ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" вересня 2012 р. м. Київ К-16021/10-С
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Костенка М.І., Пилипчук Н.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Вінниці
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року
по справі №2-а-68/09/0270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрема-Сервіс»(надалі -ТОВ «Екстрема-Сервіс»)
до Державної податкової інспекції у м.Вінниці (надалі -ДПІ у м.Вінниці)
про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
У січні 2009р. позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та часткове скасування рішення ДПІ у м. Вінниці №0012222340 від 08.12.2008р. про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360грн. за матеріалами якого відкрито провадження у адміністративній справі №2-а-68/09/0270. Крім того, судом відкрито провадження по інших справах за позовом ТОВ "Екстрема - Сервіс" про визнання протиправними та скасування рішень ДПІ у м. Вінниці про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0013132340 від 25.12.2008р. (справа №2-а-69/09/0270), №0011242340 від 26.11.2008р. (справа №2-а-70/09/0270), №0012242340 від 08.12.2008р. (справа №2-а-71/09/0270), №0012262340 від 08.12.2008р. (справа №2-а-72/09-0270) в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5100грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"; №0012592340 від 17.12.2008р. (справа №2-а-73/09/0270).
Ухвалою суду від 29.01.2009р. згадані адміністративні справи об'єднані в одне провадження під спільним номером 2-а-68/09/0270.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13.02.2009р. залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2010р., позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення ДПІ у м. Вінниці про застосування до ТОВ «Екстрена-Сервіс»штрафних фінансових санкцій: №0012222340 від 08.12.2008р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1360грн. згідно п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; №0013132340 від 25.12.2008р.; №0011242340 від 26.11.2008р.; №0012242340 від 08.12.2008р.; №0012262340 від 08.12.2008р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 5100грн. згідно п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; №0012592340 від 17.12.2008р. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Екстрена-Сервіс»20,40грн. понесених судових витрат з сплаті судового збору.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, ДПІ у м.Вінниці звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нове - про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанції встановлені наступні обставини.
10.11.2008р. працівниками ДПІ у м. Вінниці здійснено перевірку щодо контролю за порядком проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) в залі гральних автоматів Вінницької філії №1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 98, за результатами перевірки складено акт №0885/02/28/23/32754657 яким, на думку перевіряючих інспекторів, позивачем порушено п.п.1, 9 ст. 3 Закону №265. На підставі цього акту відповідачем прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій №0012222340 на загальну суму 1700грн.
18.11.2008р. працівниками ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя здійснено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Запорізької філії №2 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тенісна, 6, про що складено акт №0072/082523/34213943 щодо порушення позивачем п.1 ст.3 Закону №265, а саме, використання 17-ти гральних автоматів, незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих та не переведених у фіскальний режим роботи. На підставі цього акту відповідачем 25.12.2008р. прийнято рішення №0013132340 про застосування до позивача 5780грн. штрафних (фінансових) санкцій.
26.09.2008р. працівниками Коростенської ОДПІ Житомирської області здійснено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в залі гральних автоматів Коростенської філії №2 ТОВ "Екстрема-Сервіс" за адресою: м. Коростень, вул. Сосновського, 29, за результатами якої складено акт №060900092/23-02 щодо порушення позивачем п.п.1, 2 ст.3 Закону №265, а саме використання 21 гральних автоматів, незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих та не переведених у фіскальний режим роботи. На підставі цього акту відповідачем 26.11.2008р. прийнято рішення №0011242340 про застосування до позивача 7140грн. штрафних (фінансових) санкцій.
18.10.2008р. працівниками ДПІ у Іллічівському районі м. Маріуполя здійснено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари. (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Маріупольської філії №1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Маріуполь, пр-т Металургів, 219, за результатами перевірки складено акт №0595/95/82/23/33716337 щодо порушення позивачем п.1 ст.3 Закону №265, а саме, використання 14-ти гральних автоматів непереведених у фіскальний режим роботи. На підставі цього акту відповідачем 08.12.2008р. прийнято рішення №0012242340 про застосування до позивача 4760грн. штрафних (фінансових) санкцій.
27.10.2008р. працівниками ДПА у Житомирській області здійснено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності в залі гральних автоматів Житомирської філії №1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Житомир, вул. В.Бердичівська, 54, за результатами якої складено акт №06300802/2320 яким, на думку перевіряючих інспекторів, позивачем порушено п.п.1, 2, 9, 13 ст.3 Закону №265. На підставі цього акту відповідачем 08.12.2008р. прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій №0012262340 на загальну суму 25415грн., з яких 5100грн. згідно п.2 ст.17 Закону №265 (використання 15 гральних автоматів, не переведених у фіскальний режим роботи), що є предметом цього позову, оскільки в решті фінансових санкцій рішення позивачем виконане та не оскаржується.
27.09.2008р. працівниками Жовтневої МДПІ м. Маріуполя здійснено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Маріупольської філії №1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м.Маріуполь, пр. Леніна, АС-2, за результатами якої складено акт №0080/05/81/23132754657 щодо порушення позивачем п.1 ст.3 Закону №265, а саме, використання 14-ти гральних автоматів непереведених у фіскальний режим роботи. На підставі цього акту відповідачем 17.12.2008р. прийнято рішення №0012592340 про застосування до позивача 4760 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якими погодилась колегія апеляційного суду, з урахуванням приписів ст.71 КАС України виходив з того, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладено обов'язок доведення правомірності прийнятого ним рішення, не навів та не надав належних доказів на підтвердження обґрунтованості оскаржуваних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача.
Проте, колегія суддів Вищого адміністративного суду України з такими висновками судів попередніх інстанції погодитись не може з огляду на наступне.
Відповідно до преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно з п.1 ст.3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
У ст.12 вказаного Закону встановлено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
У відповідності до п.1 ч.2 додатка до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
Зі змісту п.6 додатка до постанови Кабінету Міністрів України №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»вбачається, що встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій для гральних автоматів - до 31 грудня 2006 року.
У період проведення перевірки був чинним наказ ДПА України «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»від 01.07.2008 року (втратив чинність 10.09.2008 року, відповідно до Наказу ДПА України №581), в якому визначено, що до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій відповідно до наказу ДПА України від 01.07.2008 N430 включено комп'ютерно-касову систему «Фіксал», сфера застосування якої є казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.
Тобто, з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи "Фіскал" суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему. І з цього часу суб'єкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони об'єктивно можуть забезпечити дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Отже, суб'єкти господарювання повинні вжити всіх необхідних заходів для з'ясування питання про сумісність комп'ютерно-касової системи "Фіскал" із тими гральними автоматами, що введені в експлуатацію до включення зазначеної системи до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. При цьому накладення штрафних санкцій можливо лише в тому разі, якщо гральні автомати, введені в експлуатацію до моменту включення комп'ютерно-касової системи "Фіскал" до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, мають технічну можливість сумісності з цією системою.
Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена ст.17.
Враховуючи зазначене та те, що контролюючим органом перевірки застосування позивачем реєстраторів розрахункових операцій були здійснені 10.11.2008р., 18.11.2008р., 26.09.2008р., 18.10.2008р., 27.10.2008р. та 27.09.2008р., колегія суддів дійшла висновку про правомірне застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкції відповідно до оскаржених рішень.
Отже, повно і правильно встановивши обставини справи, суди першої та апеляційної інстанцій, однак, дали їм невірну юридичну оцінку, що відповідно до ст.229 КАС України, є підставою для скасування ухвалених по справі судових рішень з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Вінниці -задовольнити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року -скасувати.
В задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Екстрема-Сервіс»до Державної податкової інспекції у м.Вінниці про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ М.І. Костенко
____ Н.Г. Пилипчук