ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2012 року м. Київ К/9991/5152/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Голубєвої Г. К., Карася О. В.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії Газопромислового управління "Полтавагазвидобування" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року у справі за позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії Газопромислового управління "Полтавагазвидобування" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИЛА
Дочірня компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії Газопромисловаго управління "Полтавагазвидобування" (далі - ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі філії ГУ "Полтавагазвидобування") звернулась до суду з позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області (далі -Полтавської МДПІ), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2010 року у позові ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі філії ГУ "Полтавагазвидобування" відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року апеляційну скаргу ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі філії ГУ "Полтавагазвидобування" залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2010 року залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі філії ГУ "Полтавагазвидобування" подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Диканським відділенням Полтавської МДПІ була проведена перевірка з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по платі за користування надрами філії ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі філії ГУ "Полтавагазвидобування".
За результатами проведеної перевірки складено Акт від 06.04.2010 року №181/152-00153100, в якому зафіксовано порушення з боку позивача строків сплати узгодженого податкового зобов'язання по платі за надра державного значення на 70 календарних днів.
У зв'язку з виявленням порушення та на підставі ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Полтавською МДПІ прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №0000221501/0 від 20.04.2010 року про нарахування позивачу штрафу в сумі 46083,05 грн.
ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі філії ГУ "Полтавагазвидобування" оскаржило зазначені податкового повідомлення рішення. Полтавською МДПІ були прийняті оскаржувані позивачем податкові повідомлення рішення №0000221501/1 від 23.06.2010 року та №0000221501/2 від 22.07.2010 року.
Відмовляючи в задоволенні позову ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», в особі філії ГУ «Полтавагазвидобування», суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що плата за надра є податком у розумінні Закону України «Про систему оподаткування», а за несвоєчасну сплату такого обов'язкового платежу відповідачем обґрунтовано застосовані штрафні санкції до позивача.
Відповідно преамбули Закону України «Про систему оподаткування» даний Закон визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування»під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Ст. 14 даного Закону закріплює перелік загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), до яких, зокрема і належить збір за спеціальне використання природних ресурсів.
Таким чином, плата за надра є податком (обов'язковим платежем) у розумінні Закону України «Про систему оподаткування».
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі -Закон України «2181-ІІІ») за наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
П. 5.1 ст. 5 Закон України «2181-ІІІ» визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
П.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закон України «2181-ІІІ»передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підставою для перевірки став факт несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобудування корисних копалин, самостійно визначеного платником у податкових розрахунках з цього платежу за природний газ та газовий конденсат за 3 квартал 2008 року та поданих платником до органу державною податкової служби 10.11.2008 року.
Сплата зобов'язань за податковим розрахунками позивача, поданих до органу державної податкової служби 10.11.2008 року вх. № 8809, №881, передбачена в термін 19.11.2008 року. Фактично податок сплачено 28.01.2009 року в сумі 230 415,27 грн. у відповідності до платіжного доручення №897, що в свою чергу, підтверджує затримку 70 календарних днів граничного строку сплати плати за користування надрами.
П.п. 17.1.7 п. 17.1 п. 17.3 ст. 17 Закон України «2181-ІІІ» визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу - при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів попередніх інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії Газопромислового управління "Полтавагазвидобування" залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович Г. К. Голубєва О. В. Карась