Постанова № 26073397, 21.09.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2012
Номер справи
2а/1270/7223/2012
Номер документу
26073397
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/7223/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді - Ірметової О.В.

при секретарі судового засідання Іванович К.В.

за участю :

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

представника відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108 ОСОБА_2 до кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_3 про визнання дій протиправними -

В С Т А Н О В И В:

20 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108 ОСОБА_2 до кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_3 про визнання дій протиправними.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 18 вересня 2012 року приблизно з 14 по 16 годину в четвертому Мікрорайоні міста Красний Луч особами, які діяли від імені Фонду ОСОБА_3 здійснювались заходи із встановлення дитячого та спортивних майданчиків. Позивач вважає такі дії кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_3 незаконною агітацією. Так позивач зазначив, що Незаконна агітація полягає в тому, що ОСОБА_3 за кошти свого Фонду встановлює дитячі майданчики.

Крім того, по всім населеним пунктам Перевальського району та Красного Луча за рахунок Фонду ОСОБА_3 проводилися дитячі святкування: конкурси, ігри, розважальні заходи, на яких дітям безкоштовно надавалися дитячі призи. Під час цих свят стоять машини з гучномовцями та написом Фонд ОСОБА_3, лунає музика, аніматори розважають дітей.

Діти через ці призи мають позитивні емоції, розповідають про них своїм батькам, які, знаючи, що ці призи подарував Фонд ОСОБА_3, становляться його прихильниками та підтримують його на виборах до Верховної Ради.

Такі святкування та будівництво майданчиків на думку позивача створює нерівні умови, оскільки позивач не має таких можливостей, щоб ставити дітям майданчики в такій кількості, як Фонд ОСОБА_3, або проводити свята. Відповідно до закону, кандидати в депутати повинні мати рівні можливості, фінансувати з свого виборчого фонду лише агітаційні заходи, а не встановлення дитячих майданчиків. Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його права, як кандидата, бо згідно з даними позивача, рейтинг ОСОБА_3 більше ніж 50% і постійно росте, в той час як у позивача рейтинг зупинився на відмітці 14 % і ось вже два місяці не рухається вгору.

Позивач вважає це грубим порушенням закону, оскільки встановлення дитячих майданчиків у такій кількості по майже всім населеним пунктами виборчого округу №108 Перевальського району та населених пунктів Красного Луча шкодить його інтересам.

На підставі викладеного позивач просить суд:

1. Заборонити кандидату в народні депутати ОСОБА_3, встановлювати дитячі та спортивні майданчики у всіх населених пунктах Перевальського району, міста Красний Луч, та населених пунктів, що йому підпорядковуються.

2. Заборонити кандидату в народні депутати ОСОБА_3 проводити дитячі святкування у всіх населених пунктах Перевальського району, міста Красний Луч, та населених пунктів, що йому підпорядковуються.

3. Зобов'язати кандидата в депутати ОСОБА_3 демонтувати та утилізувати вже встановлені в населених пунктах дитячі майданчики.

4. Стягнути з кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_3 на користь кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_2 вартість сплаченого судового збору.

Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 175 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав надані через канцелярію суду заперечення, просив відмовити у задоволенні позову (а.с.54-60). Представник відповідача пояснив у судовому засіданні, що саме 18 вересня 2012 року ані кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108 ОСОБА_3, ані Фондом ОСОБА_3 не здійснювались будь-які заходи щодо встановлення дитячих та спортивних майданчиків на території Мікрорайону-4 м. Красний Луч та проведення дитячих свят. Крім того, представник відповідача зазначив, що Мікрорайон-4 м. Красний Луч має декілька окреми двори. Представник відповідача наполягав на тому, що позивачем взагалі не зазначено у дворі яких домів відбувалися ці події та які саме норми виборчого законодавства відповідачем були порушені. За таких обставин представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України, поширюється на публічно - правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлені Законом України "Про вибори народних депутатів України" № 4061-VI від 17 листопада 2011 року (далі Закон №4061).

Відповідно до ч. 1 статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України"(далі Закон України № 4061) виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

На підставі ч.1 ст.12 Закону № 4061 суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно до частин 1, 6, 8 ст. 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборну агітацію за кошти виборчого фонду партії.

Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.

Кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку.

Статтею 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлені обмеження щодо ведення передвиборної агітації.

Відповідно до ч.2 ст.74 Закону №4061, передвиборна агітація може проводитися у таких формах:

1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями;

2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;

3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати;

4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;

5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;

6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;

7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;

8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати;

9) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.

Згідно з ч. 13 ст. 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Системний аналіз вищенаведеної норми Закону № 4061 дає змогу дійти висновку, що окреслені вище обмеження поширюються, зокрема, на осіб, котрі зареєстровані кандидатами у депутати, та відповідно котрі є суб'єктами відповідальності у разі порушення означених вище обмежень при проведені передвиборчої агітації у формах передбачених ч.2 ст.74 Закону.

Судом встановлено, що 09 серпня 2012 року Постановою Центральної виборчої комісії України № 221 позивача - було зареєстровано кандидатом в народні депутати України по одно мандатному виборчому округу №108 (Луганська область, місто Красний Луч та Перевальський район) (http://www.cvk.gov.ua).

03 серпня 2012 року Постановою Центральної виборчої комісії України №147 ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 (Луганська область місто Красний Луч та Перевальський район).

Позивач, в обґрунтування позовних вимог послався, що кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108 ОСОБА_3 через Фонд ОСОБА_3 18 вересня 2012 року на Мікрорайоні-4 м. Красний Луч проводив передвиборну агітацію, що супроводжувалась встановленням дитячих та спортивних майданчиків, проведенням свят для дітей із залученням аніматорів та безкоштовним наданням дитячих призів.

Згідно з ч.5 ст. 112 «Про вибори народних депутатів України» обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.

Відповідно до ч.3 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Так відповідно до п.6 ч.9 ст.78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації має право складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормами виборчого законодавства обставини (факти) порушення норм виборчого законодавства доводяться лише доказами у виляді актів про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла.

Позивачем при поданні адміністративного позову та на виконання ухвали суду від 20 вересня 2012 року про відкриття провадження у справі не надано доказів про порушення відповідачем ч.13 ст.74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оформлений відповідно до норм чинного законодавства.

Пояснення позивача, яке викладене в позовній заяві, не є належними доказами у розумінні ст.70 КАС України, оскільки в даному випадку Законом України «Про вибори народних депутатів України» встановлено певний засіб доказування факту порушення - акт про виявлення порушення.

Крім того, в судовому засіданні встановлено, що Благодійна організація «Благодійний фонд ОСОБА_3» зареєстрована Головним управлінням юстиції у м. Києві Міністерства Юстиції України (свідоцтво про державну реєстрацію благодійної організації від 16 січня 2008 року № 0049-2008), державна реєстрація юридичної особи серія А 01 № 221050 (дата проведення реєстрації 06.02.2008 року) видане Подільською районною в місті Києві державною адміністрацією. Має офіційну власну назву «Благодійна організація Благодійний Фонд ОСОБА_3», обліковується як платник податків за податковим номером 35670203 у ДПІ у Подільському районі м. Києва та внесена в реєстр неприбуткових установ та організацій відповідно до рішення № 857 від 23 червня 2011 року.

Благодійна організація «Благодійний фонд ОСОБА_3» має власний статут відповідно до якого ціллю діяльності Фонду є здійснення благодійної діяльності спрямованої на координацію та розвиток громадсько-корисної діяльності, піднесення морального рівня особистості, поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальної реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, опіки, а також подання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів.

Також в судовому засіданні встановлено, що рішенням виконавчого комітету Краснолуцької міської ради №306/12 від 25 липня 2012 року «Про дозвіл на розміщення дитячих майданчиків у місті Красний Луч» з метою організації досугу мешканців міста Красний Луч дозволено Благодійній організації «Благодійний фонд ОСОБА_3» розміщення дитячих майданчиків у м. Красний Луч за адресами:

- Мікрорайон - 4 - район будинків 2, 3, 5, 7,

- Мікрорайон - 2 - район будинку 22,

- район пос. «Ш. Краснолуцька», двір будинків, на перехресті вул. К.Цеткін та вул. Папаніна,

- район ШСУ - район вул. Гайдара та Єрмака.

Надання дозволу Благодійній організації «Благодійний фонд ОСОБА_3» мало місце до початку виборчого процесу. Терміну виконання розміщення дитячих майданчиків у м. Красний Луч даним Фондом в рішенні виконкому не зазначено, тому суд дійшов висновку, що Фонд мав право на встановлення дитячих майданчиків у строки на свій розсуд.

Дії Благодійної організації «Благодійний фонд ОСОБА_3» не підпадають під ознаки обмежень щодо ведення передвиборчої агітації, встановених ст.74 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців керівником благодійної організації «Благодійний фонд ОСОБА_3» є Хворостяненко В.С.

Таким чином в судовому засідані встановлено, що відповідач - кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_3 не відноситься до керівного складу Благодійного фонду та саме Благодійній організації «Благодійний фонд ОСОБА_3» надано дозвіл на розміщення дитячих майданчиків в м. Красний Луч, у тому числі на Мікрорайоні-4, тобто дії щодо встановлення дитячих майданчиків здійснені іншою особою, яка не є суб'єктом виборчого процесу.

Позивачем також не доведено суду, яким чином встановлення дитячих та спортивних майданчиків, проведення свят для дітей та надання безкоштовних призів дітям можуть підтверджувати фінансово - грошові операції по фінансуванню тієї чи іншої події за особисті кошти кандидата в народні депутати України ОСОБА_3

Крім того, діти, для яких були встановлені дитячі та спортивні майданчики, а також проведені свят, не мають право голосу, а тому не є виборцями відповідно до ст. 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а тому не можуть впливати на процес обрання того чи іншого кандидата та їхній рейтинг.

Щодо позовних вимог заборони кандидату в народні депутати ОСОБА_3, встановлювати дитячі та спортивні майданчики у всіх населених пунктах Перевальського району, міста Красний Луч, та населених пунктів, що йому підпорядковуються, заборони кандидату в народні депутати ОСОБА_3 проводити дитячі святкування у всіх населених пунктах Перевальського району, міста Красний Луч, та населених пунктів, що йому підпорядковуються, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Суд захищає порушені права, свободи та інтереси та не може вирішувати питання на майбутнє.

Таким чином позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання кандидата в депутати ОСОБА_3 демонтувати та утилізувати вже встановлені в населених пунктах дитячі майданчики, суд виходить з того, що позивачем не доведено, а судом не встановлено факту встановлення цих майданчиків саме відповідачем, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача їх демонтування та утилізації.

З урахуванням того, що позивачем у визначеному законом порядку не надано належних доказів порушення позивачем порядку проведення агітації, а також з урахуванням завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

У відповідності із частиною 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених КАС України.

Оскільки в задоволені позовних вимог позивачу відмовлено, то відповідно до ст.94 КАС України судовий збір не стягується.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 87, 94, 98, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про вибори народний депутатів України», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 108 ОСОБА_2 до кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №108 ОСОБА_3 про визнання дій протиправними відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову складено та підписано 21 вересня 2012 року о 17 год. 00 хв.

Суддя О.В. Ірметова