Ухвала суду № 26408413, 04.10.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2012
Номер справи
2а-5705/12/2070
Номер документу
26408413
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2012 р.Справа № 2а-5705/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою державного підприємства "Підприємства Темнівської виправної колонії №100 Управління Державного Департаменту України з питань покарань в Харківській області" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2012р. по справі № 2а-5705/12/2070

за позовом Харківського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до державного підприємства "Підприємства Темнівської виправної колонії №100 Управління Державного Департаменту України з питань покарань в Харківській області"

про стягнення суми,

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор 11.05.2012 р. звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача адміністративного - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у загальній сумі 28186,35 грн., з них заборгованість по сплаті адміністративного - господарських санкцій - 28096, 43 грн. та пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 89,92 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2012 р. адміністративний позов Харківського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів було задоволено та стягнуто з Державного підприємства "Підприємства Темнівської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області № 100 на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративного - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, у загальній сумі 28186,35 грн., з них заборгованість по сплаті адміністративного - господарських санкцій - 28096,43 грн. та пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 89,92 грн.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20 червня 2012 р.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, фактично повністю проігноровано дійсні обставини справи та не надано належної оцінки правової позиції відповідача.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, прокурором було надано заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2011 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Державного підприємства "Підприємства Темнівської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області № 100 становила 56 осіб.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що відповідачем не було виконано обов'язок щодо своєчасного щомісячного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інвалідів на певну посаду, в зв'язку з чим йому було нараховане адміністративно - господарські санкції та пеню за несвоєчасну сплату адміністративних - господарських санкцій, які на час розгляду справи не сплачені.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70 затверджено порядок подання підприємствам, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування (далі - Порядок). Відповідно до цього Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані, за формою №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007р. №42.

Як вбачається зі звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма №10-П1, затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42; далі - Звіт), датою його надходження до відділення є 07.02.2012р. (№ 2951).

Згідно зі звітом відповідача за 2011 рік середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - одна особа, а також кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях створених, відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - дві особи.

Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів визначено у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією тому числі підприємством, організацією, в тому числі громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Згідно з ч.2 ст.19 Закону норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів визначається виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, які відрізняються від зазначених у цій статті застосовуються положення цього Закону.

Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ч.3 ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Наказом Державного комітету статистики №420 від 19.12.05р. затверджена форма статистичної звітності №3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.

Відповідно до листа № 785 від 11.05.2012 року Харківського обласного центру зайнятості ДП "Підприємства Темнівської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області № 100 (код ЄДРПОУ 08680906) "Звіт про наявність вакансій" за формою 3- ПН із зазначенням робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, надавалися лише у лютому, березні, квітні, травні, серпні, жовтні, листопаді, грудні 2011 року.

Колегія судів зазначає, що судом першої інстанції вірно визначено, що відповідач звіт про наявність вакансій щомісячно за 2011 рік на адресу державної служби зайнятості не надав, а саме за червень та липень звіти про наявність вакансій ДП "Підприємства Темнівської виправної колонії Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області № 100 надані не були, що не заперечується відповідачем. Отже, вимог положень ч.4 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" відповідачем не виконано.

Колегія судів так як і суд першої інстанції не приймає до уваги посилання відповідача на те, що він протягом 2011 року щомісячно розміщував оголошення у газеті "Прем'єр" про необхідність трудовлаштування інвалідів, оскільки це додатковий засіб інформування інвалідів про вільні вакансії, який не звільняє відповідача від обов'язку щомісячно подавати на адресу державної служби зайнятості звіт про наявність вакансій.

Таким чином, судом першої інстанції так як і судом апеляційної інстанції зроблений висновок, що всупереч викладеним вимогам Закону України "Про зайнятість населення", відповідач не виконав обов'язок щодо своєчасного щомісячного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інвалідів на певну посаду.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Так колегія судів зазначає, що відповідно до ст. 20 вищезазначеного Закону відповідачу були нараховані адміністративно-господарські санкції у сумі 28096,43 грн. та пеня в розмірі 89,92 грн., які ним не були сплачені.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки матеріалами справи було підтверджено реальний характер спірних фінансово-господарських операцій та встановлено відсутність підстав для зменшення позивачу суми податкового кредиту.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу державного підприємства "Підприємства Темнівської виправної колонії №100 Управління Державного Департаменту України з питань покарань в Харківській області" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2012р. по справі № 2а-5705/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.