Постанова № 26415101, 02.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
2а/0570/9836/2012
Номер документу
26415101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/9836/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Спасової Н.В.

при секретарі Барабаш Т.С.

з участю представників:

прокуратури - не з'явився

позивача - Соколової В.П.,

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Донецького окружного адміністративного суду, адміністративну справу за позовом прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства "Зугрескомунальник" міста Зугрес про стягнення штрафу у розмірі 5100,00грн.,

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2012 року прокурор міста Донецька, діючи в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначив, що 24 квітня 2012року, у присутності представника відповідача на коммунальному підприємстві «Зугрескомунальник» міста Зугрес державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 29 грудня 2011року № 02/11-04-1891/1 про усунення порушень законодавства про теплопостачання. За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки (протокол) від 24 квітня 2012 року №02/11-04-144, згідно якому встановлено факт невиконання комунальним підприємством "Зугрескомунальник"міста Зугрес пунктів 1, 3, 4, 6,7, 8, 11,12 припису від 29 грудня 2011 року № 02/11-04-1891/1, строк виконання яких закінчився. На підставі акту перевірки 08 травня 2012 року, у звязку із невиконанням відповідачем вищевказаного припису інспекції, винесено постанову № 02/11-01-165 про накладення на КП «Зугрескомунальник» міста Зугрес штрафу за порушення законодавства про теплопостачання у розмірі 5 100 грн. Оскільки відповідач в установлений законодавством строк суму штрафу не сплатив, прокурор просив стягнути зазначену суму у судовому порядку.

Представник прокуратури, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, у судове засідання, призначене на 02.10.2012 року, не з'явився. Клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві, просив позов задовольнити у повному обсязі.

У відповідності з приписами ч.4 ст. 33 КАС України відповідачу процесуальні документи по справі та повістки про виклик у судові засідання направлялися за адресою його місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб- підприємців, проте конверти повернулися на адресу суду з відміткою « за закінченням терміну зберігання». (а.с.21,26)

Згідно із ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду справи.

Оскільки відповідач двічі у судові засідання свого представника не направив, клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за відсутністю його представника від відповідача до суду не надходило, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України справа розглядається у відсутність не з'явившегося представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач - комунальне підприємство "Зугрескомунальник" міста Зугрес (код ЄДРПОУ 32466782) зареєстроване в якості юридичної особи 01.07.2003року виконавчим комітетом Харцизької міської ради Донецької області ( а.с. 29-31)

29 грудня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області було проведено позапланову перевірку КП "Зугрескомунальник" міста Зугрес, за результатами якої було складено акт від 29.12.2011 року № 02/11-04-1891.

На підставі вказаного акту 29.12.2011року посадовою особою позивача було винесено припис від 29.12.2011року № 02/11-04-1891/1, згідно якому відповідачу приписувалося :

1) до 29.01.2012року атестувати інженерно-технічний та експлуатаційний персонал на

знання «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж» за № 197/13464 від 05.03.2007року;

2) до 29.01.2012року розробити графік протиаварійних тренувань персоналу,

обслуговуючого теплові мережі та проводити тренування з фіксацією проведенного заходу в «Журналі протиаварійних тренувань»;

3) до 29.01.2012року наказом по підприємству створити постійну діючу

кваліфікаційну комісію для перевірки знань персоналу вимог «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж»;

4) до 29.03.2012 року розробити графіки проведення шурфовок. Результати

проведених шурфовок оформлювати актами прихованих робіт;

5) до 09.01.2012року виконати визначення газонебезпечних теплових камер та

скласти їх перелік. Встановити на газонебезпечних камерах спеціальні знаки або нанести роспізнавальне забарвлення. Всі газонебезпечні камери позначити на оперативній схемі теплової мережі. Газонебезпечні камери замкнути. Перед початком робіт в газонебезпечних теплових камерах проводити перевірку з метою визначення наявності або відсутності в них газу;

6) до 29.03.2012року на оперативній схемі теплових маереж вказати діаметри

трубопроводів, засувки з нумерацією, пристрої для спуску води та випуску повітря, привести схему до фактичного стану та затвердити керівництвом підприємства;

7) до 29.03.2012року скласти паспорти технічного стану теплових мереж;

8) до 29.01.2012року розробити, затвердити та ввести в дію плани локалізації та

ліквідації аварій;

9) до 29.03.2012року скласти схеми зварних стиків підземних трубопроводів;

10) до 29.03.2012року розробити графік обходів теплових мереж, затвердити його та

проводити обходи з періодичністю у відповідності до вимог ПТЕ ТУ і М ( не рідше 1 разу на тиждень) з фіксацією результатів в журналі обходів;

11) до 29.01.2012року розробити профілі теплотрасс відносно кожній магістралі з

нанесеними лініями статичного тиску;

12) до 29.01.2012року розробити та затвердити гідравлічні режими роботи теплових

мереж та довести їх до відома персоналу у вигляді режимних карт.

Про виконання зазначеного Припису у цілому відповідач мав повідомити позивача до

29 березня 2012року.

Зазначений Припис отримано відповідачем в день його складання. (а.с.6-7)

Доказів оскарження чи скасування вказаного Припису суду відповідачем не надано.

24 квітня 2012року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної

інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області , у присутності уповноваженої особи відповідача, проведено позапланову перевірку виконання вимог Припису від 29 грудня 2011 року №02/11-04-1891/1, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 24 квітня 2012року № 02/11-04-144. Згідно зазначеному акту встановлено, що КП "Зугрескомунальник" міста Зугрес ухиляється від виконання вимог контролюючого органу та не виконав дії, визначені пунктами 1, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12 Припису від 29 грудня 2011 року №02/11-04-1891/1.

Зазначений акт 24.04.2012року за вхідним № 169 було отримано відповідачем. (а.с.5)

На підставі акту перевірки від 24 квітня 2012року № 02/11-04-144 за невиконання вимог припису від 29 грудня 2011 року №02/11-04-1891/1 заступником начальника відділу енергетичного нагляду - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області винесено постанову від 08 травня 2012 року № 02/11-01-065 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, якою накладено штраф у розмірі 5 100 грн. (а.с.8)

Вказана постанова отримана відповідачем 16 травня 2012 року. (а.с.9)

Суму штрафу сплачено не було. Доказів такої сплати відповідачем суду не надано.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику"державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику"споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Відповідно до ч.6, ч.7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику", застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис позивача - суб'єкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконанийне був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання припису є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства -не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку. За таких обставин позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України "Про електроенергетику", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163, 184-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства "Зугрескомунальник" міста Зугрес про стягнення штрафу у розмірі 5100,00грн - задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Зугрескомунальник" міста Зугрес (код ЄДРПОУ 32466782) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень, 00 копійок, накладений постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області від 08.05.2012 року № 02/11-01-065.

Постанову складено та підписано у нарадчій кімнаті 02 жовтня 2012року о 10 год.20 хв. Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні в присутності представника позивача. Повний текст постанови складений 08 жовтня 2012року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Спасова Н.В.