Категорія №10.2.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/6794/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ковальової Т.І.
при секретарі - Ворошило О.Є.
за участю :
від позивача - не прибув
представника відповідача - Бондарева С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області, Державного реєстратора Троїцької районної державної адміністрації про скасування державної реєстрації, -
04 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області, Державного реєстратора Троїцької районної державної адміністрації про скасування державної реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 31.07.2012р. ОСОБА_2, отримано рішення №17103/09-10 від 24.07.2012 р. Пенсійного фонду України про результати розгляду скарги на Рішення №5346/03-10 від 27.0б.2012р. головного управління ПФУ у Луганській області та Рішення №2396/03-09 від11.05.2012р. управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області в межах процедури узгодження вимогу про сплату боргу №ф-58-1від 19.04.2012р., прийняте за розглядом первинних скарг - залишено без змін.
Однак, Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області не має правоздатності та дієздатності як юридична особа публічного права унітарної Республіки України, від імені якою датою 19.04.2012р. діяв керівник (заступник керівника) Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області Круподеря С.М. при винесені вимоги про сплату боргу №ф-58-1 від 19.04.2012 р.
Відповідно до п. 7 Указу Президента України Про Положення про Пенсійний фонд України Затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 (Далі - Указ Президента від 6 квітня 2011 року N 384/2011) - Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п.14. (Указ Президента від 6 квітня 2011 року N 384/2011) - Пенсійний фонд України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках.
Після дати 01.01.2004 р. введення на державній території УРСР вже ЦК України, створення вищевказаних органів державної виконавчої служби, як юридичних осіб публічного права (вже) унітарної Республіки України /див. розділ 2 ст.2 та розділ 1 ст.5 Конституції України/, могло відбутись тільки відповідно до положень підпункту 2 або 3 пункту 2 статті 81 (Види юридичних осіб) ЦК України, з підстав, що унітарна Республіка України, не має доказів своєї правонаступності Українській Радянській Соціалістичйій Республіці.
Державні органи виконавчої влади унітарної Республіки України, не є правонаступниками тотожних держаних органів виконавчої влади Української Радянської Соціалістичної Республіки, а тому після дати 01.01.2004 року підлягали, всі без виключення, новому створюванню, відповідно вже до положень підпункту 3 пункту 2 статті 81 "Види юридичних осіб" ЦК України.
Відповідно до положень підпункту 3 пункту 2 статті 81 "Види юридичних осіб" ЦК України: юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Після 01.01.2004 року перед Президентом України, постало завдання відповідно до положень підпункту 3 пункту 2 статті 81 (Види юридичних осіб) ЦК України, першочергово розпорядчим актом Президента України створити юридичну особу публічного права унітарної Республіки України з назвою Пенсійний фонд України, де слово Україна є скороченням назви саме тієї держави, яка встановлена положеннями розділу 2 ст.2 та розділу 1 ст. 5 Конституції України.
Відповідно до вищезазначеного та п.1 ч.2 ст.38 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор вчинив незаконні дії та вніс до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців запис про створення з моменту реєстрації юридичної особи публічного права Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області у порушення закону п.1 ч.2 ст. 17 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та п.1 ч.2 ст.81 ЦК України і це порушення не можна усунути, так як Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області весь цей час не мав дієздатності і правоздатність у незаконності . Тому такий запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про державну реєстрацію юридичної особи публічного права Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792658, дата останньої реєстраційної дії 27.06.2012 р., за місце знаходженням: 92100, Луганська область, Троїцький район, селище міського типу Троїцьке, Проспект Перемоги, будинок 77 повинен бути визнаний, як недійсний.
На підставі вищенаведеного позивач просить суд :
- визнати незаконно створеною юридичну особу публічного права Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792658, дата останньої реєстраційної дії 27.06.2012 р. за місце знаходженням : 92100, Луганська область, Троїцький район, селище міського типу Троїцьке, Проспект Перемоги, будинок 77 ;
- визнання недійсним запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про проведення державної реєстрації правління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792658, дата останньої реєстраційної дії 27.06.2012 р., за місцезнаходженням: 92100, Луганська область, Троїцький район, селище міського типу Троїцьке, Проспект Перемоги, будинок 77 ;
- винести судове рішення щодо припинення державної реєстрації юридичної особи публічного права правління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792658, дата останньої реєстраційної дії 27.06.2012 р., за місцезнаходженням : 92100, Луганська область, Троїцький район, селище міського типу Троїцьке, Проспект Перемоги, будинок 77;
- зобов'язати державного реєстратора вчинити певні дії і внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис щодо цього судового рішення про припинення юридичної особи публічного права управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792658, дата останньої реєстраційної дії 27.06.2012 р,. за місцезнаходженням: 92100, Луганська область, Троїцький район, селище міського типу Троїцьке, Проспект Перемоги, будинок 77.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду адміністративної справи, у судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача № 1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав викладених в запереченнях, наданих суду.
Відповідач № 2, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення розгляду справи, не прибув до суду, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області зареєстровано в якості юридичної особи державним реєстратором Троїцької районної державної адміністрації Луганської області, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10003893219, ідентифікаційний код юридичної особи 21792658 (а.с.15-18).
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області є юридичною особою та відповідно до довідки про взяття на облік платника податків управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області взято на облік в органах державної податкової служби 30.07.1996 року за № 102 (а.с.33,34).
ОСОБА_2 є фізичною особою - підприємцем. 19.04.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області винесено вимогу про сплату боргу у відношенні ОСОБА_2, що не заперечують сторони по справі.
31.07.2012 р. ОСОБА_2, отримано рішення №17103/09-10 від 24.07.2012 р. Пенсійного фонду України про результати розгляду скарги на Рішення №5346/03-10 від 27.0б.2012р. головного управління ПФУ у Луганській області та Рішення №2396/03-09 від11.05.2012р. управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області в межах процедури узгодження вимоги про сплату боргу №ф-58-1від 19.04.2012 року (а.с.7,8).
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства (стаття 1 Кодексу адміністративного судочинства України).
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).
У відповідності із ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із п.1 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій ч бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, виходячи з системного аналізу вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, випливає, що фізична особа має право звернутися до адміністративного суду із позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій щодо цієї фізичної особи.
Отже, суд прийшов до висновку, що у позивача фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, відсутнє право на звернення до суду з вимогами про визнання незаконно створеною юридичної особи публічного права Управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області, визнання недійсним запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про проведення державної реєстрації правління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області, винесення судового рішення, щодо припинення державної реєстрації юридичної особи публічного права правління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області, зобов'язання державного реєстратора вчинити певні дії і внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис щодо цього судового рішення про припинення юридичної особи публічного права управління ПФУ в Троїцькому районі Луганської області.
Крім того, суд вважає за потрібне зазначити, що позивачем не надано суду жодних доказів того, що свідчили б про наявність порушень його прав як фізичної особи з боку відповідачів при створенні та реєстрації Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області.
Таких порушень прав позивача не встановлено і у судовому засіданні при розгляді адміністративної справи.
Стосовно посилань позивача на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області було винесено вимогу про сплату боргу № ф-58-1 від 19.04.2012 року, при винесенні якої УПФУ в Троїцькому районі Луганської області нібито не мало правоздатності та дієздатності як юридична особа, суд вважає необхідним зазначити наступне.
При розгляді даної справи у межах заявлених позовних вимог судом не вирішується питання щодо правомірності винесення вимоги про сплату боргу № ф-58-1 від 19.04.2012 року УПФУ в Троїцькому районі Луганської області . При цьому вимоги позивача в частині скасування як незаконної державної реєстрації УПФУ в Троїцькому районі Луганської області не підлягають задоволенню через відсутність порушення його прав та інтересів саме державною реєстрацією відповідача УПФУ в Троїцькому районі Луганської області, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
Отже, відсутність з боку відповідачів порушень прав, свобод та інтересів позивача - фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 при створенні та реєстрації УПФУ в Троїцькому районі Луганської області виключає можливість захисту судом порушеного права та, відповідно, прийняття судом рішення на користь позивача.
За таких обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу у справі, який не є суб'єктом владних повноважень, не повертаються.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області, Державного реєстратора Троїцької районної державної адміністрації про скасування державної реєстрації відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.І. Ковальова