Ухвала суду № 26384342, 09.10.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
09.10.2012
Номер справи
к-30586/10-с
Номер документу
26384342
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2012 року м. Київ К-30586/10

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.

Суддів Карася О.В.

Маринчак Н.Є.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2010 року по справі № 2-а-7393/08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомобільна транспортна компанія «Еталон» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, третя особа Тернопільська міська рада, за участю Прокуратури м. Тернополя про визнання незаконними дій та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2008 року ТОВ «Автомобільна транспортна компанія «Еталон»звернулось із адміністративним позовом до суду до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними дій щодо складення акту від 19.09.2008 року в частині нарахування ТОВ Автомобільна транспортна компанія «Еталон»податкового зобов'язання на суму 729772,50 грн., з яких 486515,00 грн. становить податок на додану вартість, 243257,50 грн. - штрафні (фінансові) санкції та визнання незаконним податкового повідомлення - рішення від 29.09.2008 року № 0008702305/061541.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.12.2008 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2010 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про часткове задоволення позову з мотивів обґрунтованості позовних вимог. Визнано незаконним та скасовано податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.09.2008 року № 0008702305/061541 про сплату Товариством з обмеженою відповідальністю «Автомобільна транспортна компанія «Еталон»податкового зобов'язання в сумі 729772,50 грн., з яких 486515,00 грн. становить податок на додану вартість та 243257,50 грн. штрафні санкції. Провадження у справі щодо визнання незаконними дій працівників Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції щодо складання акту від 19.09.2008 року в частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Автомобільна транспортна компанія «Еталон»податкового зобов'язання закрито.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, оскільки вважає, що постанову апеляційного суду було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено виїзну позапланову перевірку правомірності декларування пільгових обсягів реалізації з податку на додану вартість ТОВ «Автомобільна транспортна компанія «Еталон»за період з 01.01.2006 року по 31.03.2008 року. За результатами перевірки був складений акт від 19.09.2008 року № 10816/23-220/33011978.

Перевіркою встановлено порушення п.п.5.1.13 п.5.1 ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97, зокрема податковий орган дійшов висновку про відсутність у позивача підстав для звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій із надання послуг із перевезення пасажирів, оскільки таке не здійснюється по регульованих органом місцевого самоврядування тарифах. Наведене, на думку відповідача, привело до заниження податкового зобов'язання по податку на додану вартість. За наслідками розгляду акту Тернопільською ОДПІ прийнято спірне податкове повідомлення-рішення.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції своє рішення мотивував тим, що пільги із сплати податку на додану вартість передбачені пп. 5.1.13 п.5.1 ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість»не поширюються на позивача у справі, оскільки поняття «регулювання цін, тарифів»тотожне поняттю «встановлення цін, тарифів», а тому суд зазначив, що тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування підлягають регулюванню органами місцевого самоврядування у разі, якщо вони надаються підприємствами комунальної форми власності.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов частково, апеляційний суд виходив з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Згідно із пп. 5.1.13 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість»звільняються від оподаткування операції з надання послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом (крім таксомоторів) у межах населеного пункту, тарифи на які регулюються органом місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, визначеної законом.

Відповідно до 2 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року передбачено власні повноваження виконавчих органів сільських, селищних та міських рад щодо:1) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; 2) погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності». Згідно рішень виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 729 від 22.06.2005 року «Про встановлення та погодження тарифів на перевезення пасажирів та багажу електротранспортом, автобусами і маршрутними таксі», № 983 від 26.07.2006 року «Про встановлення та погодження тарифів на перевезення пасажирів та багажу електротранспортом, автобусами і маршрутними таксі», № 33 від 21.01.2008 року «Про встановлення та погодження тарифів на перевезення пасажирів та багажу електротранспортом, автобусами і маршрутними таксі»вирішено встановити для КП «Тернопільелектротранс»та погодити для перевізників, які працюють в звичайному режимі руху, тарифи на перевезення пасажирів та багажу автобусами.

За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до п. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції відхилити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2010 року по справі № 2-а-7393/08 залишити без змін.

Справу повернути до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий підписГолубєва Г.К.Судді підписКарась О.В. підписМаринчак Н.Є.