КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2370/1645/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"14" серпня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді: Собківа Я.М.,
суддів: Борисюк Л.П., Усенко В.Г.,
при секретарі: Колісник К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року у справі за адміністративним позовом Заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»про стягнення штрафу в сумі 85 000 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2011 року Заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій», в якому просив стягнути з відповідача на користь Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку суму штрафу в розмірі 85 000,00 грн. за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року адміністративний позов Заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволено.
Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кочубій»зареєстроване Солом'янською районною у місті Києві державною адміністрацією 31.01.2005 року (ідентифікаційний код - 33343764).
15.10.2007 року відбулася зміна місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Кочубій», яке з цього часу рахується за адресою: 20540, Черкаська область, Катеринопільський район, село Мокра Калигірка, вул. Б. Хмельницкого, 2-А. Вказане підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 25-28) та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО № 697300 від 15.10.2007 року (а.с. 43-44).
На підставі пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пункту 1 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії з цінних паперів та фондового ринку та статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 06.07.2009 року у відношенні відповідача було винесено обов'язкове для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 548-ДМ, за яким останній зобов'язувався у термін до 25.10.2009 року виконати вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме: оприлюднити регулярну річну інформацію емітента за 2006 рік, подати її до центрального апарату Комісії та письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.
За невиконання вищевказаного розпорядження, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ТОВ «Кочубій»04.12.2009 року було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Разом з тим, за невиконання відповідачем розпорядження від 06.07.2009 року № 548-ДМ, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі доручення голови Комісії було складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 98-ДМ від 15.04.2010 року (а.с. 10).
На підставі п. 14 ст.8 та п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» позивачем 29.09.2010 року було розглянуто справу про правопорушення на ринку цінних паперів, про що було складено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 603-ДМ від 29.09.2010 року, за якою у відношенні ТОВ «Кочубій»було застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 85 000 грн. за повторне невиконання розпорядження уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23 лютого 2006 року № 3480-IV (далі по тексту - Закон № 3480-IV).
Так, під визначенням емітента, в контексті статті 2 Закону № 3480-IV, слід розуміти юридичну особу, Автономну Республіку Крим або міські ради, а також державу в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Згідно із частиною 2 статті 47 Закону № 3480-IV, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Відповідно до статті 40 Закону № 3480-IV, регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно із п.13 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19 грудня 2006 року №1591, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (стрічка новин); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; подання до Комісії. Емітент після розкриття Інформації відповідно до вимог цього Положення може на власний розсуд додатково оприлюднити Інформацію на власному або іншому сайті у глобальній інформаційній мережі Інтернет (сторінка в мережі Інтернет).
Відповідно до п.17 зазначеного Положення, інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.
Пунктом 8 статті 11 Закону 3480-IV передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналізуючи обставини даної справи з наявними в ній доказами, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій посадових осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при винесені ними спірної постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 603-ДМ від 29.09.2010 року, які діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта в частині пропуску Заступником прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку строку звернення до суду з вимогами про стягнення штрафних санкцій, з посиланням на те, що такі санкції є адміністративно-господарськими та можуть бути застосовані лише в межах строків, визначених ст.250 ГПК України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 238 ГК України, адміністративно-господарські санкції застосовуються за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 3 ГК України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відносини, що складаються між емітентом цінних паперів та контролюючими органами, не відносяться до діяльності суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямованої на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Отже, накладені на відповідача санкції не є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні ч. 1 ст. 238 ГК України, тому строки їх накладення, встановлені ст. 250 ГК України, на санкції, які є предметом даного спору, не розповсюджуються, зважаючи на те, що строки притягнення до відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку встановлені п. 10 Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11 грудня 2007 року, та становлять три роки з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніше двох місяців з дня його вчинення.
Таким чином, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»-залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Усенко В.Г.