Донецький окружний адміністративний суд УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/12203/2012
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Донецькміськводоканал» про стягнення моральної шкоди, зобов'язати КП «Донецькміськводоканал» зняти лічильник холодної води перевірити його у лабораторії та знову встановити, -
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Донецькміськводоканал» про стягнення моральної шкоди, зобов'язати КП «Донецькміськводоканал» зняти лічильник холодної води перевірити його у лабораторії та знову встановити.
Вивчивши подані матеріали, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження у справі необхідно відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вимоги позивача адресовані до Комунального підприємства «Донецькміськводоконалу» в процесі ведення останнім своєї господарської діяльності.
Діяльність Комунального підприємства «Донецькміськводоконал» регламентується Законом України «Про житлово-комунальні послуги», актами цивільного та господарського законодавства.
Отже, Комунальне підприємство «Донецькміськводоконал» не є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 50 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Тобто, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Таким чином, позивач звернувся з вимогами до господарюючого суб'єкта, який не є суб'єктом владних повноважень, а даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 цього Кодексу вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги: про зобов'язання КП «Донецькміськводоканал» зняти лічильник холодної води перевірити його у лабораторії та знову встановити; стягнути моральну шкоду у розмірі 4000,00 грн. не відносяться до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, вивчивши викладене у позовній заяві та доданих до неї документах, суд дійшов висновку, що позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки позивачу у даних правовідносинах належить оскаржувати дії господарюючого суб'єкта у цивільно-процесуальному порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин;
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити, оскільки даний спір підвідомчий місцевому загальному суду в цивільно-процесуальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України,
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Донецькміськводоканал» про зобов'язання КП «Донецькміськводоканал» зняти лічильник холодної води перевірити його у лабораторії та знову встановити та про стягнення моральної шкоди у розмірі 4000,00 грн.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 107,30 грн. сплачений згідно з квитанцією № 286/28592 від 11.09.12р. на р/р 31217206784005, одержувач Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, код одержувача 38034015, банк одержувача ГУ ДКСУ у Донецькій області.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановленні ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Череповський Є.В.