ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 вересня 2012 року 10:25 № 2а-10457/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПідприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна"до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекціїпровизнання нечинним податкового повідомлення-рішення №000771520 від 01.06.2012
за участю :
представника позивача: Яковенка Д.А. (довіреність № 124 від 11.10.2011)
представника відповідача: Безсмертної М.Т. (довіреність № 1/4-16 від 06.09.2012)
на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 24.09.2012 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Підприємство з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №000771520 від 01.06.2012.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було правомірно розраховано розмір орендної плати за землі державної або комунальної власності за 2011 рік у податковій декларації з плати за землю (орендної плати за землі державної або комунальної власності) за 2011 рік № 517 від 28.01.2011 відповідно до умов договорів оренди укладених з Бориспільською міської радою Київської області у розмірі передбаченому пунктом 7 зазначених договорів, оскільки зміни до зазначеного договору за угодою сторін не вносились.
Також позивач зазначив про те, що оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, то відповідно до положень частини третьої статті 27 Бюджетного кодексу України нова грошова оцінка може застосуватися до визначення розміру орендної платі не раніше 01.01.2012 за умовами його оприлюднення до 15.07.2011 та внесення відповідних змін до договорів оренди.
У судовому засіданні 24.09.2012 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, у судовому засіданні 24.09.2012 надав письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що позивачем при визначенні суми орендної плати за землі державної та комунальної власності було невірно застосовано розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що стало причиною заниження податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної і комунальної власності за 2011 рік, оскільки у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Представник відповідача у судовому засіданні 24.09.2012 підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
17.05.2012 Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", а саме, податкової декларації з плати за землю (земельний податок) за 2011 рік № 538 від 28.01.2011 та податкової декларації з плати за землю (орендної плати за землі державної або комунальної власності) за 2011 рік № 517 від 28.01.2011.
Перевіркою, зокрема, встановлено, що платником при визначенні суми орендної плати за землі державної або комунальної власності невірно застосовано розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що стало причиною заниження податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної або комунальної власності за 2011 рік на 1157112,77 грн.
До такого висновку податковий орган дійшов виходячи з наступного.
Відповідно до даних декларації з плати за землю (орендна плата за землі державної або комунальної власності) за 2011 рік, площа земельних ділянок становить (р.2.1 гр.3) - 9,9300 га, (р.2.2 гр.3) - 0,1720 га., нормативна грошова оцінка одиниці площі землі (р.2.1 гр.4) - 673788,33 грн./га, (р.2.2 гр.3) - 1774809,40 грн./га., розмір орендної плати (р.2.1 гр.5) - 8 відсотків, (р.2.2 гр.5) - 12 відсотків - від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а річна сума орендної плати за землі державної та комунальної власності, яка підлягає сплаті за даними декларації платника становить: (р. 2,1 гр. 9) - 535257,45 грн., (р. 12 гр. 9) - 36632,07 грн., ( р. 13 гр.9) - 571889,52 грн.
Листом № 339 від 30.03.012 Відділ Держкомзему у місті Бориспіль Київської області надав до Бориспільської ОДПІ інформацію про розмір нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок ПП "Лукойл - Україна" 9,9300 га та 0.1720 га, що знаходяться на території м. Бориспіль по вул. Північній та вул. Луговій, згідно якої нормативна грошова оцінка у 2011 році зазначених земельних ділянок становила: земельна ділянка площею 9,9300 га - 20588862,00 грн.; земельна ділянка площею 0,1720 га - 682444,40 грн.
Отже, з урахуванням положень підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, річна сума орендної плати за землі, яка підлягає нарахуванню та сплаті платником за 2011 рік становить 1729002,29 грн.
З огляду на зазначене, а також враховуючи те, що на день проведення перевірки уточнююча декларація з плати за землю підприємством не подавалась, виправлення помилки, щодо невірного застосування нормативної грошової оцінки, в декларації наступного звітного періоду з плати за землю ПП "Лукойл - Україна" не проводилась, податковим органом було встановлено факт заниження платником податку річної суми плати за землю (орендної плати за землі державної або комунальної власності) за 2011 рік на суму 1157112,77 грн.
За результатами перевірки складено акт №58/15-2/30603572 від 17.05.2012 на підставі якого винесено податкове повідомлення - рішення №000771520 від 01.06.2012, яким Приватному підприємству "Лукойл - Україна" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за землі державної та комунальної власності на загальну суму 1 446 390, 96 грн.
Приватне підприємство "Лукойл - Україна" не погоджуючись з податковим повідомлення - рішенням №000771520 від 01.06.2012 та вважаючи його нечинним звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої та другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пунктів 288.1 та 288.2 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно з пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, встановлено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, підставою для нарахування якого є договір оренди земельної ділянки, в якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати, водночас Податковим кодексом України чітко встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. При цьому обов'язок щодо обчислення зазначеного податку покладено на орендаря.
Між позивачем та Бориспільською міською радою Київської області було укладено договори оренди землі від 16.03.2005 за реєстровим № 861, в який в подальшому внесено зміни договором про внесення змін від 11.05.2007 за реєстровим № 3636 та договором про внесення змін та доповнень від 18.09.2008 за реєстровим № 6285, предметом якого є передача в строкове платне користування земельної ділянки по вул. Північній в м. Борисполі, Київської області загальною площею 9,93 га. та від 09.11.2004 за реєстровим № 5294, в який внесено зміни договором про внесення змін від 09.11.2004 за реєстровим № 3637 та договором про внесення змін та доповнення від 23.09.2008, предметом якого є передача в строкове платне користування земельної ділянки по вул. Луговій, 1 загальною площею 0,172 га.
Відповідно до пункту 6 договору оренди від 16.03.2005 за реєстровим № 861 орендна плата за 2008 рік вноситься у грошовій форм у розмірі 8 % (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, відповідно до Витягу з рішення Бориспільської міської ради № 4102-35-V від 12.06.2008, а в наступні роки у грошовій формі у розмірі відповідного відсотка від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, що визначений пп.1.7.11 ч.1 рішення Бориспільської міської ради «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, для встановлення розмірів орендної плати в межах міста Борисполя»з відповідними змінами та доповненнями.
Згідно з пунктом 6 договору оренди землі від 09.11.2004, орендна плата на 2008 рік вноситься у грошовій форм у розмірі 12 % (дванадцяти) відсотків від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, відповідно до Витягу з рішення Бориспільської міської ради № 4102-35-V від 12.06.2008, а в наступні роки у грошовій формі у розмірі відповідного відсотка від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, що визначений пп.1.7.5 ч.1 рішення Бориспільської міської ради «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, для встановлення розмірів орендної плати в межах міста Борисполя»з відповідними змінами та доповненнями.
Відповідно до пункту 9 договорів оренди від 16.03.2005 за реєстровим № 861 та від 09.11.2004 за реєстровим № 5294 розмір орендної плати переглядається один раз на 1 рік у разі, зокрема, зміни розміру грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 4 зазначених договорів встановлено, що орендар земельної ділянки самостійно обчислює суму орендної плати щороку з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року, розміру відсотків від нормативної грошової оцінки землі, встановлених відповідним рішенням сесії міської ради «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах міста Борисполя»на поточний рік та індексу інфляції.
Також зазначеним пунктом встановлено, що орендар щорічно до 1 лютого поточного року, подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом та до 15 лютого письмово повідомляє Орендодавця про нову нормативну грошову оцінку землі.
В пункті 7 договорів оренди від 16.03.2005 за реєстровим № 861 та від 09.11.2004 за реєстровим № 5294 визначено розмір річної орендної плати на 2008 рік та зазначено про те, що на наступні роки орендна плата обчислюється з урахуванням пункту 4 договору з урахуванням індексу інфляції.
Отже договорами оренди від 16.03.2005 за реєстровим № 861 та від 09.11.2004 за реєстровим № 5294 визначено суму орендної плати за землю лише на 2008 рік, а в подальшому на орендаря покладено обов'язок самостійно обчислювати суму орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року.
Таким чином, як Податковим кодексом України так і договорами укладеними позивачем з Бориспільською міською радою Київської області визначення суми орендної плати за земельні ділянки поставлено в залежність від нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та чітко передбачено обов'язок орендаря самостійно обчислювати розмір орендної плати з урахуванням зазначеної нормативно грошової оцінки.
Відповідно до рішення Бориспільської міської ради Київської області № 142-3-VI від 23.12.2010 "Про затвердження нормативної грошової оцінки міста Борисполя" затверджено базову вартість 1 кв.м. земельної ділянки - 118,99 грн. та з 01.01.2011 зазначену нормативно грошову оцінку землі введено в дію при розрахунку вартості земельної ділянки.
Отже позивач при визначенні податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної та комунальної власності повинен був керуватися нормативно грошовою оцінкою землі встановленою рішенням Бориспільської міської ради Київської області № 142-3-VI від 23.12.2010 "Про затвердження нормативної грошової оцінки міста Борисполя".
Листом № 339 від 30.03.012 Відділ Держкомзему у місті Бориспіль Київської області надав інформацію про розмір нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок позивача 9,9300 га та 0.1720 га, що знаходиться на території м. Бориспіль по вул. Північній та вул. Луговій, згідно якої нормативна грошова у 2011 році зазначених земельних ділянок становила: земельна ділянка площею 9,9300 га - 20588862,00 грн.; земельна ділянка площею 0,1720 га - 682444,40 грн.
Відповідно до даних декларації з плати за землю (орендна плата за землі державної або комунальної власності) за 2011 рік, площа земельних ділянок становить (р.2.1 гр.3) - 9,9300 га, (р.2.2 гр.3) - 0,1720 га., нормативна грошова оцінка одиниці площі землі (р.2.1 гр.4) - 673788,33 грн./га, (р.2.2 гр.3) - 1774809,40 грн./га., розмір орендної плати (р.2.1 гр.5) - 8 відсотків, (р.2.2 гр.5) - 12 відсотків - від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а річна сума орендної плати за землі державної та комунальної власності, яка підлягає сплаті за даними декларації платника становить: (р. 2,1 гр. 9) - 535257,45 грн., (р. 12 гр. 9) - 36632,07 грн., ( р. 13 гр.9) - 571889,52 грн.
Посилання позивача на частину третю статті 27 Бюджетного кодексу України, не приймаються судом до уваги з огляду на те, що зазначеною нормою права передбачено порядок застосування саме законів, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, у той час, як нормативно грошова оцінка земельних ділянок встановлюється рішенням органу місцевого самоврядування, а отже підзаконним нормативно правовим актом.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що позивачем не заперечується факт того, що при обчисленні податкових зобов'язань з орендної плати за землі державної та комунальної власності за 2011 рік, ним використовувалась нормативно грошова оцінка земельних ділянок чинна станом на 2008 рік та зазначене підтверджується даними відповідної декларації, а не встановлена рішенням Бориспільської міської ради Київської області № 142-3-VI від 23.12.2010 "Про затвердження нормативної грошової оцінки міста Борисполя" станом на 01.01.2011 суд дійшов висновку про те, що відповідачем було правомірно встановлено заниження позивачем податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної та комунальної власності у розмірі 1157112,77 грн.
Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно з пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те. що відповідачем було правомірно винесено податкове повідомлення - рішення №000771520 від 01.06.2012.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №000771520 від 01.06.2012 - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 01.10.2012.