ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2012 р.Справа № 1570/5699/2012
Категорія:1.1.1Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -Бітова А.І.
суддів -Алєксєєва В.О.
-Ступакової І.Г.
при секретарі -Гарник А.С.
з участю: представника кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 -ОСОБА_3 та ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 Качанова Володимира Харлампійовича, 3-тя особа: окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142, про визнання дій одноразовим грубим порушенням законодавства про вибори,
В С Т А Н О В И Л А :
26 вересня 2012 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 142 ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 Качанова В.Х. про визнання дій щодо порушення порядку жеребкування одноразовим грубим порушенням законодавства про вибори.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що зі змісту ч.ч.5, 6 ст. 28 Закону України №4061-VI однозначно випливає, що жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією для включення осіб до складу дільничної виборчої комісії, має бути проведене окружними виборчими комісіями до 24.00 21 вересня 2012 року. Проте засідання окружної виборчої комісії (далі ОВК) 21 вересня 2012 року було близько 21-ї години перервано головою ОВК №142 Качановим В.Х. шляхом оголошення перерви в засіданні, що, в свою чергу, унеможливило проведення жеребкування у встановлений законом строк. Жеребкування було проведене лише 22 вересня та закінчилось близько 17-ї години 22 вересня 2012 року.
На думку позивача, дії відповідача, які виразились у перешкоджанні проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України грубо порушили виборче законодавство України.
В ході розгляду до участі у справи залучено ОВК №142 як третю особу на стороні відповідача.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що засідання ОВК №142 з проведення жеребкування розпочалось 21 вересня 2012 року о 19.00 год., коли з'явився електронний зв'язок з ЦВК, який було перервано о 15.20 год. Пауза в проведенні процедури жеребкування була спричинена внаслідок збою технічної системи.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до голови ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 Качанову В.Х., третя особа на стороні відповідача - ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142, про визнання одноразовим грубим порушенням виборчого законодавства головою окружною виборчої комісії №142 Качановим В.Х. порушення ним порядку жеребкування, встановленого ч.5 ст. 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме перешкоджання своїми діями проведенню жеребкування щодо осіб, які включаються до складу дільничних виборчих комісій, що призвело до неправильного жеребкування у встановлений законом строк, а саме до 24.00 год. 21 вересня 2012 року.
В апеляційній скарзі кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що процедура жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК з виборів народних депутатів почалась 21 вересня 2012 року.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що оголошення перерви головою ОВК в роботи комісії під час проведення процедури жеребкування по причині відсутності зв'язку з сервером ЦВК не може свідчити про порушення законодавства про вибори зі сторони відповідача. На думку суду першої інстанції, законодавець не обмежує проведення процедури жеребкування та опрацювання його результатів початком наступних суток.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст. 28 "Закону України "Про вибори народних депутатів України".
В апеляційній скарзі кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 вказується, що у порушення ч.5 ст. 28 "Закону України "Про вибори народних депутатів України", процедура жеребкування не була завершена відповідачем до 24.00 год. 21 вересня 2012 року і це створило істотні перешкоди для реалізації конституційно закріплених прав виборців, що помилково не було враховано судом першої інстанції.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Зі змісту ст. 28 "Порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці" Закону України "Про вибори народних депутатів України" слідує, що дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією в період: з 38-го дня до дня голосування (тобто, з наступного дня після завершення строку на подання відповідними суб'єктами списків кандидатур на членство у дільничну виборчу комісію) по 31-ий день до дня голосування (включно).
Відповідно до ч.5 ст. 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України", до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.
Враховуючи, що вибори народних депутатів України призначені на 28 жовтня 2012 року, судова колегія вважає, що дільничні виборчі комісії утворюються у період з 19 по 26 вересня 2012 року (включно), зокрема, в необхідних випадках, шляхом проведення жеребкування 21 червня 2012 року.
При цьому, судова колегія акцентує увагу, що Закон не встановлює вимоги щодо обов'язкового завершення процедури жеребкування саме в день її початку.
З матеріалів справи вбачається, що процедура жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК з виборів народних депутатів почалась 21 вересня 2012 року о 19.00 год., була перервана головою ОВК №142 внаслідок збою технічної системи та завершилась 22 вересня 2012 року.
Апелянт стверджує про те, що вказана перерва створила істотні перешкоди для реалізації його виборчих прав, однак жодного доводу про те, в чому саме полягають такі перешкоди, апелянт не надав, що вказує на безпідставність його доводів.
Будь-яких інших порушень відповідачем виборного законодавства апелянт не навів.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що не має підстав вважати дії голови ОВК №142 з оголошення перерви в процедурі жеребкування внаслідок збою технічної системи грубим порушенням виборчого законодавства України і, тому, позовні вимоги є необгрунтованими.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: