Ухвала суду № 25951209, 05.09.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2012
Номер справи
1570/2675/2012
Номер документу
25951209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2012 р.Справа № 1570/2675/2012

Категорія:8.2.1Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,

при секретарі - Загоруйко Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2012 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВІНСТЕР" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про часткове скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2012 року ТОВ "ВІНСТЕР" звернулось з адміністративним позовом до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007372301 від 06.04.2012 року, прийняте Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, в частині збільшення ТОВ "ВІНСТЕР" суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 509936,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що 23 березня 2012р. Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС складений акт "Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ВІНСТЕР" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 24.11.2009р. по 30.09.2011р., валютного та іншого законодавства за період з 24.11.2009р. по 30.09.2011р.", в якому зазначено, що за результатами перевірки встановлено порушення вимог п.п. 198.1, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України - підприємством занижено податок на додану вартість на загальну суму 517796 грн., в т.ч. в 2011р. - лютий - на суму 3324 грн., березень -151662 грн., квітень -47973 грн., травень -116485 грн., червень -146779 грн., липень -50615 грн., серпень -479 грн., вересень -479 грн. Дана сума складається з сум податкового кредиту згідно податкових накладних, отриманих від ПАТ "Київенерго" на загальну суму 509936,86 грн., та податкових накладних, отриманих від Державного Департаменту пожежної безпеки на загальну суму 7859,14 грн. На підставі даного акту було винесено податкове повідомлення - рішення № 0007372301 від 06.04.2012р. Позивач вважає, що порушення, яке виявлене за фактом відсутності податкових накладних, отриманих від ПАТ "Київенерго", ІПН001313026657, на загальну суму 509936,86 грн., встановлено помилково, оскільки згідно п. 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 Податкового кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Кодексу. Проте в даному випадку позивач виконав вимоги Податкового кодексу, і перелічені податкові накладні були надані під час перевірки. Перевіряючим були надані документи в такому вигляді, в якому вони зберігалися на підприємстві - накопичені в папках-сегрегаторах. Серед наданих документів були наявні як оригінали податкових накладних, так і їх копії, але перевіряючі не звернули уваги на наявність оригіналів податкових накладних та провели перевірку в частині податкових накладних, отриманих від ПАТ "Київенерго", на підставі копій документів, про що зазначено самими перевіряючими на стор. 15 Акту перевірки. Позивач вважав, що під час перевірки перевіряючі безпідставно дійшли висновку про те, що підприємством до складу податкового кредиту включено суми ПДВ, які не підтверджено документально.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2012 року позовні вимоги ТОВ "ВІНСТЕР" були задоволені.

Податкове повідомлення-рішення № 0007372301 від 06.04.2012 року, прийняте Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, в частині збільшення ТОВ "ВІНСТЕР" суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 509936,86 грн. (п'ятсот дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять шість гривень 86 коп.) - скасоване.

Зобов'язано Управління Державної казначейської служби України в м. Одесі стягнути судові витрати у сумі 2146 грн. (дві тисячі сто сорок шість гривень) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІНСТЕР"(код ЄДРПОУ 36849223) із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби.

Не погоджуючись з даною постановою суду ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби подало апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі податкового органу зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене без повного з'ясування обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "ВІНСТЕР" зареєстровано 23.11.2009 року у Виконавчому комітеті Одеської міської Ради, свідоцтво про державну реєстрацію від 23.11.2009 року № 511529, код ЄДРПОУ 36849223.

ТОВ "ВІНСТЕР" взято на податковий облік в органах податкової служби 26.08.2010 року за № 5740/29-108, станом на 24.02.2012 року перебувало на обліку в ДПІ у Малиновському районі м. Одеси.

На підставі направлень від 23.02.2012 року №383, від 23.02.2012 року №389, від 23.02.2012 року №385, від 23.02.2012 року №386, від 23.02.2012 року №388, від 23.02.2012 року №387, від 23.02.2012 року №384, від 23.02.2012 року №390 та наказу від 23.02.2012 року №422, наказу від 07.03.2012 року №30, виданих ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1, п.77.2, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ та відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання проведена планова документальна виїзна перевірка ТОВ «Вінстер» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 24.11.2009р. по 30.09.2011р., валютного та іншого законодавства за період з 24.11.2009р. по 30.09.2011р. відповідно до затвердженого плану перевірки. Перевірка проводилася з 23.02.2012 року по 16.03.2012 року.

За результатами перевірки 23 березня 2012р. Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС складений акт "Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "ВІНСТЕР" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 24.11.2009р. по 30.09.2011р., валютного та іншого законодавства за період з 24.11.2009р. по 30.09.2011р.", в якому зазначено, що підприємством порушено п. 198.1, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, а саме: занижено податок на додану вартість на загальну суму 517796 грн., в т.ч. лютий 2011р. на суму 3324 грн., березень 2011р. на суму 151662 грн., квітень 2011р. на суму 47973 грн., травень 2011р. на суму 116485 грн., червень 2011р. на суму 146779 грн., липень 2011р. на суму 50615 грн., серпень 2011р. на суму 479 грн., вересень 2011р. на суму 479 грн.

Як вбачається з акту, перевіркою достовірності відображених показників у поданих Деклараціях з податку на додану вартість (рядки 10.1 - 16.4) за період з 24.11.2009 року по 30.09.2011 року встановлено: 1) Перевіркою відображених у рядку 10.1 Декларацій „операції, що підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків та нульовою ставкою " показників за період з 24.11.2009 року по 30.09.2011 року у загальній сумі 54866971 грн. встановлено, що суб'єкт господарювання здійснював операції з придбання нерухомого майна та послуг із забезпеченням його функціонування.

В акті перевірки зроблено висновок про завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 10.1 Декларацій „операції, що підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків та нульовою ставкою", оскільки в порушення п. 198.1, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України підприємством до перевірки були надані ксерокопії податкових накладних на загальну суму 509936 грн., у тому числі за березень 2011 року в сумі 150000 грн.. за квітень 2011 року в сумі 47562 грн., за травень 201 1 року в сумі 116006 грн., за червень 2011 року в сумі 146232 грн.. за липень 2011 року в сумі 50136 грн., в результаті чого підприємством до складу податкового кредиту включено суми ПДВ, які не підтверджено документально (податковими накладними), а саме: податкові накладні, отримані від ПАТ «Київенерго», іпн. 001313026657, від 31.03.2011р. №65556 на суму 150000 грн., від 27.04.2011р. №112815 на су.му 47562 грн., від 11.05.2011р. №82323 на суму 66584 грн., від 27.05.2011р. №82325 на суму 49422 грн., від 14.06.2011р. №82163 на суму 50000 грн., від 20.06.2011р. №82164 на суму 46096.52 грн., від 30.06.2011р. №82165 на суму 50136,17 грн., від 29.07.2011 року №82010 на суму 50136,17 грн. Крім того, підприємством до перевірки не надані податкові накладні на загальну суму 7859,14 грн., отримані від Державного Департаменту пожежної безпеки.

На підставі даного акту було винесено податкове повідомлення - рішення № 0007372301 від 06.04.2012 р.

Не погоджуючись з вказаним повідомленням-рішенням в частині збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ на 509936,86 грн., ТОВ «ВІНСТЕР» його оскаржило в адміністративному порядку до ДПА в Одеській області. При цьому в скарзі № 18 від 12.04.2012 року було зазначено про наявність оригіналів документів, визначених в акті перевірки як відсутні.

В подальшому, ТОВ «ВІНСТЕР» прийняло рішення про судове оскарження повідомлення-рішення. Відповідно до абзацу другого п. 56.18 ст. 56 ПК України рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Тому в день подання позову до Одеського окружного адміністративного суду скарга, подана до ДПА в Одеській області, була відкликана.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач довів обґрунтованість своїх вимог та підтвердив суду правильність формування податкового кредиту у відповідні звітні періоди з урахуванням податкових накладних, виданих ПАТ "Київенерго", на загальну суму 509936,86 грн., в той час як відповідач, з урахуванням викладених обставин, не довів суду правомірність податкового повідомлення - рішення № 0007372301 від 06.04.2012 року в частині, що оскаржується позивачем.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, ПКУ.

Крім того, колегія суддів акцентує увагу на наступному.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам Податкового кодексу України. Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.

Згідно ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з Податковим кодексом та іншими законами і нормативними актами.

Відповідно до п. 198.1 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно п. 198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Колегія суддів вважає, що на підставі допитаних свідків суд першої інстанції обґрунтовано критично оцінив показання свідка ОСОБА_2, оскільки вони не узгоджуються з показаннями двох інших свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_1.) і, крім того, акт перевірки від 23.03.2012 року не містить відомостей про те, що керівництву ТОВ "ВІНСТЕР" пропонувалося надати письмові пояснення з приводу відсутності оригіналів податкових накладних, виданих ПАТ "Київенерго", та відомостей про те, що посадові особи підприємства відмовилися від дачі будь-яких пояснень з цього приводу.

Відповідно до абзацу другого п. 44.7 ст. 44 Податкового кодексу України протягом трьох робочих днів з дня отримання акта перевірки платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, визначені в акті перевірки як відсутні.

ТОВ "ВІНСТЕР" у передбачений абз. 2 п. 44.7 ст. 44 Податкового кодексу України строк надало до податкового органу, що призначив перевірку, податкові накладні, отримані від ПАТ «Київенерго», що відображені в акті перевірки як відсутні.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що оскільки нормами Податкового кодексу України та інших нормативних документів з питань податкового законодавства не встановлений порядок надання податковим органам оригіналів документів, визначених в акті перевірки як відсутні, документи були надані особисто перевіряючим, що підтвердила суду свідок ОСОБА_3

Апеляційним судом під час розгляду справи досліджені оригінали податкових накладних, виданих позивачу ПАТ "Київенерго", копії яких містяться в матеріалах справи.

Наявні в матеріалах справи податкові накладні в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" N 996-XIV від 16.07.99 року та Положення N 168/704, є первинними документами, та мають всі необхідні встановлені законом обов'язкові реквізити. Докази того, що вказані накладні, розрахункові (платіжні) документи не мають юридичної сили або визнані в установленому порядку недійсними - відсутні. Відтак, формування податкового кредиту у відповідні звітні періоди з урахуванням податкових накладних, виданих ПАТ "Київенерго", на загальну суму 509936,86 грн. відповідає вимогам п. 198.1, п. 198.6 ст.198 ПК України.

Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.

За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "ВІНСТЕР" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ч. 1 ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 червня 2012 року у справі № 2-а/1570/2675/2012 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Дата складення та підписання рішення в повному обсязі - 10 вересня 2012 року.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян