Постанова № 26017864, 04.09.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2012
Номер справи
2а/0570/9832/2012
Номер документу
26017864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9832/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13-38

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Кусти Ю.Ф.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Кусти Ю.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» м. Донецьк

до відповідача: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк

про: стягнення суми штрафу в розмірі 25000 грн. за постановою від 11.05.2012 року № 02/14-01-076

за участю

представників сторін:

прокурор: Марахін Є.А.

від позивача: Соколова В.Н. - за довір.

від відповідача: Чекулаєва І.Ю. - за довір.

Прокурор м. Донецька звернувся до суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» м. Донецьк з позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк про стягнення суми штрафу в розмірі 25000 грн. за постановою від 11.05.2012 року № 02/14-01-076.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26 квітня 2012 року Державним інспектором з енергетичного нагляду на Макіївському регіональному виробничому управлінні Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» проведено перевірку виконання припису Інспекції № 02/14-04-0116 від 24 квітня 2012 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. В зв'язку з невиконанням зазначеного Припису 11 травня 2012 року прийнято Постанову № 02/14-01-076 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 25000 грн.

Вищевказана сума штрафу не сплачена відповідачем у строк передбачений законодавством, в зв'язку з чим позивач просить стягнути зазначену суму заборгованості у судовому порядку.

Прокурор у судовому засіданні адміністративний позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

21.08.2012 року відповідач надав суду заяву про закриття провадження по справі, в зв'язку з тим, що підприємство відповідача не є суб'єктом владних повноважень. Крім того, представник відповідача в судовому засіданні 04.09.2012 року надав заперечення, відповідно до яких зазначає, що позивачем прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику з порушенням встановленого законом порядку її прийняття.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників позивача та відповідача, суд ВСТАНОВИВ

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству енергетики та вугільної промисловості України в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 929 від 07.08.1996 року, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго» та його територіальних структурних підрозділів.

Головною метою діяльності Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії».

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок та теплових мереж.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Частиною 1 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема, застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк діє на підставі статуту, та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 00191678.

Приписом державного інспектора з енергетичного нагляду Харцизького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області Василенко С.О. № 02/14-04-0116 від 24.04.2012 року, на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику» відповідача зобов'язано вчинити певні дії.

Від підписання зазначеного припису уповноважена особа відповідача відмовилась, що підтверджується відповідною відміткою у тексті Припису.

26.04.2012 року Харцизьким відділенням ІДЕН у Донецькій області проведено перевірку виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державною енергетичного нагляду, а саме: Припис № 02/14-04-0116 від 24.04.2012 року, за наслідками якої складено Акт № 02/14-04-0133 від 26.04.2012 року.

Зазначеним Актом встановлено невиконання вимог Припису № 02/14-04-0116 від 24.04.2012 року, а саме: (з 2-х пунктів невиконані 2 пункти). Від підписання зазначеного Акту перевірки уповноважена особа відповідача відмовилась, що підтверджується відповідною відміткою у тексті Акту.

На підставі зазначеного Акту перевірки прийнято Постанову № 02/14-01-076 від 11.05.2012 року, якою на КП «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк накладено штрафу у розмірі 25000 грн. за не виконання Припису № 02/14-04-0116 від 24.04.2012 року. Зазначена Постанова отримана уповноваженою особою відповідача 14.05.2012 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до п. 5 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладення, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Щодо посилання відповідача на розгляд судом правомірності прийнятого рішення, на підставі якого здійснюється стягнення, суд зазначає, що предметом даної справи є стягнення суми, яка була донарахована рішенням, яке позивач не вважав за необхідне оскаржити.

Судом надавався відповідачу строк на звернення до суду з позовом про оскарження Постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 02/14-01-076 від 11.05.2012 року, однак доказів такого оскарження суду не надано.

На теперішній час сума штрафу відповідачем не сплачена.

Щодо посилання відповідача на те, що КП «Компанія «Вода Донбасу» не можу бути відповідачем в адміністративних судах оскільки не є суб'єктом владних повноважень суд зазначає наступне.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 17 зазначеного Кодексу, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, та в зв'язку з тим, що Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» м. Донецьк є суб'єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суд зазначає, що дану позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» м. Донецьк до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк про стягнення суми штрафу в розмірі 25000 грн. за постановою від 11.05.2012 року № 02/14-01-076 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» м. Донецьк до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк про стягнення суми штрафу в розмірі 25000 грн. за постановою від 11.05.2012 року № 02/14-01-076 - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк на користь Державного бюджету суму штрафу у розмірі 25000 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 04 вересня 2012 року в присутності прокурора та представників сторін.

Повний текст постанови складено та підписано 10 вересня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.