ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2012 р. Справа № 13693/10
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського транспортного прокурора на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2009 року в справі за позовом Івано-Франківського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України, його структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2009 року Івано-Франківський транспортний прокурор в інтересах держави - Міністерства транспорту і зв'язку України в особі Головавтотрансінспекції та її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до ПП ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що згідно постанови начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області від 17.06.2008 року на ОСОБА_1 за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено фінансові санкції в розмірі 1700 грн., які у встановленому законом порядку добровільно не сплачені.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2009 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржив Івано-Франківський транспортний прокурор, подавши на неї апеляційну скаргу.
Апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Суд не врахував, що постанова контролюючого органу про застосування до відповідача фінансових санкцій прийнята у відповідності до норм чинного законодавства. Оскільки відповідач її не оскаржив, то вона набрала законної сили та є обов'язковою до виконання. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Оскільки, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, тому, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи прокурору в задоволенні позову, Івано-Франківський окружний адміністративний суд виходив з того, що відповідач не є автомобільним перевізником в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт». На час перевірки, він будучи приватним підприємцем, перевозив транспортом вантаж для власних потреб, тому застосування до нього фінансових санкцій за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» є незаконним, що виключає можливість примусового стягнення зазначених санкцій в судовому порядку.
З такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна.
В справі встановлено, що 12.06.2008 р. працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області було проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства України про автомобільний транспорт, з цього приводу складено акт № 074473, в якому зазначено про відсутність на момент перевірки, під час перевезення вантажу (яйця) транспортом, ліцензійної картки та дорожнього листа, що суперечило вимогам ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Даний акт було підписано відповідачем, який по суті порушення дав пояснення щодо незнання закону про обов'язковість наявності ліцензійної картки.
Відповідно до ч.2 п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 ( далі Порядку), в редакції, чинній на час спірних правовідносин, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Згідно з п. 29 Порядку копія постанови про застосування фінансових санкцій видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області від 17.06.2008 року № 050504 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зазначене в акті перевірки, до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 1700 грн. Копія постанови була направлена відповідачу 1.07.2008 року, який її отримав 3.07.2008 року, що стверджується поштовим повідомленням про вручення йому відправлення під розписку.
Таким чином, контролюючий орган дотримав вимоги законодавства щодо застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення законодавства про автомобільний транспорт та направлення копії постанови про застосування таких санкцій.
Відповідно до п. 32 Порядку скарга на постанову про застосування фінансових санкцій може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення.
Згідно з п. 33 Порядку подання в установлений строк скарги зупиняє виконання постанови до розгляду скарги по суті.
Таким чином, відповідач, отримавши копію постанови про застосування фінансових санкцій, у випадку з непогодженням з нею, вправі був її оскаржити.
Проте, як видно з матеріалів справи, відповідач її не оскаржив ні за визначеною Порядком процедурою, ні шляхом звернення до суду з позовом про визнання дій контролюючого органу неправомірними та скасування постанови про застосування фінансових санкцій, що свідчить про погодження в той час відповідачем з прийнятим відносно нього рішенням щодо застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., яка на час розгляду справи в суді першої інстанції набрала законної сили і була обов'язковою для виконання.
В добровільному порядку відповідач вимог п. 28 Порядку щодо перерахування на відповідний рахунок суми фінансових санкцій не виконав, що давало суду першої інстанції правові підстави для примусового стягнення санкцій.
Проте, суд дав правову оцінку прийнятої постанови начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області від 17.06.2008 року № 050504, не звернувши уваги, що предметом судового розгляду не є правомірність даної постанови, а примусове стягнення суми застосованих санкцій на підставі постанови контролюючого органу, яка набрала законної сили і підлягала виконанню.
За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального права з прийняттям нової постанови про задоволення позову з викладених вище підстав.
Керуючись ст.ст. 197, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Івано-Франківського транспортного прокурора задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2009 року по справі № 2а-1669/09/0970 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 до державного бюджету (рахунок № 31110106700002, УДК в м. Івано_Франківську, код платежу 21081100, МФО - 836014, код одержувача 20568100) фінансові санкції в розмірі 1700 грн. відповідно до постанови начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області від 17.06.2008 року № 050504.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : М.П.Кушнерик
Д.М. Старунський