КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-1426/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"23" серпня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Комбі»до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення № 0000342304/0 від 21.07.2010 року,-
В С Т А Н О В И Л А:
Приватне акціонерне товариство «Фабрика «Комбі»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення №0000342304/0 від 21.07.2010 року щодо зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 400 526,00 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року адміністративний позов задоволений.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмвоити.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області проведено позапланову виїзну перевірку ПAT "Фабрика "Комбі" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок з квітня 2008р. по квітень 2010 року (вибірково по місяцях), яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.03.2008 р. по 31.03.2010 р.
Під час перевірки встановлено порушення позивачем вимог абз. а) пп. 7.7.2 п. 7.7 та пп. 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 №168/97-ВР, в результаті чого ПАТ «Фабрика Комбі»завищила суму бюджетного відшкодування ПДВ, заявлену у податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків за липень 2009 року на суму 195251 грн; за лютий 2010 року -на суму 197644 грн; за березень 2010 року -на суму 7631 грн.
За результатами перевірки складено акт № 1346/23-1/19016050 від 09.07.2010р., в якому підтверджено до відшкодування на розрахунковий рахунок ПAT «Фабрика «Комбі» суму ПДВ в розмірі 1036865 грн; не підтверджено до відшкодування суму ПДВ в розмірі 400526 грн.
Позивач, не погоджуючись з непідтвердженою до відшкодування сумою ПДВ, звернувся до ДПІ у Вишгородському районі Київської області із запереченнями до акту перевірки. Листом відповідач повідомив позивача, що висновки акту перевірки залишено без змін.
На підставі висновків акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 0000342304/0 від 21.07.2010 року.
ПАТ «Фабрика «Комбі», не погоджуючись із прийнятим ДПІ у Вишгородському районі Київської області податковим повідомленням-рішенням № 0000342304/0 від 21.07.2010р., подало скаргу про перегляд та скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення.
За результатами розгляду, ДПІ у Вишгородському районі Київської області надала відповідь, що скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0000342304/0 від 21.07.2010р. без змін.
Листом ДПІ у Вишгородському районі Київської області надіслала на адресу позивача повідомлення-рішення № 0000342304/1 від 01.10.2010 року, прийняте за результами розгляду скарги.
Позивач оскаржив зазначене податкове повідомлення-рішення до ДПА в Київській області, проте останнім скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
ПАТ «Фабрика «Комбі», не погоджуючись з висновками ДПА в Київській області, викладеними в рішенні про результати розгляду скарги, оскаржило рішення ДПА в Київській області та податкове повідомлення - рішення №0000342304/0 від 21.07.2010р. (№ 0000342304/1 від 01.10.2010р.) до ДПА України.
За результатами розгляду, ДПА України скаргу позивача залишила без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0000342304/0 від 21.07.2010р.(№ 0000342304/1 від 01.10.2010р.) без змін.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, взяв до уваги, що скаргу платника податків згідно законодавства податковий орган зобов'язаний розглянути у двадцятиденний термін. Якщо ж керівник відповідного контролюючого органу прийняв рішення про продовження розгляду скарги (але не більше 60 календарних днів), то він зобов'язаний повідомити платника податків до закінчення двадцятиденного терміну про таке рішення. Суд керувався тим, що платника податків не було належним чином повідомлено про продовження розгляду скарги, а отже, згідно законодавства (чинного на момент розгляду скарги), така скарга вважається повністю задоволеною.
Крім того, суд при дослідженні даних, які впливають на визначення розміру бюджетного відшкодування, з'ясував, що залишок сплачених сум ПДВ був більшим, ніж суми що заявлені до бюджетного відшкодування.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Порядок розрахунку суми бюджетного відшкодування визначено пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпунктом 7.7.4 якого передбачено, що платник податку, котрий прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок, до податкової декларації з ПДВ додає заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (рядок 25.1).
Пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III та Порядком заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166 (Порядок №166) передбачено можливість виправлення платником податку самостійно виявлених ним помилок у показниках раніше поданої податкової декларації шляхом подання уточнюючого розрахунку або шляхом зазначення відповідних показників у складі податкової декларації.
Підпунктом 4.4.1 п.4.4. Порядку №166 визначено, що у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватись додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, повинні подаватись відповідні додатки, які містять інформацію щодо уточнених показників.
Згідно п. 5.12 ст. 5 Порядку №166, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Крім того, згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ - далі Довідка) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд. 24 податкової декларації звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли в звітних періодах, що вказані у Довідці. Відповідно, сума, що заявляється до відшкодування сформована за результатами тих періодів, що підприємство вказує у Довідці. Відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). В основу розрахунку суми бюджетного відшкодування покладено єдиний принцип: проведення грошових розрахунків з постачальниками за придбані товари, а якщо постачальник є нерезидентом - то з бюджетом (в частині ПДВ).
Підпунктом 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено поняття податкового періоду: податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Для визначення суми оплаченого податкового кредиту з ПДВ, по кожній податковій накладній, включеній до такого податкового кредиту, проводиться аналіз даних бухгалтерського обліку (оборотно-сальдові відомості по рахунках 31.1, 63.1, 37), платіжних доручень та виписок банку за відповідний період.
Згідно Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання" поточні зобов'язання включають: кредиторську заборгованість за товари, роботи, послуги. При цьому на рахунках 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" та 37 "Розрахунки з різними дебіторами" ведеться облік розрахунків з постачальниками та підрядниками за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги та поточну заборгованість за розрахунками з одержаних авансів. За кредитом рахунків 63 та 37 відображається заборгованість за одержані від постачальників та підрядників товарно-матеріальні цінності, прийняті роботи, послуги, за дебетом - її погашення, списання тощо.
Таким чином, розрахунок суми оплаченого податкового кредиту з ПДВ проводиться з вирахуванням оплати по кожній податковій накладній включеній до Розділу І "Отримані податкові накладні" реєстру отриманих та виданих податкових накладних (за періоди у яких різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду має від'ємне значення) та з урахуванням кредитового сальдо станом на початок відповідного звітного податкового періоду окремо по кожному постачальнику.
Аналізуючи акт перевірки, складений контролюючим органом, суд апеляційної інстанції звертає увагу на таке.
Згідно з поданою декларацією позивача з ПДВ за липень 2009 року, з урахуванням уточнюючих розрахунків та розрахунком суми бюджетного відшкодування, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, становить 335 004 гривень.
В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (т. 1, а.с.226-227) зазначені показники :
- залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 559 967 грн;
- частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 335 004 грн.
Тобто сума, що заявляється до відшкодування становить 335 004 гривень, сформована за результатами червня 2009 року.
Згідно даних Довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податких періодів (т.1, а.с. 228), заявлена до відшкодування сума ПДВ 335004 грн складається з частин залишків від'ємних значень, фактично сплачених отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів, сформованих у червні 2009р. на суму 335004 гривень.
Згідно з реєстрами отриманих та оплачених ПАТ «Фабрика Комбі»податкових накладних за червень 2009 року (т. 2, а.с. 96-97) загальна сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (червень 2009 р.), фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді (червень 2009р.) постачальникам таких товарів (послуг) становить 139752,87 гривень. Відповідно, відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування у обсязі 195 251,13 грн. (335 004,0 грн -139 752,87 грн = 195 251,13 грн).
Згідно з поданою позивачем податковою декларацією з ПДВ за лютий 2010 року, з урахуванням уточнюючих розрахунків та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок становить 225 909,00 грн.
В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (т.2, а.с.76) зазначені наступні показники :
- залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 450872 грн;
- частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 225909 грн.
Тобто сума, що заявляється до відшкодування становить 225 909 гривень, сформована за результатами січня 2010 року.
Згідно даних Довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податких періодів (т.2, а.с.77) заявлена до відшкодування сума ПДВ 225909 грн складається з частин залишків від'ємних значень, фактично сплачених отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів, сформованих у січні 2010 року на суму 225909 грн.
Згідно з реєстрами отриманих та оплачених ПАТ «Фабрика Комбі»податкових накладних за січень 2010 року (т.2, а.с.108) загальна сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (січень 2010 р.), фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді (січень 2010 р.) постачальникам таких товарів (послуг) становить 28265,03 гривень. Відповідно, відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування у обсязі 197643,97 грн. (225909,00 грн - 28265,03 грн = 197643,97 грн).
Згідно з поданою позивачем податковою декларацією з ПДВ за березень 2010 року, з урахуванням уточнюючих розрахунків та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок становить 113688 грн.
В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (т.2, а.с.80) зазначені наступні показники :
- залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 338651 грн;
- частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 113688 грн.
Тобто сума, що заявляється до відшкодування становить 113 688 гривень, сформована за результатами лютого 2010 року.
Згідно даних Довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податких періодів (т.2, а.с.81) заявлена до відшкодування сума ПДВ 113688 грн. складається з частин залишків від'ємних значень, фактично сплачених отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів, сформованих у лютому 2010 року на суму 113688 грн.
Згідно з реєстрами отриманих та оплачених ПАТ «Фабрика Комбі»податкових накладних за лютий 2010 року (т. 2, а.с. 83) загальна сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (лютий 2010 р.), фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді (лютий 2010 р.) постачальникам таких товарів (послуг) становить 106056,68 гривень. Відповідно, відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування у обсязі 7631,00 грн. (113688,00 грн -106056,68 грн = 7631,32 грн).
Крім того, варто зауважити, що в матеріалах справи не міститься доказів, поданих позивачем, що спростовують висновки акту перевірки, зокрема, розрахункових, платіжних чи інших документів.
Таким чином, колегія суддів встановивши, що позивачем дійсно завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ, заявлену у деклараціях за липень 2009 року, лютий 2010 року, березень 2010 року в розмірі 400 526,10 грн (195251,13 грн+197643,97 грн+7631,00 грн), вважає правомірним прийняте Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області податкове повідомлення-рішення № 0000342304/0 від 21.07.2010 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1, 4 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову, якщо визнає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, неповно з'ясував обставини справи, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196,198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И ЛА :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області - задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року скасувати.
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Фабрика «Комбі»- відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 23 серпня 2012 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Ганечко О.М.