Ухвала суду № 26211329, 11.09.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.09.2012
Номер справи
к-18980/10-с
Номер документу
26211329
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" вересня 2012 р. м. Київ К-18980/10

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.

Суддів Карася О.В.

Рибченка А.О.

при секретарі судового засідання: Навасардян М.Г.,

розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавнича група "Експрес" на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2010 року та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2009 року по справі № 2а-4711/08/1370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавнича група "Експрес" до Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про визнання недійсним податкового повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Видавнича група "Експрес" звернулось до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про визнання недійсним податкового повідомлення рішення № 0000251550/0 від 27.03.2008 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2010 року у даній справі відмовлено у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами позапланової документальної невиїзної перевірки позивача з питань правомірності заявлених пільг по податку на прибуток підприємства за 2007 рік податковим органом складено акт від 14.03.2008р. №33-033/258/22393603 та прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №0000251550/0 від 27.03.2008р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в розмірі 1978030 грн., в тому числі 1626882 грн. основний платіж та 351148 грн. штрафні санкції.

Відповідачем в результаті перевірки встановлено, що 08.02.2008р. ТОВ "Видавнича група "Експрес" подало декларацію з податку на прибуток за 2007 рік, в якій було зазначено суму прибутку, звільнену від оподаткування 6507,5 тис. грн. з посиланням на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.02.2006р. та на Закон України "Про спеціальну економічну зону "Яворів" як підставу для застосування пільги в оподаткуванні.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Відповідно до ч.1, 3 ст.1 Закону України "Про систему оподаткування" встановлення та скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування; ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Згідно з п.1 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджет це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Зі змісту п.3 ч.1 ст.4 цього Кодексу випливає, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, закон про Державний бюджет України.

Згідно з п.19 ч.1 ст.2 Кодексу доходи бюджету усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).

Закон про Державний бюджет України на поточний рік регулює бюджетні відносини, зокрема, в сфері наповнення бюджету через механізми справляння податків. Отже, дія зазначеного закону поширюється, у тому числі, і на податкові правовідносини, оскільки одним із джерел формування доходної частини Державного бюджету на поточний рік є податки, які справляються за встановленими ставками. Закон про Державний бюджет на поточний рік передбачає розмір кожної доходної статті бюджету, зокрема, шляхом визначення податкових ставок, зупинення дії податкових зобов'язань для визначеного кола суб'єктів і звільнення окремих суб'єктів господарювання від сплати певних видів податків.

Таким чином, правильним є висновок судів, що закон про Державний бюджет України встановлює, зокрема, основи регулювання податкових відносин в частині спрямування податків до Державного бюджету України як елементу його доходної частини. Тому цим Законом може зупинятися дія окремих положень податкових законів, вводитися та скасовуватися податкові пільги та інше.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України", який набрав чинності 31.03.2005р., виключено положення ст. 2 та ст. 9 Закону України "Про спеціальну економічну зону "Яворів", які запроваджували особливості оподаткування для суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють таку на території спеціальної економічної зони "Яворів".

Таким чином, як правильно зазначено судами, з моменту набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" ТОВ "Видавнича група "Експрес" зобов'язано сплачувати податок з прибутку на загальних підставах, які передбачені Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" та не має пільг в оподаткуванні, які були встановлені в ст.2 та ст.9 Закону України "Про спеціальну економічну зону "Яворів" і були чинними до їх скасування.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення -без змін.

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавнича група "Експрес" залишити без задоволення.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2010 року та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2009 року по справі №2а-4711/08/1370 залишити без змін.

Справу повернути до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий підписГолубєва Г.К.Судді підписКарась О.В. підписРибченко А.О.

Ухвала складена у повному обсязі 14.09.2012р.