ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 липня 2012 р.
Справа №2а-6197/12/0170/17
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим
до Приватного підприємства "Фірма "Сашенька-У"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
11.06.12р. до суду надійшов названий адміністративний позов, яким позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування сумою 2 097,20 грн., а також заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумою 1 607,43 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач відповідно до ст. 4 Закон України від 08.07.10р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, проте в порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, за приписами якої платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, у передбачений законом строк не сплатив єдиний соціальний внесок за вересень-грудень 2011 року, що є підставою для звернення до суду з позовними вимогами.
В обґрунтування заявлено до стягнення суми заборгованості зі сплати страхових внесків, позивач зазначив про невиконання відповідачем приписів Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо своєчасності сплати страхових внесків, внаслідок чого до нього застосовано штрафні санкції та нарахована пеня на загальну суму 2 097,20 грн.
За поданим позовом, ухвалою суду від 04.04.12р., відкрито провадження в адміністративній справі, проведено підготовче провадження, за результатами закінчення якого справу призначено до розгляду в судовому засіданні, сторін повідомлено про місце, день і час судового засідання, відповідачу надано строк для надання заперечень до канцелярії суду.
Позивач, надіславши до канцелярії суду клопотання про розгляд справи за відсутності повноважного представника, відповідно до наявних у справі матеріалів, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Направлені відповідачу ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі, про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, повістка про виклик до суду в адміністративній справі повернуто до суду поштовим відділенням зв’язку з довідкою про причини повернення: "за закінченням терміну зберігання".
За електронним запитом від 17.07.12р. за № 14280777 станом на 17.07.12р. Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджено місцезнаходження відповідача, на адресу якого направлено судом ухвали та повістку. Встановлена адреса та адреса, що міститься на конверті поштового відправлення суду є ідентичними.
Відповідно до положень статті 35 КАС України, судом вжито усіх можливих заходів щодо сповіщення сторін про розгляд адміністративної справи, вжито достатніх заходів для повідомлення відповідача про строк подання заперечень проти позову, порядок їх подання, а також наслідки неподання такого заперечення,
Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті 128 КАС України за наявними в ній матеріалами.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались вимоги та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Встановлені з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що Приватне підприємство "Сашенька У", ідентифікаційний код юридичної особи 30848685, перебуває на обліку страхувальником в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополі АР Крим, за реєстраційним номером 14-03-6997. Внаслідок несвоєчасності сплати страхових внесків та єдиного соціального внеску за підприємством рахується заборгованість загальною сумою3 704,63 грн.
Положеннями Закону України від 08.07.10р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
За приписами статей 4, 5 названого Закону відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Обов'язки платників єдиного внеску відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" виникають з дня їх державної реєстрації, з початку провадження відповідної діяльності, з дня укладення трудового договору (контракту) чи цивільно-правового договору.
Зокрема, на вимогу частини 2 статті 6 вказаного Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а також вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Базою нарахування єдиного внеску є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
З положень частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць. Порядок нарахування єдиного внеску визначається "Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010р. № 22-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010р. за № 1014/18309.
Частина дванадцята статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вимагає сплачувати єдиний внесок незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, самостійно нарахований, обчислений, але своєчасно та в повному обсязі не сплачений (не перерахований) розмір єдиного внеску, є недоїмкою, яка підлягає стягненню.
Поданою територіальному органу Пенсійного фонду України звітністю про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску відповідачем узгоджено з позивачем суму зобов'язань по сплаті єдиного внеску за вересень-грудень 2011 року загальною сумою 1 607,43 грн., з яких: за вересень 2011 року розмір заборгованості складає 392,26 грн., за жовтень 2011 року розмір заборгованості складає 402,47 грн., за листопад 2011 року розмір заборгованості складає 402,47 грн., за грудень 2011 року розмір заборгованості складає 410,23 грн.
Внаслідок несвоєчасної сплати (перерахування) єдиного внеску у відповідача перед позивачем утворилась недоїмка, про розмір якої відповідача повідомлено вимогами про сплату боргу від 01.11.2011р. № 2254 на загальну суму 3 507,06 грн., від 01.12.11р. № 2410 на загальну суму 3 909,53 грн., від 01.01.12р. № 106 на загальну суму 4 312,00 грн., від 01.02.2012р. № 296 на загальну суму 4 722,23 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" вимога про сплату недоїмки є заходом впливу та стягнення, що застосовується територіальними органами Пенсійного фонду до платників, у разі наявності заборгованості по сплаті єдиного внеску, що надсилається платникам єдиного внеску у порядку та за формою і у строки встановлені Пенсійним Фондом України.
Платник єдиного соціального внеску зобов’язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки, сплатити суму недоїмки, а також суму застосованих штрафів разом з нарахованою пенею. Доказів оскарження відповідачем названих вимог про сплату боргу матеріали справи не містять.
Наявні матеріали справи, зокрема копія картки особового рахунку платника єдиного внеску, надана позивачем, підтверджує заборгованість, що залишається несплаченою.
Задовольняючи вимоги позивача про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків суд виходив з того, що роботодавці та інші особи, як страхувальники осіб, що перебувають з ними в індивідуальних трудових правовідносинах відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" зобов’язані сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Нормативно-правовим актом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України від 09.07.03 р. № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті ст. 1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески –кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
З набранням чинності Закону України від 08.07.2010р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" внесено зміни до Закону України від 09.07.03р. № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який до 31.12.10р. визначав принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Проте, з положень абзаців 4 та 5 пункту 7 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2010р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідно до п. 4, 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в редакції чинній на момент виникнення недоїмки, страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
За приписами частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, при цьому, з огляду на положення п. 12 ст. 20 цього ж Закону, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач самостійно нарахував, визначив та подав позивачу розрахунок сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, з яких загальна сума страхових внесків за 10 місяць 2010 року складає 319,26 грн., за 11 місяць 2011 року складає 319,26 грн., за 12 місяць 2010 року складає 324,54 грн., а всього узгоджена з територіальним органом пенсійного фонду сума заборгованості складає 963,06 грн.
Позивачем винесено вимогу про сплату боргу від 04.01.11р. № Ю-83 на загальну суму 3 058,14 грн., яка направлена на адресу відповідача та отримана його повноважною особою 12.01.11р.
За правилами частини 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в редакції чинній на момент винесення вимоги, приписами якої встановлено, що протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкції, а страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку, відповідач дії позивача з її визначення не оскаржував, належних доказів на підтвердження чого суду не надав.
Доказів на підтвердження погашення суми заборгованості чи оскарження в судовому порядку дій позивача з винесення вимоги про сплату боргу відповідачем суду не надано, у зв’язку з чим суд приходить до висновку, що нараховану, визначену та узгоджену ним суму страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у встановлені законом строки не погашено.
Крім того, рішенням від 03.06.2011р. позивачем застосовано фінансові санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків на загальну суму 1 134,14 грн., яке отримано відповідачем 09.06.2011р.
Доказів оскарження вказаного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені суду не надано.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, відповідачем як страхувальником не сплачені страхові внески за осіб, пов’язаних з ним трудовими правовідносинами, за жовтень-грудень 2010 року загальною сумою 963,06 грн., не погашено застосовані до нього штрафні санкції та нарахувану пеню загальною сумою 1 134,14 грн., а також не погашено заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску на загальну суму 1 607,43 грн., загальний розмір недоїмки з яких відповідно до ст. 71 КАС України не спростовуються, тому суд приходить до висновку, що заявлена вимога про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій та пені, а також з єдиного соціального внеску на загальну суму 3 704,63 грн. підлягає задоволенню, оскільки підтверджена належним чином та ґрунтується на положеннях Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
У справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Сашенька У" на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим заборгованість загальним розміром 3 704,63 грн., з яких
- недоїмка з єдиного внеску сумою 141,62 грн. підлягає зарахуванню на р/р 37195083000114 в ГУ ДКСУ в АР Крим; сумою 1 465,81 грн. підлягає зарахуванню на р/р 37199023000114 в ГУ ДКСУ в АР Крим;
- недоїмка зі страхових внесків сумою 2 097,20 грн. підлягає зарахуванню на р/р 2560570445712 у КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", м. СІмферополь, МФО 324805, код в ЄДРПОУ 20725930.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя Папуша О.В.