Постанова № 26055797, 11.09.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2012
Номер справи
2а/0570/21661/2011
Номер документу
26055797
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/21661/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Кусти Ю.Ф.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Кусти Ю.Ф., розглянувши адміністративний позов Державного підприємства «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ

до відповідача: Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про: визнання частково недійсним Рішення № 253 від 27.10.2011 року про нарахування неприйнятих до зарахування витрат у сумі 19834,84 грн. та штрафних санкцій у сумі 9917,42 грн.

за участю:

представників сторін

від позивача: Мороз С.П. - за довір.

від відповідача: не з'явився

Позивач, Державне підприємство «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково недійсним Рішення № 253 від 27.10.2011 року про нарахування неприйнятих до зарахування витрат у сумі 19834,84 грн. та штрафних санкцій у сумі 9917,42 грн.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка Державного підприємства «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ. За результатами перевірки складено Акт № 490 від 18 жовтня 2011 року та прийнято рішення № 253 від 27 жовтня 2011 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Позивач вважає, що рішення № 253 від 27 жовтня 2011 року є незаконним в частині повернення коштів в сумі 19834,84 грн. та в частині застосування фінансових (штрафних) санкцій в сумі 9917,42 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про часі, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Надав заперечення на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що підставою для прийняття спірного рішення є встановлені в ході перевірки страхувальника порушення статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням», та пункту 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2011 року № 1266, а саме за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності сплачені за невірно підраховані години тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті за індивідуальним графіком роботи працівників.

Представник відповідача також зазначає, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, в якому зазначені дні тимчасової непрацездатності, а не робочі зміни. Відповідач вважає, що оплатою часів роботи за графіком змінності у повному обсязі, страхувальник виходить за межі випадку тимчасової непрацездатності та оплачує часи роботи працездатної особи, хоча відповідно до законодавства кошти Фонду є цільовими і не можуть використовуватися не за призначенням. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд ВСТАНОВИВ

Державне підприємство «Дзержинськвугілля» зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Дзержинської міської ради Донецької області 01.11.2005 року та включено до ЄДРПОУ за № 33839013.

18.10.2011 року Відділенням Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка Державного підприємства «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ з питань повноти нарахування, своєчасності перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та їх використання за період з 01.10.2010 року по 31.12.2010 року та з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду призначених для виплати допомоги застрахованим особам за період з 01.01.2011 року по 01.10.2011 року.

За результатами перевірки складено Акт № 490 від 18 жовтня 2011 року, яким встановлено низку порушень ст. ст. 47, ч. 2 ст. 35, ч. 2 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням», зокрема, нарахування допомоги за невірно підраховані години тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті за індивідуальним графіком роботи працівників за 2010 рік по 36 листкам непрацездатності на суму 5934,25 грн. та за 2011 рік по 80 листкам непрацездатності на суму 13900,59 грн.

Позивачем були надані відповідачу заперечення на Акт перевірки № 1-54/1841 від 21.10.2011 року.

Листом Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27.10.2011 року № 05-07-2431 було повідомлено позивача про відмову у задоволенні заперечення та прийнято рішення № 253 від 27 жовтня 2011 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 35086,91 грн., у тому числі: сума неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період до 01.01.2011 року в розмірі 8254,52 грн.; сума неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період після 01.01.2011 року в розмірі 15136,75 грн.; штрафні санкції у розмірі 50 % за період до 01.01.2011 року в розмірі 4127,26 грн.; штрафні санкції у розмірі 50 % за період після 01.01.2011 року в розмірі 7568,38 грн.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами вищевказані штрафні санкції Фондом застосовані, в зв'язку з неправомірно витраченими страховими коштами та/або вартістю наданих соціальних послуг Відокремленими підрозділами Державного підприємства «Дзержинськвугілля», а саме ВП «Шахта «Торецька», ВП «Шахта «Північна», ВП «Шахта «ім. Ф.Е. Дзержинського», ВП «Шахта «Південна».

Також, як встановлено судом, зазначено в Акті перевірки та не заперечується сторонами на Відокремлених підрозділах встановлено позмінна робота згідно графіків, початок і закінчення роботи для працівників з 30-годинним робочим тижнем (1, 2, 3, 4 зміни) та 40-годинним робочим тижнем з 8-годинним графіком (1,2,3 зміни) та з 12-годинним графіком (1,2 зміни), а саме:

по 30-годинному робочому тижню 3 зміна починається о 22:00 поточного дня та завершується о 04:00 наступного дня;

по 40-годинному робочому тижню:

з 8-годинним графіком (шахтна поверхня) 3 зміна починається о 22:00 поточного дня та завершується о 06:00 наступного дня або починається о 24:00 поточного дня та завершується о 08:00 наступного дня (гірничий диспетчер);

з 12-годинним графіком 2 зміна починається о 18:00 поточного дня та завершується о 06:00 наступного дня;

крім цього є окремі дільниці з індивідуальним графіком роботи (завершення зміни наступного дня), які вказано в додатках.

У додатках 2 та 6 до Акту перевірки ДП «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ Фондом зазначені працівники, відносно яких на думку відповідача невірно підраховані години тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті за індивідуальним графіком роботи працівників, що призвело до переплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за 2010 рік на суму 5934,25 грн. та за 2011 рік на суму 13900,59 грн.

Також з Акту перевірки № 490 від 18 жовтня 2011 року вбачається, що Фондом була проведена оплата зазначених листків працездатності, що також підтверджується поясненнями представника позивача та не заперечується представником відповідача.

Відповідно до ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначені основні правові засади, економічний механізм та організаційна структура загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Дія цього Закону поширюється на осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, та осіб, що забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

За приписами ч. 2 ст. 3 Закону № 2240 завданнями страхування від нещасного випадку є встановлення гарантій щодо захисту прав громадян на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг у разі тимчасової непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, смерті громадянина або члена його сім'ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2240, право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону № 2240, джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених законом.

За приписами п. 1 ст. 20 Закону № 2240 кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.

Статтею 34 Закону № 2240 , визначені види матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, одним з видів матеріального забезпечення яка надається є допомога по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Згідно до ч. 2 ст. 35 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з аналізу наведених норм вбачається, що завданням соціального страхування є компенсація втрат заробітної плати застрахованої особи у випадку тимчасової непрацездатності. При тому Законом встановлено, що лише оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця, решта днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів

За приписами ч. 1 ст. 51 Закону № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року № 455 (далі - Інструкція).

Згідно з п. 2.1 зазначеної Інструкції листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).

Спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року № 1456/10053, затверджена Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності.

Пунктом 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності визначено, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Вказаною Інструкцією у пунктах 3.12., 3.13 визначений порядок заповнення листка непрацездатності.

Так, у графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.

Якщо ЛН продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року № 455, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за № 1005/6196. Продовження ЛН здійснюється з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.

У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.

У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

З аналізу норм вказаної інструкції вбачається, що у ній не враховані індивідуальні особливості праці окремих працівників та режим роботи підприємств.

За приписами статті 57 Кодексу законів про працю, час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством.

Відповідно до ст. 58 зазначеного Кодексу визначено при змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.

Згідно ст. 139 зазначеного Кодексу, працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

У відповідності до ст. 142 зазначеного Кодексу, трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил.

Таким чином, працівники зобов'язані дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку, тобто працівник зобов`язаний після відновлення працездатності приступити до роботи у час початку відповідної зміни (у разі якщо на підприємстві існує змінний режим роботи) або у час початку роботи підприємства (установи) відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку.

Суд зазначає, що жодним нормативним актом не передбачено обов'язок працівника приступити до роботи о 00:00 годині суток, на які припадає відновлення працездатності, або у вихідний день.

Як встановлено судом та зазначено в Акті перевірки та на Відокремлених підрозділах Державного підприємства «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ встановлено позмінна робота згідно графіків, початок і закінчення роботи для працівників з 30-годинним робочим тижнем (1, 2, 3, 4 зміни) та 40-годинним робочим тижнем з 8-годинним графіком (1,2,3 зміни) та з 12-годинним графіком (1,2 зміни), а саме:

по 30-годинному робочому тижню 3 зміна починається о 22:00 поточного дня та завершується о 04:00 наступного дня;

по 40-годинному робочому тижню:

з 8-годинним графіком (шахтна поверхня) 3 зміна починається о 22:00 поточного дня та завершується о 06:00 наступного дня або починається о 24:00 поточного дня та завершується о 08:00 наступного дня (гірничий диспетчер);

з 12-годинним графіком 2 зміна починається о 18:00 поточного дня та завершується о 06:00 наступного дня;

крім цього є окремі дільниці з індивідуальним графіком роботи (завершення зміни наступного дня), які вказано в додатках.

На вугільних підприємства «робоча» зміна починається не з 0 годин як календарна,а о 8 годині ранку (з першої зміни). Таким режимом роботи передбачено, що підземні роботі в третю зміну часткового працюють у календарній добі, наступній за днем виходу на роботу. Вихід на роботу в середині зміни законодавством не передбачено. До того ж це суперечить чинній нарядній системі, бо працівник перед початком зміни повинен отримати наряд на виконання робіт та інструктаж щодо отримання техніки безпеки на робочому місці.

У табелях обліку та використання робочого ВП «Шахта «Торецька», ВП «Шахта «Північна», ВП «Шахта «ім. Ф.Е. Дзержинського», ВП «Шахта «Південна» на кожного працівника заповнюється рядок, в якому зазначається номер зміни (1, 2, 3, 4) або вихідний.

Так ОСОБА_3 перебував на лікарняному з 19.11.2010 року по 28.11.2010 року, що підтверджується листком непрацездатності Серія АВЖ № 693917, в якому в графі "стати до роботи" зазначено з 29.11.2010 року. Згідно табеля за листопад 2010 року зазначена особа приступила до роботи 29.11.2010 року у третю зміну, що також підтверджується записом у листку непрацездатності.

ОСОБА_4 перебував на лікарняному з 12.11.2010 року по 18.11.2010 року. У лікарняному Серія АВЖ № 693764 у графі "стати до роботи" зазначено 19.11.2010 року. Згідно табеля за листопад 2010 року, зазначена особа приступила до роботи 19.11.2010 року у третю зміну, що також підтверджується записом у листку непрацездатності.

ОСОБА_5 перебував на лікарняному з 18.11.2010 року по 27.11.2010 року. У лікарняному Серія АВЖ № 693902 у графі "стати до роботи" зазначено 28.11.2010 року Згідно табеля за листопад 2010 року, зазначена особа приступила до роботи 28.11.2010 року у третю зміну, що також підтверджується також записом у листку непрацездатності.

З матеріалів справи судом встановлено, що так само обліковується робочий час решти працівників перелічених в додатках до Акту перевірки.

Таким чином, суд зазначає, що згідно табелів обліку та використання робочого часу особи, по яких Фондом не прийнято до заліку витрати, приступили до роботи саме у той день на який припадає відновлення працездатності.

Як вже зазначалось судом згідно до ч. 2 ст. 35 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (далі Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат (крім страхування на випадок безробіття) та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи (зайняття підприємницькою діяльністю) перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.

Згідно з пунктом 20 Порядку сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми годинної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньогодинної заробітної плати залежно від страхового стажу на кількість

годин, які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи).

Цим Порядком не передбачено поділ зміни на частини для оплати листків непрацездатності застрахованої особи в залежності від графику виходу працівника на роботу, у т.ч. у випадках багатозмінного режиму роботи.

З наведеного вбачається, що законодавством обумовлено лише те, що перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів підприємства, установи, організації, а за рахунок коштів Фонду оплачується решта днів тимчасової непрацездатності.

Таким чином, суд зазначає, що законодавством також не встановлено обов'язку підприємства нести витрати оплаті тимчасової непрацездатності у даному випадку.

В зв'язку з наведеним, суд приходить до висновку, що підстав для не прийняття до заліку спірних сум страхових коштів та накладення штрафу відповідно до оскаржуваного рішення у Фонду були відсутні.

Крім цього, ст. 36 Закону № 2240 визначені підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: 1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину; 2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; 3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; 4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; 5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням; 6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.

Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Як вбачається з матеріалів справи, жодна з перелічених ст. 36 Закону № 2240 підстав не була визначена відповідачем у якості відмови у здійсненні страхових виплат шляхом не прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та не була підставою для відмови відповідача у прийнятті до заліку.

Також суд зазначає, що для розробки єдиного підходу щодо оплати листків непрацездатності особам, які працюють за змінним графиком роботи, 12 травня 2011року у Міністерстві соціальної політики України проведено узгоджувальну нараду з представниками Міністерства охорони здоров'я України, Профспілки працівників вугільної промисловості України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на якій прийнято рішення при оплаті листків непрацездатності особам, які працюють за змінним графіком роботи, керуватись листом Мінпраці України з цього питання від 29.01.2010 року № 21/18/99-10 як органу, якому надано право давати роз'яснення щодо застосування Порядку, та органу державного нагляду за діяльністю фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У зазначеному листі Мінпраці рекомендовано Фонду з метою недопущення порушення прав застрахованих осіб на отримання в повному обсязі допомоги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, приймати до заліку оплачені за рахунок коштів Фонду години протягом всієї тривалості робочої зміни, яка переходить на іншу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною.

Оскільки пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1266 надано право Міністерству праці та соціальної політики давати роз'яснення щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, а зміст листа Мінпраці України від 29.01.2010 року № 21/18/99-10 не суперечить загальним засадам та змісту законодавства щодо соціального страхування з тимчасової непрацездатності, його положення слід застосовувати до спірних правовідносин.

Таким чином, оплата тимчасової непрацездатності працівникам повинна проводитися за всю тривалість робочої зміни, яка переходить на другу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підстав вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не правомірно не прийнято до заліку витрати ДП «Дзержинськвугілля» за години тимчасової непрацездатності, за індивідуальним графіком роботи працівників, які переходили з однієї доби непрацездатності в наступну добу за 2010 рік по 36 листкам непрацездатності на суму 5934,25 грн. та за 2011 рік по 80 листкам непрацездатності на суму 13900,59 грн.

Таким чином, прийняте виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності рішення № 253 від 27 жовтня 2011 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині неприйняття до заліку витрат на загальну суму 19834,84 грн. та застосування штрафу на загальну суму 9917,42 грн. не може вважатися правомірним та підлягає визнанню недійсним.

З огляду на зазначене позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково недійсним Рішення № 253 від 27.10.2011 року про нарахування неприйнятих до зарахування витрат у сумі 19834,84 грн. та штрафних санкцій у сумі 9917,42 грн. - задовольнити.

Визнати частково недійсним Рішення Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 253 від 27.10.2011 року з нарахування неприйнятих до зарахування витрат у сумі 19834,84 грн. та штрафних санкцій у сумі 9917,42 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Дзержинськвугілля» м. Дзержинськ судовий збір в розмірі 28,23 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 11 вересня 2012 року.

Повний текст постанови складено та підписано 17 вересня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.