Ухвала суду № 25802253, 23.08.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2012
Номер справи
2а/1270/3197/2012
Номер документу
25802253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ушаков Т.С.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2012 року справа №2а/1270/3197/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В., Чумака С.Ю. при секретарі Полторацькій С.С., за участі представника позивача Барабанщикова О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Алчевської об"єднаної державної податкової інспекції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 р. у справі 2а/1270/3197/2012 за позовом Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних , вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглереструктуризація" реорганізованого в ДП "Луганська виконавча дирекція з ліквідації збиткових та вугледобувних та вуглепереробних підприємств" до Алчевської об"єднаної державної податкової інспекції в Луганській області, третя особа ДВАТ "Луганськдіпрошахт", про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2008р. ДП "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглереструктуризація" реорганізоване в Державне підприємство "Луганська виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" звернулось до суду з позовом до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, третя особа - ДВАТ "Луганськдіпрошахт" про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0, №0000132301/0.

В обґрунтування позовних вимог підприємство зазначило, що Стахановською ОДПІ 23.03.2008 року була проведена позапланова виїзна тематична перевірка ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" (код ЄДРПОУ 32449971) з питань достовірності нарахування земельного податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року. За результатами перевірки складено акт від 27.03.2008 року № 225/23-32449971, на підставі якого Алчевською ОДПІ 02 квітня 2008 року винесено податкові повідомлення-рішення №0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0, № 0000132301/0. Із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач незгоден, оскільки Державне підприємство "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" було створено з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету без мети одержання прибутку, тому відповідно до п. 3 частини 1 ст. 12 Закону України "Про плату на землю" звільнено від плати земельного податку.

Постановою суду 1 інстанції від 10 травня 2012р. позов задоволений.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову скасувати і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні вимог.

Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення скарги заперечував, а представники відповідача та третьої особи за викликом до суду не прибули.

Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", засноване на державній власності згідно з наказами Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року №280, від 21 січня 2004 року № 32 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25 липня 2005 року №1123 "Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю", від 05 жовтня 2005 року №1417 "Питання Міністерства вугільної промисловості України" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2005 року №417-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств". Скорочена назва підприємства - ДП ОД "Луганськвуглереструктуризація", адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м.Стаханов, вул. Дзержинського, 14. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971.

Відповідно до пункту 2.1. Статуту, затвердженого Міністром вугільної промисловості наказом № 48 від 25 січня 2006 року та зареєстрованого виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 31 січня 2006 року підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.

Довідкою Управління Державного казначейства у м. Стаханові №358 від 16 серпня 2007 року підтверджується, що ДП ОД "Луганськвуглереструктуризація" є клієнтом управління Державного казначейства у м. Стаханові, має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП ОД "Луганськвуглереструктуризація" припинило свою діяльність шляхом реорганізації - приєднання до Державного підприємства "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" на підставі наказу Мінвуглепрому України №612 від 29 грудня 2007 року. Відповідно до зазначеного наказу Укрвуглеторфреструктуризація є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП ОД "Луганськвуглереструктуризація".

Наказом ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" № 9 від 15 лютого 2008 року створений відокремлений підрозділ ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" - "Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт".

Згідно наказу Мінвуглепрому України № 99 від 02 квітня 2010 року "Про припинення діяльності ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" було припинено реорганізацію шляхом приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" державних підприємств "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", "Центрально-Західна Компанія "Вуглеторфреструктуризація". Припинено діяльність ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" шляхом реорганізації поділу на державні підприємства "Донвуглереструктуризація", "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" та "Центрально-Західна Компанія "Вуглеторфреструктуризація" (п.3), які прийняли на баланс майно, майнові права та зобов'язання (п.6) та визначені як правонаступники усіх прав та обов'язків пов'язаних з діяльністю ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".

На підставі вказаного наказу була прийнята та затверджена нова редакція статуту ДП ОД "Луганськвуглереструктуризація" (код за ЄДРПОУ 32449971), яка зареєстрована 20.05.2011 року, пунктом 2.1 якого також передбачено, що підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.

Стахановською ОДПІ Луганської області було проведено позапланову виїзну тематичну перевірку ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року, за результатами якої складено акт №225/23-32449971 від 27.03.2008 року.

02 квітня 2008 року на підставі акту перевірки від 27.03.2008 року №225/23-32449971 Алчевською ОДПІ згідно з підпунктом 4.2.2. пункту 4.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами" №2181 від 21.12.2000 року було прийнято податкові повідомлення-рішення про визначення зобов'язання із земельного податку на загальну суму 1 339 266,60 грн., у тому числі штрафні санкції 449 755,53 грн.:

- № 0000092301/0 на суму 1 274 748 грн., у тому числі за основним платежем - 849 832 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 424 916 грн.;

- № 0000102301/0 суму 22 965,75 грн., у тому числі за основним платежем - 15 310,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -7 655,25 грн.;

- № 0000112301/0 на суму 34 660,95 грн., у тому числі за основним платежем - 23 107,30 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -11 553,65 грн.;

- № 0000122301/0 на суму 12 584,46 грн., у тому числі за основним платежем - 8 389,64 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -4 194,82 грн.;

- № 0000132301/0 на суму 4 307,44 грн., у тому числі за основним платежем - 2 871,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -1 435,81 грн.

Пільги окремим категоріям платників земельного податку встановлено статтею 12 Закону України "Про плату на землю" від 03.07.1992 року (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 12 цього Закону від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.

ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.

Організація основного виду діяльності, тобто виконання всього комплексу робіт по закриттю та ліквідації шахт, рекультивація промислових площ, охороні навколишнього середовища та екологічної безпеки, здійснюються в межах проектних завдань, розроблених державними інститутами з проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості.

Згідно листа №17673/15-314 від 24.11.2004 року ДПА в Луганській області на за дорученням ДПА України від 01.11.2004 року №21100/7/15-3417 щодо питань, пов'язаних зі сплатою земельного податку повідомило головного інженера ДВАТ "Луганськдіпрошахт" про те, що зокрема до складу ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" згідно наказів Міністерства палива та енергетики передані на ліквідацію основні фонди і земельні ділянки 35 шахт ліквідованих, або які знаходяться в стадії ліквідації. Зазначене підприємство зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, що підтверджується довідкою №37979 від 11.03.2004 року з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Крім того, зазначеним листом роз'яснюється, що статтею 12 Закону України "Про плату на землю" встановлено пільги окремим категоріям платників і відповідно до пункту 3 частини першої ст. 12 Закону звільнені від сплати земельного податку органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.

Згідно пункту "а" підпункту 4.4.2 пункту 4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( №2181), який діяв на час прийняття оскаржуваних рішень, роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається.

Відповідно до пункту "д" підпункту 4.4.2 пункту 4.4. ст. 4 Закону №2181 не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.

Таким чином ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" користувалося пільгою по земельному податку та надавало розрахунки на земельні ділянки шахт, які входять до складу підприємства до відповідних податкових служб, враховуючи роз'яснення ДПА в Луганській області.

Крім того, на підтвердження наявності пільг на сплату земельного податку в матеріалах справи наявний висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010р. №2828/24/5191/25 та постанова про припинення кримінальної справи №08/07/8005 відносно головного бухгалтера позивача по ст. 212 ч.3 КК України.

Згідно з висновком повторної комісійної судово-економічної експертизи відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України "Про плату за землю" та ст. 27 Закону України "Про охорону земель" ДП "ОД "Луганськвуглереструктуризація" звільняється від сплати податку за землю.

Статтею 69 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено , що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування

Суд 1 інстанції обґрунтовано вважав висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010 року №2828/24/5191/25 належним доказом у справі, який підтверджує право позивача на пільги при сплаті земельного податку.

Судом встановлено, що позивачем у перевіряємому податковим органом періоді дійсно було отримано доход за рахунок реалізації майна внаслідок фізичної ліквідації шахт.

Однак, отримання позивачем доходу в даному випадку є не метою діяльності підприємства, а є наслідком діяльності з фізичної ліквідації шахт, яка передбачає, зокрема, реалізацію певного майна цих шахт.

Суд правильно вважав, що зазначені кошти не є прибутком підприємства, оскільки згідно планів використання бюджетних коштів на відповідний період та Статуту підприємства вони використовуються для реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області, і на розмір отриманого доходу зменшується обсяг фінансування позивача з державного бюджету.

Тобто достатніх правих підстав для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень у податкового органу не було, а тому позовні вимоги підприємства підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Алчевської об"єднаної державної податкової інспекції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 р. у справі № 2а/1270/3197/2012- залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення рішення в повному обсязі.