Постанова № 2640616, 11.12.2008, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
11.12.2008
Номер справи
ас16/618-08
Номер документу
2640616
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.12.08

Справа №АС16/618-08.

Господарський суд Сумської області у складі:

Головуючого судді – Моїсеєнко В.М.

секретаря судового засідання – Данілова Т.А.

розглянувши справу

За позовом Приватного підприємства «ЮМО», м.Суми

до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми

про визнання нечинними рішень УПФУ в Зарічному районі м.Суми від 07.10.2008р. № 678 та № 679 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів

за участю представників сторін:

Від позивача Фоменко П.С., Фоменко Ю.М.

Від відповідача Супрунов І.Ю., Волчок К.О.

Суть спору: Позивач просить скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми від 07.10.2008р. № 678 та № 679 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.

Зважаючи на однорідність позовних заяв одного й того ж позивача до того ж відповідача , ухвалою господарського суду Сумської області від 20.11.2008р., згідно вимог ст. 116 Кодексу адміністративного судочинства України , об’єднано адміністративні справи № АС 16/618-08 та № АС16/619-08 в одне провадження для спільного розгляду та присвоєно об’єднаній справі № АС16/618-08.

Відповідач подав заперечення проти позову, в яких зазначає, що винесені ним рішення є правомірними, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 20.11.2008р. до 12 год.10 хв. 11.12.2008р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази по справі, суд встановив наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 07.09.2003р. № 1058 позивач є страхувальником і зареєстрований як платник страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду України в зарічному районі м. Суми.

Відповідно до свідоцтва про право сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва - юридичною особою, позивач знаходиться на спрощеній системі оподаткування і є платником єдиного податку.

Відповідачем було проведено перевірку позивача щодо правильності повноти нарахування, своєчасності сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду за період з 01.10.2002р. по 01.08.2008р, про що складено акт № 152/3-19 від 18.09.2008р.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідач прийняв рішення від 07.10.2008р. за №678 та за № 678 про застосування до позивача фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у вигляді стягнення штрафних санкцій.

У висновку до акту перевірки № 152/3-19 від 18.09.2008р., що є підставою для прийняття відповідачем рішення від 07.10.2008р. № 678 та № 679 про застосування до позивача фінансових санкцій зазначені порушення п.6 ч.2 ст. 17, ст.19 ч.2 ст.20 та п.8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-1У « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п.4.1, п.4.2, п.4.4 розділу 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, а саме : факти несвоєчасної сплати авансових платежів із страхових внесків у 2007 -2008 роках.

Відповідно до п.6.2 ч.2 ст.17 Закону України« Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 07.09.2003р. № 1058 страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для підприємства страхувальника є календарний місяць, протягом якого нараховується заробітна плата працівникам. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат ( виплати доходу) , на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі несплати, неповної або несвоєчасної сплати наступних авансових платежів орган Пенсійного фонду має право у відповідності до п.7 ч.9 ст.106 зазначеного Закону застосовувати штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади , діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України .

Отже, страхувальник зобов’язаний сплачувати авансові платежі виключно в разі , якщо до закінчення базового звітного періоду він виплачує працівникам заробітну плату з нарахованими на них внесками, тобто фактично аванс. Якщо заробітна плата виплачується після закінчення базового місяця ( тобто після відповідного останнього дня місяця), але до 20 числа наступного за базовим місяцем , то нараховані внески підлягають сплаті до 20 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме акту перевірки № 152/3-19 від 18.09.2008р.. заробітна плата працівникам позивача протягом поточного періоду , тобто березень, квітень 2007року та березень 2008 року нарахована за поточний – базовий місяць, тобто аванси не виплачувалися, отже і відповідно підприємство позивача не повинно сплачувати авансові платежі.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представників позивача в судовому засіданні , позивачем були укладені з виконавцями угоди цивільно-правового характеру про надання послуг, оскільки кошти виконавцям були виплачені за надання послуг, тому відповідно до ст.ст. 11.14, 17, 20 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нарахування страхових внесків не повинно здійснюватися.

Висновок відповідача, що у разі наявності акту про виконання послуг (робіт) цей документ в обов’язковому порядку свідчить про договір підряду не відповідає вимогам законодавства, оскільки , глава 61 Цивільного кодексу України , що регламентує укладення договору підряду не визначає жодною статтею обов’язковою умовою наявність акту приймання передачі робіт, в єдиній нормі , ст. 853 Цивільного кодексу України , яка визначає обов’язок замовника прийняти роботу, виконану підрядником зазначається про необхідність прийняти роботу з метою виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків, проте форми та способи прийому визначаються самостійно по бажанню сторін.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення Управління Пенсійного фонду України Зарічному районі м. Суми від 07.10.2008р. № 678 та № 679 про застосування фінансових санкцій до позивача – Приватного підприємства «ЮМО» підлягають скасуванню, а позовні вимоги – задоволенню.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. відшкодовуються з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94 – 98, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати нечинними рішення Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми ( 40024, м. Суми, вул. Харківська,35) від 07.10.2008р. № 678 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків та рішення № 679 від 07.10.2008р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків

3. Відшкодувати з Державного бюджету України Приватному підприємству «ЮМО» ( 40021, м. Суми, вул.Кірова,136/1, кв.21, код 32025230) 3 грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати виконавчий документ після набрання постановою законної сили за заявою особи, на користь якої ухвалена дана постанова.

5.Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

6.Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

7.Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.М. Моїсеєнко

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови підписано 15.12.2008р.