КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-6197/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Леонтович А.М.
Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"23" серпня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Бєлової Л.В., Безименної Н.В.,
при секретарі: Козловій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2012 у справі за адміністративним позовом Громадської організації «Садове товариство «Масив Кийлівський»до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення, визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, визнання протиправними рішень про результати розгляду скарги, -
В С Т А Н О В И Л А:
22.12.2011 ГО «Садове товариство «Масив Кийлівський»звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0013492340 від 28.09.2011, яким застосовано до товариства суму штрафних санкцій в розмірі 38281 грн., визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0006392340 від 12.07.2011, яким застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 46 270, 85 грн., визнання протиправним рішення про результати розгляду скарги № 2347/10/25-017/234-1200 від 16.09.2011, прийнятого Державною податковою адміністрацією в Київській області в частині залишення без змін штрафних санкцій на суму 38 281 грн. та рішення про результати розгляду повторної скарги Державної податкової служби України № 5953/6/10-2415 від 25.11.2011
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2012 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області № 0013492340 від 28.09.2011, в решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова суду -скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, однак колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Громадська організація садове товариство «Масив Кийлівський»зареєстрована Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області 28.07.2003, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 149441 (а.с. 74).
Судом першої інстанції встановлено, що 29.06.2011 Громадською організацією садове товариство «Масив Кийлівський»укладено з ПАТ «АЕС Київобленерго» договір про постачання еклектричної енергії № 335 220009877 (далі по тексту договір з електропостачання). Згідно умов вказаного договору Постачальник (ПАТ «АЕС Київобленерго») продає електричну енергію Споживачу (ГО садове товариство «Масив Кийлівський») для забезпечення потреб електроустановок споживача потужністю 630 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору (а.с. 21-30).
Для забезпечення взаєморозрахунків за вказаним договором з Постачальником Громадська Організація садове товариство «Масив Кийлівський»щомісяця отримувала від її членів грошові кошти в рахунок оплати послуг за спожиту електроенергію за тарифом, визначеним між сторонами договору з електропостачання.
Запис про отримання зазначенийх коштів від членів ГО садове товариство «Масив Кийлівський»заносився до відомості сплати платежів за використану електроенергію (а.с. 31-41), а також до повідомлення про оплату послуг за спожиту електроенергію, що отримувалися членами ГО садове товариство «Масив Кийлівський».
Отримані від членів Громадської організації садове товариство «Масив Кийлівський»кошти за спожиту електроенергію вносилися позивачем на розрахунковий рахунок у банку і в подальшому, після отримання розрахунку за активну електроенергію (а.с. 51-56), на підставі платіжних доручень (а.с. 57-62) перераховувалися на користь ПАТ «АЕС Київобленерго», що підтверджується банківськими виписками (а.с. 42-50).
З 22.06.2011 по 01.07.2011 посадовими особами Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області проведено фактичну перевірку позивача за результатами якої складено акт № 0103/1004/23/2642611 (а.с. 12.13). У ході перевірки встановлено, що Громадська організація садове товариство «Масив Кийлівський»здійснювала приймання платежів за електроенергію та членські внески готівковими коштами від членів товариства. За період січень-травень 2011 року прийнято готівкові кошти за електроенергію на загальну суму 54845,15 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідних розрахункових документів. Касова книга товариства до перевірки не надавалась.
Відповідач прийшов до висновку, що позивачем порушено пункт 1.2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі Акта перевірки 12.07.2011 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006392340, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 46270,85 грн. (а.с 14).
Не погоджуючись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач, 21.07.2011 оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації в Київській області.
16.09.2011 Державною податковою адміністрацією в Київській області винесено рішення про результати розгляду скарги позивача № 2347/10/25-017/234-1200, яким скасоване податкове повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ № 0006392340 від 12.07.2011 в частині 7989,85 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції, а в іншій частині це рішення залишене без змін (а.с 16-18).
Рішення Державної податкової адміністрації в Київській області про результати розгляду скарги № 2347/10/25-017/234-1200 від 16.09.2011 оскаржене позивачем до Державної податкової служби України. Рішенням № 5953/6/10-2415 від 25.11.2011 про результати розгляду повторної скарги Державна податкова служба України залишила без змін податкове повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ № 0006392340 від 12.07.2011 з урахуванням рішення ДПА в Київській області № 2347/10/25-017/234-1200 від 16.09.2011, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги, а скаргу позивача без задоволення (а.с. 19-20).
28.09.2011 на підставі рішення ДПА в Київській області про результати розгляду скарги позивача № 2347/10/25-017/234-1200 та акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0013492340, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 38281,00 грн. (а.с 15).
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Законом України «Про об'єднання громадян», Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 985 від 22.12.2010 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за № 1440/18735 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до приписів Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 232 від 11.07.1997 , який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 291/2095, структуру ознаки неприбуткової організації або установи встановлює Державна податкова адміністрація України. Для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів. Державна податкова адміністрація України може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення про внесення або про відмову у внесенні неприбуткової організації (установи) до Реєстру (розділ 2 Положення).
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживача (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (z0417-96), зареєстрованими в Міністерстві юстиції України за № 417/1442 від 02.08.1996.
Листом Національної комісії регулювання електроенергетики № 563/09/17-10 від 02.02.2010 "Щодо надання роз'яснень [щодо тарифів на електричну енергію для членів садових товариств]" роз'яснено особливості плати за електроенергію членами садових товариств.
Згідно з пунктами 2.1 та 2.2 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309, для цілей цього Порядку до населених пунктів відносяться споживачі, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником за електроенергію, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках, для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач, освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів, а також установи виконання покарань і лікувально-трудові профілакторії, слідчі ізолятори. Відпуск електроенергії населеним пунктам проводиться за тарифом 19,7 коп. за 1 кВт·год. (без ПДВ).
Згідно із пунктом 12.3 Постанови НКРЕ від 31.07.96 N 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 N 910) (далі - ПКЕЕ) населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально-побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Так, пунктом 12.4 ПКЕЕ встановлено, що закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Загальний прилад обліку, встановлений на межі балансової належності між енергопостачальником та юридичною особою - садовим товариством, крім електричної енергії, спожитої усіма членами садового товариства, враховує витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з'єднань тощо), споживання електричної енергії на загальні потреби садового товариства (освітлення вулиць, роботу насосів, електроспоживання контори тощо), а також безоблікове споживання електричної енергії окремими членами садового товариства. Таким чином, сумарне споживання за показами індивідуальних лічильників окремих членів садового товариства завжди буде меншим від споживання, зафіксованого загальним приладом обліку. Оскільки садове товариство має розраховуватися за загальним приладом обліку, згадана різниця розподіляється між членами садового товариства. Порядок розподілу знаходиться у виключній компетенції садового товариства (відповідно до Статуту).
Таким чином, садове товариство (населений пункт) є споживачем електроенергії - юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садового товариства (споживачів населеного пункту).
При цьому всі питання щодо умови використання електричної енергії членами садового товариства та розрахунків за неї регулюються установчими документами товариства.
Вищевикладене спростовує висновок суду першої інстанції про те, що згідно договору з електропостачання № 335 220009877 від 29.06.2011 позивач є споживачем електроенергії та не здійснює перепродаж, тому операції з внесення грошових коштів членами громадської організації у рахунок оплати за спожиту електроенергію не можуть бути визначені в якості операцій купівлі-продажу чи надання послуг між позивачем та його членами.
В ході судового розгляду позивачем не надано належних і відповідних доказів дотримання касової дисципліни та застосування РРО при отриманні готівки від членів товариства для оплати спожитої електричної енергії.
Окрім того, колегія суддів звертає увагу, що факт порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг із змінами і доповненнями, встановлено постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 08.07.2011 у адміністративній справі № 3-2627/11 (а.с. 115), згідно якої касира садового товариства «Масив Кийлівський»ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 155-1 КУпАП та накладено на неї стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн.
Згідно підпункту 5.1.2 пункту 5.1. Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 985 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за № 1440/18735 податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо орган державної податкової служби зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. Згідно пункту 5.3. зазначеного Порядку у випадках, визначених підпунктами 5.1.2 і 5.1.4 пункту 5.1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням про результати розгляду скарги № 2347/10/25-017/234-1200 від 16.09.2011 Державною податковою адміністрацією в Київській області скасоване податкове повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ № 0006392340 від 12.07.2011 в частині застосованої штрафної (фінансової) санкції у розмірі 7989,85 грн. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що зазначене податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним у зв'язку із зменшенням суми штрафної (фінансової) санкції з дня надходження до позивача податкового повідомлення рішення № 0013492340 від 28.09.2011 та не породжує жодних правових наслідків для позивача.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог позивача про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 12.07.2011 № 0006392340 та про стягнення з Бориспільської обєднаної державної податкової інспекції Київської області на користь позивача витрат на правову допомогу у розмірі 2000 гривень.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду -скасуванню.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області -задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2012 -скасувати в частині задоволення позовних вимог Громадської організації «Садове товариство «Масив Кийлівський»до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0013492340 від 28.09.2011, винесеного Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області на підставі акту фактичної перевірки № 0103/1004/23/26426110 від 01.07.2011, яким застосовано до Товариства суму штрафних санкцій в розмірі 38281 грн. та постановити в цій частині нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
В решті постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2012 -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст виготовлено 28.08.2012.
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Бєлова Л.В.
Безименна Н.В.