Постанова № 26209538, 17.09.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2012
Номер справи
2813/12/2170
Номер документу
26209538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2012 р. 10 год. 30 хв.Справа № 2а-2813/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Попова В.Ф.,

при секретарі: Якущенко К.Ю.,

за участю:

представника позивача - Алексеєвої Н.С.,

представника відповідача - Мкртчян Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом приватного підприємства "Інсайт плюс"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби

про визнання протиправними дій,

встановив:

Приватне підприємство "Інсайт плюс" (далі -позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби України (далі -відповідач) про визнання протиправними дій, що полягають у складанні акта від 21.05.2012 р. № 210/22-4/33015134 про неможливість підтвердження факту реального здійснення господарських операцій та щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами та покупцями за серпень 2011 року, щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено акт, та щодо визнання недійсними правочинів, вчинених з контрагентами у серпні 2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії, які вчинив відповідач та які оформленні актом від 21.05.2012р. № 210/22-4/33015134, не відповідають вимогам п.73.5 ст.75 Податкового кодексу України, яким регулюється порядок здійснення зустрічної звірки податковим органом. Окрім того, дії відповідача не відповідають вимогам ст. 79 Податкового кодексу України, що регулює порядок проведення невиїзних позапланових документальних перевірок. Також суперечить вимогам законодавства України висновок відповідача про те, що операції здійснені позивачем з підприємствами -контрагентами у серпні 2011 року є фіктивними, оскільки такий висновок може надати лише суд, визнавши відповідні правочини недійсними.

Відповідач позовні вимоги не визнав, вважає, що акт від 21.05.2012р. № 210/22-4/33015134 складений правомірно, висновки акта відповідають чинному законодавству та жодних правових наслідків для позивача не створюють.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

У відповідності до п. 73.5 ст. 75 Податкового кодексу України відповідачем було здійснено заходи щодо підтвердження господарських відносин ПП "Інсайт Плюс" із контрагентами постачальниками та покупцями за серпень 2011 року з метою проведення документальної невиїзної позапланової перевірки позивача. Такі дії відповідача оформлені актом від 21.05.2012р. № 210/22-4/33015134 "Про неможливість підтвердження факту реального здійснення господарських операцій суб'єкта господарювання ПП "Інсайт Плюс" (33015134) щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за серпень 2011року".

За результатами проведення відповідних заходів податковий орган дійшов наступних висновків: позивачем порушено вимоги ЦК, що полягало у вчиненні правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, товар (послуги) по вказаних правочинах не був переданий в порушення ст. 662, 655, 656 ЦК України. Встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні позивачем товару на суму ПДВ 596,4 тис. грн., та продажу товарів на суму ПДВ 1310,0 тис. грн. за серпень 2011року. Неможливо підтвердити факт реального здійснення господарських операцій та встановлено невідповідність первинних документів нормам діючого законодавства.

Як вбачається з акту, такий складений на підставі здійснених заходів, передбачених п.73.5 ст.73 ПК України.

Пунктом 73.5. ст.75 передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

У відповідності до ст.73.3 ПК України у випадку здійснення зустрічної звірки орган державної податкової служби має право звернутись до платника податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Окрім того, порядок проведення зустрічних звірок регламентований Постановою КМ України, від 27.12.2010 р. № 1232 "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок".

Відповідно до п. 3, 4, 7 Постанови № 1232 з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Як вбачається з акту № 210/22-4/33015134 від 21.05.2012р., відповідачем проводилась зустрічна звірка позивача, на підставі того, що в ланцюгах постачання позивача знаходиться ТДВ "Гулівер", по якому згідно акту ДПІ у Печерському районі м. Києва від 07.02.2011р. № 12/23-9/23707529 неможливо проведення зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.06.2011р по 31.10.2011р. Окрім того, Управлінням податкового контролю отримано від ГВПМ ДПІ у м. Херсоні Херсонської області висновок від 18.05.2012р. № 820/07-606 щодо ознак фіктивності та реальності здійснення господарської діяльності позивачем.

Досліджуючи матеріали справи та заслухавши сторони, суд встановив, що відповідачем письмові запити про надання інформації для проведення зустрічних звірок іншим податковим органам та позивачу не надсилались, співставлення даних первинних бухгалтерських документів не здійснювалось. Заходи по здійсненню зустрічної звірки оформленні актом про неможливість підтвердження факту реального здійснення господарських операцій за серпень 2011 року, а не довідкою, як це передбачено ПК України.

Крім того, відповідно до висновку, викладеного в п. 2 оспорюваного акту, відповідач визначив завищення податкових зобов'язань позивача з податку на додану вартість на 713,6 тис. гривень.

У відповідності до ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що дії відповідача по проведенню заходів зустрічної звірки та складанню акта № 210/22-4/33015134 від 21.05.2012р не відповідають вимогам ПК України та Постанови КМ України від 27.12.2010 № 1232 "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок". При проведенні заходів по зустрічній звірці відповідачем не використовувались дані первинних бухгалтерських документів, у зв'язку з чим висновки такого акту є безпідставними та такими які зачіпають інтереси позивача і дають право на звернення до суду із зазначеним позовом.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що дії відповідача, оформлені актом № 210/22-4/33015134 від 21.05.2012р., не є позаплановою документальною перевіркою, оскільки не відповідають порядку її здійснення, передбаченого ст.78, 79 ПК України, а також в самому акті зазначено, що проводились заходи на підставі п.73.5 ст.75 ПК України - зустрічна звірка.

Враховуючи викладене, керуючись, ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги приватного підприємства "Інсайт плюс" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, які полягають в складанні акту від 21.05.2012 р. № 210/22-4/33015134 про неможливість підтвердження факту реального здійснення господарських операцій суб'єкта господарювання ПП "Інсайт Плюс" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за серпень 2011 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки (документальної невиїзної позапланової перевірки) ПП "Інсайт Плюс", за результатами якої складений акт від 21.05.2012 р. № 210/22-4/33015134 про неможливість підтвердження факту реального здійснення господарських операцій суб'єкта господарювання ПП "Інсайт Плюс" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за серпень 2011 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби щодо визнання недійсними правочинів, вчинених ПП "Інсайт Плюс" з контрагентами у серпні 2011 року, в акті від 21.05.2012 р. № 210/22-4/33015134 про неможливість підтвердження факту реального здійснення господарських операцій суб'єкта господарювання ПП "Інсайт Плюс" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за серпень 2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Інсайт плюс" (ідентифікаційний код 33015134) судовий збір у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2012 р.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 8