ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2012 р.Справа № 2-а/1570/6714/2011
Категорія:8.1.1Головуючий в 1 інстанції: Колесниченко О.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді - Шеметенко Л.П.
суддів - Домусчі С.Д.
- Кравець О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2011 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про визнання протиправними дій,
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції (далі ДПІ) у Приморському районі м. Одеси про (з урахуванням уточнень) визнання:
- протиправними дії щодо проведення 12 квітня 2011 року документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", за результатами якої було складено акти "про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, з питань правомірності нарахування податкового кредиту з ПДВ за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року" від 12 квітня 2011 року №2059/23-4/37420365 та №2059/23-4/35767700;
- протиправними дії щодо проведення 01 липня 2011 року документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", за результатами якої було складено акт "про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, з питань підтвердження відомостей, отриманих від ТОВ "ГАЛІОН БЕСТ", код за ЄДРПОУ 36611856, за період квітень 2011 року" від 01 липня 2011 року №1800/23-5/37420365.
Обгрунтовуючи свої вимоги позивач вказував, що посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки від 12 квітня 2011 року та від 01 липня 2011 року були порушені норми ст.ст. 75, 78, 79 ПК України. Крім того, висновки, викладені в актах перевірок щодо визнання угод недійсними, зроблені відповідачем з перевищенням повноважень.
Відповідач позов не визнав, вказуючи на те, що ДПІ у Приморському районі м. Одеси на виконання листа ДПА в Одеській області від 14 червня 2011 року №10949/7/14-0205 із доповідною запискою від 07 червня 2011 року №190/11/14-0210 начальника управління відомчого контролю ДПА в Одеській області Семчишена Ю.П., щодо вирішення питання стосовно організації та проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" та притягнення до відповідальності працівників інспекції, було притягнуто до відповідальності головного державного податкового ревізора інспектора аналітичного відділу управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Деревич О.І. та заступника начальника управління начальника аналітичного відділу управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Сергієнка О.О., відповідальних за організацію проведення перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО". Крім того, 21 червня 2011 року перед проведенням перевірки 01 липня 2011 року був направлений запит №36154/10/23-402/68 рекомендованим листом з повідомленням про вручення для надання копій документів, на який позивачем був направлений лист за вх. ДПІ від 22 липня 2011 року із додаванням листа від 15 липня 2011 року №31/18-6575-ЖРЗПЗ начальника Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області Залевського, згідно якого заява ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" щодо втрачених первинних документів за період липень 2010 - липень 2011 року розглянута та прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи. 28 липня 2011 року керівнику ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" було направлено лист щодо необхідності відновлення втрачених документів протягом 90 календарних днів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2011 року адміністративний позов ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" до ДПІ у Приморському районі м. Одеси про визнання протиправними дій задоволено повністю.
Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси про проведенню 12 квітня 2011 року документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", за результатами якої було складено акти "про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, з питань правомірності нарахування податкового кредиту з ПДВ за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року" від 12 квітня 2011 року №2059/23-4/37420365 та №2059/23-4/35767700.
Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси про проведенню 01 липня 2011 року документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", за результатами якої було складено акт "про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, з питань підтвердження відомостей, отриманих від ТОВ "ГАЛІОН БЕСТ", код за ЄДРПОУ 36611856, за період квітень 2011 року" від 01 липня 2011 року №1800/23-5/37420365.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ДПІ у Приморському районі м. Одеси подала апеляційну скаргу, в якій апелянт ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що судом неповно розглянуті всі обставини справи.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
12 квітня 2011 року на підставі рішення начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, оформленого наказом ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 08 квітня 2011 року №1042 на підставі п.79.2 ст. 79 ПК України, розпорядження ДПА України від 24 лютого 2011 року, була визначена необхідність проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року. Головним державним податковим ревізором-інспектором аналітичного відділу управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Деревич О.І. здійснено аналіз податкової звітності ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року.
На день складання наказу від 08 квітня 2011 року згідно з актами від 12 квітня 2011 року стан ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" згідно АІС "РПП" був 9 "направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням" з 06 квітня 2011 року.
В загальних положеннях актів зазначено, що перевірка проводилась "12" квітня 2011 року в приміщенні ДПІ у Приморському районі м. Одеси.
За результатами проведеної перевірки було складено акти перевірки №2059/23-4/35767700 та №2059/23-4/37420365 від 12 квітня 2011 року Про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, з питань правомірності нарахування податкового кредиту з ПДВ за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року.
Висновками актів перевірки було встановлено, що враховуючи те, що у ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, підприємство не знаходиться за місцезнаходженням згідно з ч.ч.1, 5 ст. 203, п.п.1, 2 ст. 215, ст. 228 ЦК України, угоди з контрагентами за період з грудень 2010 року - лютий 2011 року мають ознаки нікчемності: за грудень 2010 року податкові зобов'язання у сумі 0 грн., податковий кредит у сумі 0 грн.; за січень 2011 року податкові зобов'язання у сумі 0 грн., податковий кредит у сумі 0 грн.; за лютий 2011 року податкові зобов'язання у сумі 2 714 317, 11 грн., податковий кредит у сумі 1 809 456, 25 грн.
01 липня 2011 року на підставі службового посвідчення старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок ризикових операцій управління податкового контролю юридичних особі Жилюк Г.В., згідно Наказу від 25 червня 2011 року №1978, наданому керівником ДПІ у Приморському районі м. Одеси на проведення невиїзної документальної перевірки, п.79.2 ст. 79, пп.78.1.2 п.78.1 ст. 78 ПК України, на виконання Розпорядження ДПА України від 24 лютого 2011 року №48 Р з метою поліпшення організації роботи органів ДПС щодо відпрацювання підприємств з урахуванням вимог Наказу ДПА від 25 січня 2010 року №34 "Про організацію комплексного відпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартість" та встановлення єдиних критеріїв відбору платників за категоріями, згідно п.4.4 розділу 4 Наказу ДПА України №622 від 01 жовтня 2008 року "Методичні рекомендації щодо організації та проведення перевірок підтвердження отриманих від платника податків (іншої особи) відомостей стосовно відносин з контрагентами та дотримання податкового законодавства", складено акт про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код ЄДРПОУ 37420365, з питання підтвердження відомостей, отриманих від ТОВ "ГАЛІН-СТРОЙ КО", код ЄДРПОУ 36611856 за період 2011 року.
В загальних положеннях акту від 01 липня 2011 року зазначено, що перевірка проводилась без відома директора ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" Заболотіної Г.І., оскільки вручити повідомлення про початок невиїзної документальної перевірки та наказ неможливо у зв'язку з незнаходженням підприємства за юридичною адресою, про що складено акт: про неможливість вручення наказу та повідомлення про початок перевірки від 30 червня 2011 року №90, акт інформативного повідомлення про відсутність підприємства за юридичною адресою №89/23-5/12 від 30 червня 2011 та повідомлено ВПМ ДПІ у Приморському районі м. Одеси службовою запискою №962/23-5 від 30 червня 2011 року. Згідно бази АІС РПП станом на день реєстрації акту місцезнаходження не встановлено. Запит про надання інформації та підтверджуючих документів направлено Укрпоштою 22 червня 2011 року, на момент реєстрації акту підтверджуючі документи не надані.
За результатами зазначеної перевірки був складений акт від 01 липня 2011 року №1800/23-5/37420365 Про неможливість проведення позапланової документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" код за ЄДРПОУ 37420365, з питання підтвердження відомостей, отриманих від ТОВ "ГАЛІН-СТРОЙ КО", код ЄДРПОУ 36611856 за період 2011 року.
У висновку до акту перевірки було зазначено, що проведеним аналізом наявної в ДПІ у Приморському районі м. Одеси інформації згідно із ч.ч1, 5 ст. 203, п.п.1, 2 ст. 215, ст. 288 ЦК України угоди між ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" та ТОВ "ГАЛІН-СТРОЙ КО", код ЄДРПОУ 36611956 за період квітень 2011 року мають ознаки нікчемності по податковому кредиту 1 401 241, 33 грн.
В наказі від 08 квітня 2011 №1042 року не зазначена жодна підстава визначена в ст. 78 ПК України, згідно якої ДПІ у Приморському районі м. Одеси вирішила провести позапланову перевірку відповідача, а п.79.2, на який посилається відповідач у своєму наказі, містить лише вимоги щодо проведення позапланової документальної невиїзної перевірки.
Назви складених актів від 12 квітня 2011 року №2059/23-4/35767700 та №2059/23-4/37420365 Про неможливість проведення документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО", код за ЄДРПОУ 37420365, з питань правомірності нарахування податкового кредиту з ПДВ за період з грудня 2010 року по лютий 2011 року та від 01 липня 2011 року №1800/23-5/37420365 Про неможливість проведення позапланової документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" код за ЄДРПОУ 37420365, з питання підтвердження відомостей, отриманих від ТОВ "ГАЛІН-СТРОЙ КО", код ЄДРПОУ 36611856 за період 2011 року, не відповідають їх змісту, в якому зазначено, що перевірка зроблена на підставі даних, зазначених в інформації з наявних в інспекції інформаційних баз.
В ході проведення перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" 12 квітня 2011 року письмовий запит про надання пояснень та їх документальні підтвердження на адресу підприємства не направлялись.
На виконання листа ДПА в Одеській області від 14 червня 2011 року №20949/7/14-0205 із доповідною запискою від 07 червня 2011 року №190/11/14-0210 начальника управління відомчого контролю ДПА в Одеській області Семчишена Ю.П., щодо вирішення питання стосовно організації та проведення позапланової перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" та притягнення до відповідальності працівників інспекції, було притягнуто до відповідальності головного державного податкового ревізора-інспектора аналітичного відділу управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Деревич О.І. та заступника начальника управління начальника аналітичного відділу управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Сергієнка О.О., відповідальних за проведення перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО".
Відповідачем не надано доказів того, що позивач був повідомлений про здійснення перевірки.
21 червня 2011 року керівнику ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" на підставі п.п.20.1.6. п.20 1. ст. 20 ПК України та Постанови КМУ від 27 жовтня 2010 року №1223 був надісланий запит №36154/10/23-402/68 з приводу надання належним чином завірених копій документів.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем були порушені вимоги Закону щодо порядку і підстав проведення перевірок і, тому, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі ДПІ у Приморському районі м. Одеси вказується, що апелянтом була визначена необхідність проведення документальної позапланової перевірки позивача, здійснено аналіз його податкової звітності, складено акт про неможливість проведення перевірки, направлено запит щодо надання документів та лист щодо необхідності їх відновлення, у зв'язку з чим, судове рішення підлягає скасуванню.
Колегія суддів не приймає до уваги вказані доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Підпунктами 78.1.1 -78.1.13 (за виключенням пп.78.1.6, 78.1.10) ст. 78 ПК України перелічені обставини проведення документальної позапланової перевірки.
Разом з тим, наказ ДПІ у Приморському районі м. Одеси "Про проведення невиїзної документальної перевірки ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" від 08 квітня 2011 №1042 року (а.с.49) не містить посилання на жодну з таких обставин.
Згідно з п.п.79.1, 79.2 ст. 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений Законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу був направлений запит від 21 червня 2011 року щодо надання копій певних документів, однак, незважаючи на отримання від позивача відповіді про втрату цих документів, термін перевірки перенесений не був, що суперечить п.44.5 ст. 44 ПК України.
Так, згідно з абзацами 2, 3 п.44.5 ст. 44 ПК України, платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу державної податкової служби, митного органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Наведені порушення відповідачем вимог Закону щодо порядку і підстав проведення перевірок визнаються безпосередньо ДПА в Одеській області, про що свідчать листи останньої, адресовані директору ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" (а.с.32, 34).
Крім того, колегія суддів також звертає увагу на те, що висновки про нікчемність правочинів відносяться до компетенції судів, а не податкових органів і, тому, викладення таких висновків в акті перевірки є перевищенням податкового органу своїх повноважень.
Більш того, колегія суддів звертає увагу та те, що апелянт, зазначаючи, що судом першої інстанції неповно розглянуті всі обставини справи, не наводить жодного доводу стосовно того у чому полягає неповнота такого дослідження. Апеляційна скарга фактично лише перелічує встановлені судом першої інстанції обставини, без будь-якої правової позиції апелянта відносно них, що вказує на абсолютну необґрунтованість цієї скарги.
При апеляційному розгляді справи судом встановлено, що відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно позивача у справі ТОВ "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" до реєстру внесено запис від 28.02.2012 р. за № 1 556 117 0008 040534 «Державна реєстрація припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом».
За нормами п.5 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі у разі ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
Відповідно до ч.2 ст.203 КАС України, якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване рішення, однак, з урахуванням положень п.5 ч.1 ст.157 та ч.2 ст.203 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, оскаржена постанова -визнана нечинною, а провадження у справі закрито.
Керуючись ст.ст. 157, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2011 року -визнати нечинною.
Провадження по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МАРКЕТ-СТРОЙ КО" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про визнання протиправними дій -закрити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:/підпис/Л Л.П. Шеметенко Суддя:/підпис/С.Д. Домусчі Суддя:/підпис/О.О.Кравець