Постанова № 26410638, 13.06.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2012
Номер справи
2а/0470/16454/11
Номер документу
26410638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/16454/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чорної В.В.

при секретарі судового засідання Молчановій В.В.

за участі представників сторін:

позивача Пічко Р.С., Кірічек О.В.

відповідача Духневич Т.С., Абакумової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека 24»до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.11.2011 р. № 0002072303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 345 386 грн. 75 коп.,-

в с т а н о в и в :

02 грудня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптека 24»(далі -ТОВ «Аптека 24») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати таким, що не відповідає діючому законодавству України, та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (далі -ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) від 17.11.2011 р. № 0002072303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 345 386 грн. 75 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем на підставі висновків, викладених у акті перевірки Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва (далі -ДПІ у Святошинському районі м. Києва) № 0561/26/57/23/36573533 від 17.10.2011 р., які не відповідають дійсності. Зокрема, позивач не погоджується з висновком податкового органу щодо несвоєчасного (неповного) оприбуткування в КОРО ТОВ «Аптека 24»готівкових коштів на суму 61 024 грн. 87 коп., яка в ході розгляду матеріалів перевірки службовими особами ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська була збільшена до 69 077 грн. 35 коп., посилаючись на неправильне застосування відповідачем норм матеріального права. Зокрема, позивач зазначає, що готівкові кошти в сумі 69 077 грн. 35 коп. були своєчасно оприбутковані ним у період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р. в КОРО, що підтверджується своєчасно роздрукованим Z-звітом, та податковим органом у акті перевірки не спростовано. Водночас, КОРО позивача була зареєстрована в органах державної податкової служби України тільки 29.06.2011 р. Отже, позивачем було порушено порядок використання КОРО, а саме, використано КОРО, яка не була зареєстрована в органах державної податкової служби України. Проте, відповідальність за використання незареєстрованої КОРО у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян встановлювалася окремо частиною 3 статті 17 Закону України «Про використання реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та втратила чинність 02.12.2010 р., тобто, до проведення перевірки ТОВ «Аптека 24». Таким чином, посилаючись на неправильне застосування відповідачем норм матеріального права, у зв'язку з чим податковим органом зроблено хибний висновок щодо неоприбуткування ТОВ «Аптека 24»в КОРО підприємства готівкових коштів на суму 69 077 грн. 35 коп., позивач стверджує про неправомірність висновків, викладених у акті перевірки від 17.10.2011 р., та, відповідно, протиправність винесеного на підставі них податкового повідомлення-рішення № 0002072303 від 17.11.2011 р.

В судовому засіданні представники позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Додатково також зазначили, що КОРО за своєю суттю є вторинною, оскільки виконує функцію зберігання первинних документів, що підтверджують оприбуткування готівки. Готівкові кошти в сумі 69 077 грн. 35 коп. були своєчасно оприбутковані позивачем, що підтверджується своєчасно роздрукованим Z-звітом, вклеєним до КОРО, яка на час перевірки була зареєстрована належним чином в органах державної податкової служби.

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на правомірність висновків, викладених у акті перевірки ТОВ «Аптека 24». Зокрема, відповідач зазначив, що облік готівки у КОРО підприємства, яка не зареєстрована у встановленому законом порядку, не є оприбуткуванням готівки в касі підприємства. Отже, внаслідок обліку позивачем у період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р. готівкових коштів в сумі 69 077 грн. 35 коп. в КОРО, яка не була зареєстрована в органах державної податкової служби України, ТОВ «Аптека 24»було порушено вимоги п. 2.6 р. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р., внаслідок чого, відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 07.09.2001 р. № 802/201, до нього були застосовані штрафні (фінансові) санкції у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми готівкових коштів. Таким чином, податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0002072303 було винесено ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 17.11.2011 р. правомірно, та скасуванню не підлягає.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптека 24»зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 10.07.2009 р. (а.с. 44), та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.

Позивач здійснює діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами згідно ліцензії, виданої Державною інспекцією з контролю за якістю лікарських засобів 09.12.2009 р., строк дії ліцензії до 20.11.2014 р. (а.с. 46).

17.10.2011 р., на підставі наказу № 3226 від 17.10.2011 р. (а.с. 67), та відповідно до направлень № 4415/23-30Ф, № 4416/23-30Ф від 17.10.2011 р. (а.с. 65, 66), службовими особами ДПІ у Святошинському районі м. Києва (за місцем розташування господарської одиниці) було проведено фактичну перевірку господарської одиниці -аптеки, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Уборевича, 3, в якій здійснює свою діяльність ТОВ «Аптека 24».

За результатами перевірки складено акт № 0561/26/57/23/36573533 від 17.10.2011 р. (а.с. 63-64).

Перевіркою встановлено, що на момент здійснення перевірки в аптеці здійснювалась роздрібна торгівля лікарськими засобами та товарами медичного призначення за готівковий розрахунок із застосуванням РРО при наявності торгового патенту та відповідної ліцензії. Також, роздрібна торгівля лікарськими засобами та товарами медичного призначення здійснювалась через мережу Internet із залученням суб'єкта господарювання ОСОБА_5, який здійснює кур'єрську доставку товарів споживачам згідно договору про надання інформаційно-консультаційних та кур'єрських послуг від 09.12.2010 р. № 23320 (а.с. 68). Товар, що реалізується через мережу Internet, проводиться через РРО (фіскальний № 0463008057) як попередня безготівкова оплата (кредит).

Також, перевіркою встановлено, що торгівельна готівкова виручка за період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р., включно, записана (оприбуткована) в КОРО № 0463008056/2 (а.с. 69-72), яка зареєстрована в органах державної податкової служби лише 29.06.2011 р. З огляду на це, податковим органом зроблено висновок щодо несвоєчасного (неповного) оприбуткування готівки в сумі 61 024 грн. 87 коп., що є порушенням п. 2.6 р. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р. (із змінами та доповненнями).

Акт перевірки № 0561/26/57/23/36573533 від 17.10.2011 р. підписано завідуючим аптеки Андрощук О.В. без зауважень.

Супровідним листом від 26.10.2011 р. № 10256/7/23-331 матеріали перевірки ТОВ «Аптека 24»були направлені до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, за місцем реєстрації підприємства, для прийняття рішення згідно вимог чинного законодавства (а.с. 62).

В ході розгляду матеріалів перевірки ТОВ «Аптека 24», а саме КОРО № 0463008056/2, яка зареєстрована ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 29.06.2011 р., при перевірці сум готівки, облікованих в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»в графі 5 «Загальна»за період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р. включно, та їх співставлення із сумами готівки згідно фіскальних звітів за вказаний період, службовими особами відповідача було встановлено, що сума несвоєчасно оприбуткованих готівкових коштів складає 69 077 грн. 35 коп. Водночас, згідно матеріалів перевірки, отриманих від ДПІ у Святошинському районі м. Києва, зазначена сума становить 61 024 грн. 87 коп. Таким чином, після перерахування суми несвоєчасного оприбуткування за період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р., ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська було зроблено висновок про збільшення суми неоприбуткованої готівки до 69 077 грн. 35 коп.

З огляду на це, та враховуючи висновки, викладені у акті перевірки № 0561/26/57/23/36573533 від 17.10.2011 р., ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 17.11.2011 р. винесено податкове повідомлення-рішення форми «С»№ 0002072303 про застосування до ТОВ «Аптека 24», згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 07.09.2001 р. № 802/201, штрафних (фінансових) санкцій в п'ятикратному розмірі суми не оприбуткованих готівкових коштів, що становить 345 386 грн. 75 коп. (а.с. 74, 76).

Не погодившись із зазначеним рішенням податкового органу, ТОВ «Аптека 24», відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України, оскаржило його в судовому порядку, звернувшись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Встановивши обставини справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно п. 1.2 р. 1 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р. (далі -Положення № 637), оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Пунктом 2.6 зазначеного Положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Отже, враховуючи норми п. 2.6 Положення № 637, оприбуткованими вважаються кошти, які відображені у КОРО у повній сумі їх фактичних надходжень, відповідно до фіскальних звітних чеків РРО.

Згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 07.09.2001 р. № 802/201, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.

З матеріалів справи вбачається, що факт запису (оприбуткування) виручки ТОВ «Аптека 24»у КОРО в період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р. актом перевірки від 17.10.2011 р. ДПІ у Святошинському районі м. Києва не спростовано. Навпаки, згідно зазначеного акту, торгівельна готівкова виручка за період з 18.06.2011 р. по 28.06.2011 р., включно, записана (оприбуткована) в КОРО № 0463008056/2 від 29.06.2011 року (а.с. 64).

Факт оприбуткування позивачем готівки також підтверджено в судовому засіданні при дослідженні оригіналу КОРО № 0463008056/2 від 29.06.2011 р., копії якої долучено до матеріалів справи (а.с. 93-98). Зокрема, суд зазначає, що готівкові кошти в сумі 69 077 грн. 35 коп. були своєчасно оприбутковані позивачем, що підтверджується своєчасно роздрукованим Z-звітом, вклеєним до КОРО, яка станом на 17.10.2011 року (на час проведення перевірки) була зареєстрована в органах державної податкової служби належним чином.

Натомість, КОРО № 0463008056/2 дійсно не була своєчасно зареєстрована позивачем (реєстрацію в ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська проведено лише 29.06.2011 року), що позивачем не заперечується.

Отже, сума готівкових коштів в розмірі 69 077 грн. 35 коп. була оприбуткована позивачем, згідно вимог п. 2.6 Положення № 637, у КОРО, яка не була зареєстрована в органах державної податкової служби України.

За викладених обставин, суд погоджується з твердженням позивача про не правильне застосування позивачем норм матеріального права при кваліфікації порушення, яке було встановлено під час проведення перевірки ТОВ «Аптека 24».

Стосовно даного факту суд зазначає, що відповідно до п. 2.1 розділу 2 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 01.12.2000 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 5297, реєстрація книг обліку розрахункових операцій здійснюється в органі державної податкової служби за місцезнаходженням (місцем проживання) суб'єкта господарювання, а якщо суб'єкт господарювання обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків - за місцем податкового обліку. У разі використання КОРО на території іншої адміністративно-територіальної одиниці її необхідно до початку використання взяти на облік в органі державної податкової служби за місцем провадження підприємницької діяльності, крім КОРО, зареєстрованих на РРО або на транспортний засіб чи об'єкт виїзної торгівлі.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про використання реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, в редакції, яка діяла до 02.12.2010 р., за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

Проте, згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 01.01.2001 р. № 2156-ІІІ, в редакції закону від 02.12.2010 р. № 2756-VI, до п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про використання реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»були внесені зміни, внаслідок чого зазначений пункт закону викладено в наступній редакції: за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

При цьому, згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»:

- розрахункова книжка - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених цим Законом випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій;

- книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

З аналізу наведених вище норм законодавства України вбачається, що до 02.12.2010 року законодавцем було встановлено відповідальність за використання незареєстрованих КОРО, а також за невикористання КОРО та розрахункових книжок. Починаючи з 02.12.2010 року, до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян лише при невикористанні, використанні незареєстрованої належним чином або порушенні встановленого порядку використання розрахункової книжки, яка містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених цим Законом випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій. При цьому, суд зазначає, що відомості про суми отриманих суб'єктом господарювання готівкових коштів розрахункова книжка за своїм призначенням не містить.

Отже, як на час проведення перевірки ТОВ «Аптека 24», так і на час розгляду даної справи судом, відповідальність за використання суб'єктами господарювання КОРО, яка не зареєстрована в органах державної податкової служби, законодавством України не передбачена.

Враховуючи висновок суду про відсутність з боку ТОВ «Аптека 24» порушення у вигляді несвоєчасного (неповного) оприбуткування в КОРО готівки, а також відсутність підстав, передбачених законодавством України (чинним як на час проведення перевірки, так і на час судового розгляду справи) для застосування до ТОВ «Аптека 24»штрафних (фінансових) санкцій за використання незареєстрованої в органах державної податкової служби КОРО, податкове повідомлення-рішення форми «С»ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська № 0002072303 від 17.11.2011 р. про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека 24»штрафних (фінансових) санкцій на суму 345 386 грн. 75 коп. є неправомірним, та підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека 24» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська форми «С» № 0002072303 від 17.11.2011 р. про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека 24» штрафних (фінансових) санкцій на суму 345 386 грн. 75 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 18.06.2012 р.

Суддя В.В.Чорна