УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2012 р.справа № 2а-4573/10/1170
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Католікяна М.О., Коршуна А.О.,
при секретарі судового засідання Мамалат І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватної агрофірми "Зоря"
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.03.2011 р. у справі № 2а-4573/10/1170 (головуючий в першій інстанції -Петренко О.С.)
за позовом Компаніївського районного центру зайнятості
до Приватної агрофірми "Зоря"
про стягнення штрафних санкцій, -
встановив:
30.11.2010 року Компаніївський районний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся з позовом до Приватної агрофірми "Зоря" (далі - відповідач) про стягнення 52 140,00 грн. за порушення законодавства про зайнятість населення.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що в ході перевірки відповідача інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості було виявлено, що на підприємстві без дозволу державної служби зайнятості працюють наступні громадяни:
- з 01.09.1996 року громадянин Молдови - ОСОБА_3;
- з 09.08.1993 року громадянка Молдови - ОСОБА_4;
- з 28.03.2004 року - особа без громадянства ОСОБА_5.
За результатами даної перевірки було складено акт № 53 від 17.03.2010 року, на підставі якого було винесено рішення про застосування штрафу № 1116-18/04342944 від 03.06.2010 року на загальну суму 52 140,00 грн., який в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.03.2011 р. позов задоволено.
Стягнуто з відповідача на користь позивача штрафні санкції у розмірі 52140 грн. 00 коп.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою.
В обґрунтування апеляційних вимог позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Зокрема зазначає, що 03.06.2010 року Кіровоградським обласним центром зайнятості було складено Припис за № 102 від 03.06.2010 року та винесено Рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про зайнятість заселення № 1116-18/0434944 про стягнення 52140,00 грн. Позивач при складанні Припису та винесенні Рішення посилався на ст.8 Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до ч.1 та ч.3 котрої саме, вважаємо, на частини 2 та 3 вказаної статті: роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за на явності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.
П. 17 Постанови КМУ за № 322 від 08.04.2009 року визначено, що роботодавець протягом трьох робочих днів з дати початку та припинення роботи іноземця письмово повідомляє центр зайнятості про дату початку та припинення роботи, забезпечує реєстрацію паспортного документа іноземця у відповідному органі внутрішніх справ, про що протягом п'яти робочих днів інформує центр зайнятості.
З урахуванням дати прийняття Постанови КМУ за № 322 - 08.04.2009 року та періоду трудових відносин найманих працівників (16.01.1997 року, 15.01.1994 року, 28.03.2004 року) підприємство не мало змоги виконати умови пункту 17 зазначеної постанови.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідач надав до суду апеляційної інстанції додаткові обґрунтування. Вказує, що 25 лютого 1994 року набула чинності Ратифікована угода між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про трудову діяльність і соціальний захист громадян України та Республіки Молдова, які працюють за межами кордонів своїх держав. Згідно Статті 1 вказаної угоди дія цієї угоди поширюється на осіб (надалі іменуються працівники) та членів їх сімей, які є громадянами або постійно проживають на території однієї із Сторін (надалі іменується Сторона виїзду) та здійснюють свою трудову діяльність на підприємствах, в організаціях, установах (надалі іменуються роботодавці) на умовах трудового договору (контракту) на території іншої Сторони (надалі іменується Сторона працевлаштування). Відповідно до пункту 13 ПКМУ від 8 квітня 2009 року за N 322 «Про затвердження Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства»роботодавці мають право на використання праці іноземців, які постійно проживають в Україні, та інших іноземців у випадках, передбачених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, без оформлення дозволу на використання праці іноземця.
Позивач надіслав до суду апеляційної інстанції заперечення на апеляційну скаргу, в яких зазначив, що на момент прийому на роботу ОСОБА_3 (01.09.1966р., протокол від 16.01.1997р.) і ОСОБА_4 (09.08.1993р., протокол від 15.01.1994р.) діяло Тимчасове положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні, затверджене наказом Міністерства праці України від 05.05.1993 № 27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.1993р. за № 85. Пунктом 1 вказаного Тимчасового положення було встановлено, що підприємства можуть використовувати працю іноземних громадян та осіб без громадянства лише за наявності у них дозволів на працевлаштування.
На момент прийому на роботу ОСОБА_5 (28.03.2004р.) діяв Порядок оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999р. № 2028. Пунктом 2 вказаного порядку визначено, що підприємства можуть використовувати працю іноземців та осіб без громадянства лише на за явності у них дозволів на працевлаштування.
Таким чином на момент прийому на роботу іноземців та осіб без громадянства існували відповідні норми законодавства, які дозволяли підприємствам використовувати працю іноземців та осіб без громадянства за наявності дозволів державної служби зайнятості.
Порядок видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 08.04.2009р. № 322, набрав чинності 14.05.2009р. На момент набрання чинності вказаним Порядком іноземці та особи без громадянства перебували у трудових відносинах з відповідачем. Відповідно посилання на цей порядок в приписі та рішенні є цілком обґрунтовані.
Просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Представники відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали, просили апеляційну скаргу задовольнити в повному обсязі, постанову суду першої інстанції -скасувати та відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Пп. "г" п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення передбачено право інспекції застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Приватна агрофірма "Зоря" зареєстрована 25.02.2000 року Компаніївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, діє на підставі статуту.
Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості 17.03.2010 року проведено планову перевірку Додержання законодавства про зайнятість населення у ПАФ «Зоря», за результатами якої складено акт контрольного заходу №53 від 17.03.2010.
В ході перевірки встановлено, що у трудових відносинах з ПАФ «Зоря»без дозволу державної служби зайнятості на використання праці іноземців та осіб без громадянства перебували:
- громадянин Республіки Молдова ОСОБА_3, на підставі протоколу про прийом на роботу від 16.03.1997 року № 1, з 01.01.1997 року прийнятий в члени КПСП "Зоря" Компаніївського району, Кіровоградської області тваринником, з 22.01.2000 року
- громадянка Республіки Молдова ОСОБА_4, на підставі протоколу про прийом на роботу від 15.01.1994 року № 2, з 09.08.1993 року прийнята в члени КПСП "Зоря" Компаніївського району, Кіровоградської області дояркою, з 22.01.2000 року КПСП "Зоря" реорганізовано в ПАФ "Зоря" згідно рішення Загальних зборів членів КПСП.
КПСП "Зоря" реорганізовано в ПАФ "Зоря" згідно рішення Загальних зборів членів КПСП.
Особа без громадянства ОСОБА_5, на підставі наказу про прийом на роботу від 28.03.2004 року №46-к, з 28.03.2004 року прийнята на роботу в ПАФ "Зоря" дояркою.
Відповідно до довідок №№ 164-166 "Про місце проживання" та №№ 167-169 "Про склад сімї" від 09.06.2010 року, виданої виконкомом Водянської сільської ради Компаніївського району, Кіровоградської області:
- ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що він дійсно проживає в с. Водяне Компаніївського району Кіровоградської області з 04.01.1998 року;
- ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що вона дійсно проживає в с. Водяне Компаніївського району Кіровоградської області з 19.11.1993 року;
- ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 про те, що вона дійсно проживає в с. Водяне Компаніївського району Кіровоградської області з 19.11.1993 року.
Згідно відповіді на запит № 8/1231 від 25.03.2010 року ( № 11-916 від 18.03.2010 року) відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області громадяни Молдови ОСОБА_3, ОСОБА_4, та особа без громадянства ОСОБА_5, посвідками на постійне місце проживання в Україні не документувалися, ОСОБА_5 продовжувала термін перебування в Україні як особа без громадянства.
Також позивачем здійснено запит до Компаніївського РВ УМВС України в Кіровоградській області № 11-1108 від 07.04.2010 року, на що повідомлено ( № 33/3011 від 31-05.2010), що на момент перевірки зазначені громадяни Республіки Молдова - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, на території Компаніївського району не знаходились, встановити їхнє місцезнаходження, факт працевлаштування зазначних осіб на ПАФ "Зоря" не представилось можливим. Відносно ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 адміністративні протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 203 КУпАП не складались.
Згідно відповіді відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області № 8/339 від 28.01.2011 року, на запит суду першої інстанції № 1053 від 20.01.2011 року, встановлено, що гр. Молдови ОСОБА_3, гр. Молдови ОСОБА_4 та особа без громадянства ОСОБА_5 паспортами громадянина України на території Кіровоградської області не документувались.
На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1116-18/04342944 від 03.06.2010 р. та припис № 102 від 03.06.2010 року, які були направлені відповідачу 03.06.2010 року за вихідним № 11-1737, отримані ним 05.06.2010 року.
За вказане порушення до відповідача було застосовано штраф у 20-кратному розмірі мінімальної заробітної плати (розмір мінімальної заробітної плати на момент виявлення порушення складає 869,00 грн.) за використання праці кожного іноземця та особи без громадянства на умовах трудового договору на загальну суму 52 140,00 грн. ( п.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення», пп. «г»п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 24.06.1991 року №47).
Приписом № 102 від 03.06.2010 року зобов'язано відповідача припинити дію:
- протоколу від 16.01.1997 № 1 щодо прийому на роботу ОСОБА_3;
- протоколу від 15.01.1994 № 2 щодо прийому на роботу ОСОБА_4;
- наказу від 28.03.2004 № 46-к щодо прийому на роботу ОСОБА_5
Відповідно до наказу "Про звільнення з роботи" № № 24-к, 25-к, 26-к від 03.05.2010 року, з 01.05.2010 року були звільнені за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України) з ПАФ "Зоря" ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3 на підставі заяв від 30.04.2010 року.
Правовий статус іноземців, іноземних громадян та осіб без громадянства в Україні, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їхні основні права, свободи та обов'язки визначено Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.94 № 3929-ХІІ.
На час працевлаштування ОСОБА_3 і ОСОБА_4 оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Тимчасового положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні, затвердженого наказом Міністерства праці України від 05.05.93 №27.
Положення чинного законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу ОСОБА_3 і ОСОБА_4 - громадян Республіки Молдова, які не мали права на постійне проживання на території України, відповідачем не дотримані. За дозволом на їх працевлаштування у встановленому порядку до державної служби зайнятості відповідач не звертався.
Щодо працевлаштування ОСОБА_5, слід зазначити, що відповідно до положень ч.2 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
На час виникнення спірних правовідносин оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 2028 від 01.11.99 року.
Наведені положення законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу ОСОБА_5 - особи без громадянства, приватною агрофірмою "Зоря" не дотримані.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, яким обставини в справі встановлені правильно та порушень норм матеріального і процесуального права не допущено, тому підстав для скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Приватної агрофірми "Зоря" залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.03.2011 р. у справі № 2а-4573/10/1170 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.М. Панченко
Суддя: М.О. Католікян
Суддя: А.О. Коршун