ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2012 року м. Київ К-40192/10
Вищий адміністративний суд України складі колегії суддів:
Головуючий:Нечитайло О.М.Судді: Ланченко Л.В. Пилипчук Н.Г.,розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресторан «Європейський»
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2010 р.
у справі № 2а-4004/09/1770 (66194/09/9104)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресторан «Європейський»
до Державної податкової інспекції у м. Рівне
про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ресторан «Європейський»(далі -позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівне (далі -відповідач) про визнання протиправними дій.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26.06.2009 р. позовні вимоги задоволено частково, визнано нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2008 р. №1002902343. У решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 1,70 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2010 р. рішення суду першої інстанції скасовано у частині задоволення позовних вимог, прийнято нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено, у решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Вважаючи, що рішення суду апеляційної інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Відповідач письмових заперечень на касаційну скаргу позивача на адресу суду касаційної інстанції не надіслав.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
Представниками податкового органу була проведена перевірка позивача з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої було складено акт від 28.11.2008 р. №0257/17/16/43/35658741.
Зазначеним актом встановлено порушення позивачем, зокрема, п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, а саме -перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на 2 507,15 грн.
На підставі вказаного акту перевірки податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2008 р. №1002902343 на суму 5 014,30 грн.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі -Положення), визначено, що ліміт залишку готівки в касі - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Товариству з обмеженою відповідальністю «Ресторан «Європейський»встановлено ліміт залишку готівки у касі у сумі 3 000,00 грн., у той же час, як представниками податкового органу під час проведення перевірки було виявлено кошти у розмірі 5 507,15 грн., тобто перевищення встановленого ліміту на 2 507,15 грн.
Пунктом 2.8 зазначеного Положення встановлено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Пунктом 2.9 Положення передбачено, що готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.
У пункті 5.1 Положення зазначено, що строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог: для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас).
Відповідно до п. 7.3 Положення відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»визначено, що за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком суду апеляційної інстанції, що податковим органом рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.12.2008 р. №1002902343 на суму 5 014,30 грн. було прийнято правомірно.
Відтак, рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог у частині визнання нечинним спірного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було скасовано обґрунтовано.
Мотивація та докази, наведені у касаційній скарзі, не дають адміністративному суду касаційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду апеляційної інстанції.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення -залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресторан «Європейський» залишити без задоволення.
2. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2010 р. у справі № 2а-4004/09/1770 (66194/09/9104) залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Нечитайло О.М. СуддіЛанченко Л.В. Пилипчук Н.Г.