ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.09.2012 року Справа № 5013/448/12
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Крутовських В.І. - доповідач,
суддів: Дмитренко А.К., Прокопенко А.Є.
при секретарі судового засідання Лазаренко П.М.
за участю представників сторін:
від відповідача: Депутатов В.В. представник, довіреність №186 від 10.02.12;
представник позивача у судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином;
розглянувши апеляційну скаргу дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" на рішення господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2012р. у справі № 5013/448/12
за позовом дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології", м. Кіровоград
до Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград
про визнання особи такою, що не є стороною договору, -
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" звернулося до господарського суду Кіровоградської області з позовними вимогами до Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради про визнання особи такою, що не є стороною договору.
Свої вимоги в наданому до суду першої інстанції позові та додаткових письмових поясненнях позивач обґрунтовує тим, що на даний час відсутні докази правонаступництва сторони орендодавця за договором оренди цілісного майнового комплексу № 18/17 від 15.10.2010р. відповідачем, що в свою чергу створює для позивача невизначеність в господарських відносинах, а також робить можливим порушення його прав в подальшому.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2012 року у справі № 5013/448/12 (суддя -Коротченко Л.С.) в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою до Дніпропетровського апеляційного господарського суду, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 02.07.2012р. у справі № 5013/448/12 апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга -без задоволення, приймаючи до уваги наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Рішенням Кіровоградської міської ради від 15.10.1998 року № 90 (із змінами) управління майном, що є у власності територіальної громади м.Кіровограда покладено на виконавчий орган Кіровоградської міської ради.
Відповідно до п. 5 рішення Кіровоградської міської ради від 04.07.2006 року № 52 "Про затвердження структури та чисельності виконавчих органів Кіровоградської міської ради" (а.с. 19-22) управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 23226959) було реорганізовано шляхом приєднання до департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 34448901), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а. с. 98-100).
Згідно п. п.1.10 розділу 1 Положення про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, у редакції рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради від 04.06.2009 року №2023, департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 34448901) є правонаступником прав та обов'язків управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 23226959) відповідно до рішення Кіровоградської міської ради від 4 липня 2006 року № 52 (а.с. 23-28).
Відповідно до пунктів 3.1., 3.2. розділу III Положення про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради до складу Департаменту на правах структурних підрозділів входили:
- відділ фінансово-бухгалтерського обліку та кадрової роботи;
- управління комунальної власності;
- управління економіки.
Структурні підрозділи Департаменту не мають статусу юридичної особи, діють у складі Департаменту, керуються даним Положенням та Положеннями про ці підрозділи департаменту, які затверджуються розпорядженням міського голови за поданням директора департаменту.
Судом першої інстанції встановлено, та зазначено представником відповідача, що окремі Положення про структурні підрозділи департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради не розроблялись, тому у своєї діяльності дані структурні підрозділи керувались, зокрема, Положенням про департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради відповідно до свого функціонального призначення.
Відповідно до зазначеного Положення, основними завданнями управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради та його підрозділів відповідно до Положення про Департамент є:
- формування фонду та реєстру безхазяйного та комунального
майна територіальної громади міста Кіровограда;
- внесення на розгляд міської ради та виконкому Кіровоградської міської ради пропозицій для прийняття рішення щодо відчуження комунального майна відповідно до законодавства України. Вирішення комплексу проблем відчуження комунального майна територіальної громади м. Кіровограда та післяприватизаційної підтримки на підприємствах;
- управління майном, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Кіровограда, в межах, визначених Кіровоградською міською радою;
- здійснення повноважень у регулюванні відносин власності на території міста згідно із законодавством України.
Основними функціями управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради та його підрозділів відповідно до Положення про Департамент є:
- сприяння проведенню приватизації підприємств міста, визначення переліку об'єктів незавершеного будівництва для їх продажу або приватизації;
- ведення обліку комунального майна територіальної громади міста Кіровограда, підготовка документації для внесення об'єктів комунальної власності до реєстру, ведення реєстру майна, що є у власності територіальної громади міста Кіровограда;
- проведення інвентаризації об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Кіровограда;
- прийняття - передача у комунальну власність територіальної громади міста Кіровограда об'єктів та майна державної та інших форм власності та навпаки;
- організація підготовки змін та доповнень до статутів підприємств та установ, що є комунальною власністю територіальної громади міста Кіровограда, відповідно до рішень міської ради;
- формування та ведення реєстру нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Кіровограда;
- передача в оренду об'єктів права комунальної власності та укладання відповідних договорів;
- визначення відповідно до законодавства України в угодах та договорах умов використання об'єктів, які передаються у користування та оренду;
- здійснення контролю за виконанням зобов'язань та особливих умов, передбачених у договорах оренди, надходженням коштів від орендної плати;
- організація роботи по підготовці об'єктів до приватизації і проведення відчуження (приватизації) об'єктів комунальної власності;
- забезпечення надходження коштів, одержуваних від приватизації комунального майна територіальної громади м. Кіровограда;
- повноваження щодо обліку, зберігання, набуття та реалізації права власності на майно, яке переходить у власність територіальної громади, і розпорядження ним (рішення міської ради від 31.01.06 № 1676 „Про затвердження Положення про порядок взяття на облік та зберігання, оцінки, розпорядження та реалізацію конфіскованого та іншого безхазяйного майна, яке переходить у власність територіальної громади м. Кіровограда").
Саме, для виконання вищезазначених завдань та функцій в склад управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради входили:
- відділ реєстру комунального майна
- відділ відчуження комунального майна
- відділ орендних відносин
- відділ безхазяйного майна
В подальшому штатний розпис управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради був змінений та станом на 01.01.2011 року складався з:
- відділ реєстру комунального та безхазяйного майна
- відділ відчуження комунального майна
- відділ орендних відносин (а.с. 84-85, 86).
Відповідно до посадової інструкції заступника директора департаменту економіки та фінансів - начальника управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради основною метою його діяльності є безпосереднє керівництво справами департаменту виключно з питань, які виникають з орендно - правових відносин, реєстру комунального майна, відчуження комунального майна і по питанням безхазяйного комунального майна (ч. 2 п. 1.1 Посадової інструкції).
Серед його обов'язків є:
- укладання договорів оренди індивідуально-визначеного майна, договорів оренди цілісних майнових комплексів, договорів користування об'єктами права комунальної власності, договорів купівлі-продажу об'єктів права комунальної власності відповідно до вимог законодавства;
- укладання договорів на проведення або виконання експертної оцінки про визначення ринкової вартості об'єктів комунальної власності під час оренди, приватизації та питань щодо безхазяйного майна;
- затвердження відповідних звітів по експертній оцінці щодо визначення вартості об'єктів комунальної власності тощо (78-80).
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу орендних відносин управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради на нього покладається:
- забезпечення контролю за ефективним та раціональним використанням об'єктів комунального майна, які передаються в оренду, надходженням коштів по сплаті орендних платежів;
- здійснення роботи по підготовці на наданню індивідуально визначеного майна та цілісних майнових комплексів в оренду, здійснення контролю за своєчасним надходженням коштів від оренди майна;
- участь в роботі комісій з інвентаризації та оцінки майна цілісних майнових;
- організація роботи по формуванню фонду та проведенню реєстру комунального майна територіальної громади м. Кіровограда, його інвентаризації;
- формування та ведення реєстру нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Кіровограда тощо (81-83).
Тобто, якщо Департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, відповідно до п. 1.7. Положення про Департамент є спеціально уповноваженим органом управління та відчуження комунального майна Кіровоградської міської ради, то управління комунальної власності департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради є підрозділом, якому безпосередньо надані права та на яке покладені обов'язки щодо управління комунальним майном територіальної громади м. Кіровограда.
У подальшому, рішенням третьої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради від 27 січня 2011 року № 78 "Про структуру, загальну чисельність та штати апарату Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів Кіровоградської міської ради" було вирішено припинити департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради шляхом поділу на управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради та управління економіки Кіровоградської міської ради. Утворена комісія з припинення департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (а.с. 30-34).
Припинення департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради було здійснено відповідно до ст. ст. 104, 107 Цивільного кодексу України, с. 59 Господарського кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
На виконання вимог ч. 2 ст. 107 Цивільного кодексу України комісією з припинення департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (додаток № 4 до рішення Кіровоградської міської ради від 27 січня 2011 року № 78) було підписано розподільчий баланс Департаменту (а.с. 55-62).
У розподільчому балансі було зафіксована частка майна, вимог і зобов'язань, що передані управлінню власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради. Він є інформаційною базою для складання балансу управління на початок діяльності. Типової форми розподільчого балансу не існує. У розподільчому балансі Департаменту зазначені всі активи та пасиви в національній валюті України на початок та кінець звітного року (станом на 04.04.2012 року). В розділі "Оборотні активи" встановлена передана дебіторська заборгованість на загальну суму 19 332 362,04 грн. В розділі "Зобов'язання" визначена передана кредиторська заборгованість на загальну суму 17 869 524,91 грн. Таким чином, у розподільчому балансі визначені всі зобов'язання, які покладені на Управління.
Додатками до розподільчого балансу є акти прийому - передачі активів та зобов'язань, орендних, приватизаційних та судових справ (а.с. 65, 73, 74, 75-77).
Розшифровка дебіторської заборгованості по оренді та приватизації зазначена в меморіальних ордерах (а.с. 66-70, 71-72).
Розподільчій баланс, затверджений розпорядженням міського голови від 27 січня 2012 року №7 на підставі рішення тринадцятої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради від 26 січня 2012 року № 1166 "Про внесення змін до рішення Кіровоградської міської ради від 27 січня 2011 року № 78 "Про структуру, загальну чисельність та штати апарату Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів Кіровоградської міської ради", відповідно до якого міському голові було делеговано право затверджувати розподільчі баланси виконавчих органів ради, які припиняють свою діяльність (а.с. 64).
Після підписання розподільчого балансу головою і членами комісії з припинення Департаменту, його затвердження Кіровоградською міською радою в особі міського голови примірник розподільчого балансу був переданий до Реєстраційної палати Кіровоградської міської ради, де було здійснено державну реєстрацію Департаменту, що припинився, та державну реєстрацію Управління - правонаступника.
У відповідності до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 31.01.2012 року припинено юридичну особу - департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (а.с. 96-97).
Відповідно до Положення про управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (далі за текстом - управління) є виконавчим органом Кіровоградської міської ради, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові, а з питань делегованих повноважень підконтрольний органам виконавчої влади (п. 1.1. розділу 1). Управління створюється відповідно до чинного законодавства України з метою організаційного забезпечення, здійснення власних та делегованих повноважень органів місцевого самоврядування в галузі управління комунальною власністю територіальної громади міста та регулювання відносин власності на території міста (п. 1.2. розділу 1). Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями Кіровоградського міського голови, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами (п.1.3. розділу 1).
Згідно п. 1.10 розділу 1 Положення про управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 24.02.2011 року № 228 (із змінами внесеними рішенням Кіровоградської міської ради від 24.04.2012 року № 1572)(далі - Положення),управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради створено в процесі реорганізації шляхом поділу Департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 34448901) та є правонаступником його прав та обов'язків в частині завдань, функцій, прав та обов'язків його структурного підрозділу - управління комунальної власності.
Згідно п. 1.7. розділу 1 Положення, управління є спеціально уповноваженим органом управління комунальною власністю та відчуження (приватизації) комунального майна територіальної громади.
Відповідно до п. 2.1. розділу 2 Положення завданням управління є: - управління майном, що належить до комунальної власності територіальної громади, в межах, визначених радою (п.п. 2.1.2.);
Відповідно до п.2.2. розділу 2 Положення функціями управління є:
- передача в оренду об'єктів права комунальної власності та укладання відповідних договорів (п.п.2.2.8.);
- здійснення контролю за виконанням зобов'язань та особливих умов, передбачених у договорах оренди, надходженням коштів від орендної плати (2.2.10.)
З урахуванням вищезазначеного, управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 37623993) є правонаступником як департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 34448901), так і його попередника - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 23226959).
Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, в тому числі, правонаступництва.
Тобто, враховуючи викладене, управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 37623993) як правонаступник департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 34448901), так і його попередника - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (ідентифікаційний код 23226959) є стороною (орендодавцем) в договорі оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" № 18/17 від 15.10.2004 року.
Крім того, на спростування доводів позивача свідчить і постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.03.2012 р. у справі № 17/36, відповідно до якої апеляційний господарський суд визнав факт правонаступництва, у зв'язку з чим здійснив заміну Департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міськради на його правонаступника Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (а.с. 111-115).
Наведене вище спростовує доводи позивача, якими він обґрунтовував пред'явлений позов та свідчить про безпідставність позовних вимог.
Крім того, вирішуючи спір, господарський суд повинен встановити відповідність обраного позивачем способу захисту його порушеного права чи охоронюваного законом інтересу.
Частинами 1, 2 ст. 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Способи захисту прав визначені ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України. В разі якщо суд дійде висновку, що позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права, він повинен відмовити в задоволенні позовних вимог. Належні способи захисту - це способи, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який дає змогу забезпечити виконання її приписів. Зазначена правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 13.07.2010 р. за № 17/39 та Верховного суду України 12/027 від 20.03.20102 р. за № 1/50005/5719/2011.
Господарський суд Кіровоградської області дійшов правомірного висновку про те, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права у виді визнання особи такою, що не є стороною договору, не передбачений ані ст. 16 Цивільного кодексу України, ані ст. 20 Господарського кодексу України.
Судом першої інстанції обґрунтовано зазначено, що позивач в наданих до суду письмових поясненнях, як і в позові, не навів закону, яким встановлено обраний позивачем спосіб захисту права. Не встановлений зазначений спосіб захисту також і договором оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" № 18/17 від 15.10.2004 року (а.с. 14-28). Отже, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, та в позові позивачу повністю відмовив.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що господарським судом дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому висновки господарського суду є законними, обґрунтованими, відповідають фактичним обставинам та наявним матеріалам справи, нормам матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Приймаючи до уваги викладене, рішення господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2012р. у справі № 5013/448/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" - без задоволення.
Головуючий В.І. Крутовських
Суддя А.К. Дмитренко
Суддя А.Є. Прокопенко