення обставин, що призвели до зміни податкового зобов'язання) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, у якому виникли такі зміни.

Відповідно до п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).

Відповідачем не доведено, а судом не встановлено, що рішення щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які є предметом вказаних договорів оренди, було офіційно оприлюднено відповідним органом місцевого самоврядування чи направлялось позивачу, в силу чого, суд приходить до висновку, що у позивача були відсутні підстави здійснювати нарахування плати за землю з інших, окрім визначених у пунктах 2.3 та 2.7.6 чинних договорів оренди земельної ділянки підстав на час подання спірної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

Судом встановлено, що Управлінням Держкомзему у Бориспільському районі Київської області згідно договору про надання послуг №Ю130 від 22.02.2011 р. та акту виконаних робіт (надання послуг) від 22.02.2011 р. надано Щасливській сільській раді інформацію про грошову оцінку земельних ділянок.

Представником позивача надані докази про те, що пропозиції Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області про внесення змін до договорів оренди були отримані ПІІ «ЛУКОЙЛ-Україна» лише 18.07.2012 року. На підтвердження цього факту позивачем надані суду відповідні пропозиції № 776Л та № 773 від 05.07.2012 року, що не спростовано відповідачем.

Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, а судом не встановлено, що інформацію щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які є предметом договорів оренди земельної ділянки, було офіційно оприлюднено відповідним органом місцевого самоврядування чи направлено позивачу, в силу чого, суд приходить до висновку, що у позивача були відсутні підстави здійснювати нарахування плати за землю з інших, окрім визначених у чинних договорах оренди земельної ділянки підстав на час подання спірної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності та обгрунтованості прийняття податкового повідомлення-рішення № 0002291520 від 12.04.2012 року .

Представниками позивача надано суду достатні докази в обгрунтування позовних вимог.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби № 0002291520 від 12.04.2012 р.

3. Судові витрати в сумі 107,30 грн. (сто сім гривень тридцять коп.) присудити на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", (ідентифікаційний код 30603572), за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

З урахуванням положень ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 15.08.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 21.08.2012 р.

Суддя Ю.Т. Шрамко