Постанова № 25760250, 27.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.08.2012
Номер справи
2а-9295/12/0170/20
Номер документу
25760250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 серпня 2012 р. Справа №2а-9295/12/0170/20

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кисельової О.М.,

секретар судового засідання - Белова І.С.,

за участю представників позивача - Кукліна О.С., Євтодієвої Г.В., Мешкової В.В.,

відповідача - Гнатової К.В., Спиридонової І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Траст"

про підтвердження обґрунтованності адміністративного арешту майна платника податків

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АРК надійшло подання Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Траст" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Подання обґрунтоване тим, що Сімферопольською МДПІ АР Крим ДПС, в зв'язку з проведенням документальної позапланової перевірки ТОВ "Трейд Траст", на адресу зазначеного товариства було надіслано листи від 14.08.2012 року №16666/10/22-0 та від 17.08.2012 року №1720/10/22-0 про надання до перевірки у строк до 14.08.2012 року документів відносно залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 16.02.2012 року з метою достовірності питання формування показників декларацій з ПДВ за січень-лютий 2012 року.

Головним бухгалтером до перевірки залишки товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві станом на 16.02.2012 року не надано.

Станом на 21.08.2012 року інформація щодо залишків товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві від ТОВ "Трейд Траст" до Сімферопольської МДПІ АР Крим ДПС не надходила.

У зв'язку з тим, що ТОВ "Трейд Траст" на час прийняття рішення про застосування адміністративного арешту, на неодноразові запити Сімферопольської МДПІ АР Крим ДПС не надано інформації щодо залишків товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві станом на 16.02.2012 року, це приводить до неможливості дослідження питання про проведення перевірки стосовно достовірності формування показників декларації з ПДВ за січень-лютий 2012 року.

Вважає, що невиконання ТОВ "Трейд Траст" вимог податкового органу, а саме ненадання документів відносно залишків товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві станом на 16.02.2012 року, за наявності підстав для витребування даних документів, у своїй сукупності дають підстави вважати обґрунтованим рішення Сімферопольської МДПІ АР Крим ДПС від 22.08.2012 року про застосування адміністративного арешту майна ТОВ "Трейд Траст", в зв'язку з чим, просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ТОВ "Трейд Траст".

В судовому засіданні представники заявника наполягали на задоволенні подання та просили підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ТОВ "Трейд Траст".

Представники ТОВ "Трейд Траст" у судовому засіданні проти задоволення подання заперечували, пояснивши, що ст. 94 Податкового кодексу України така підстава як ненадання документів до перевірки не передбачена як підстава для застосування арешту майна платника податку

Сімферопольська МДПІ АР Крим ДПС в порушення порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ вимагала надати інформацію щодо залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 16.02.2012 року, а також в зв'язку з анулюванням свідоцтва платника ПДВ. Але зазначеним порядком не передбачено включення до складу податкової декларації з ПДВ інформації щодо залишків товарно-матеріальних цінностей за той чи інший період. Крім того, постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.04.2012 року рішення №4/1502 від 16.02.2012 року про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Трейд Траст" визнано протиправним та скасовано.

Крім того, мережа АЗС, через які товариство здійснює свою господарську діяльність, не належать ТОВ "Трейд Траст" на праві власності, а знаходяться в оренді згідно договорів та на яких відсутнє будь-яке майно. Крім того, паливо ТОВ "Трейд Траст" знаходиться в заставі у банку.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників заявника та ТОВ "Трейд Траст", суд вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Трейд Траст" зареєстровано в якості юридичної особи 06.05.2010 року Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР Крим, згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії А01 №117002 та взяте на облік платника податків у ДПІ в Сімферопольському районі 11.05.2010 року за №15922, відповідно до довідки від 18.10.2011 року №1499.

Сімферопольською МДПІ АР Крим ДПС на підставі наказу від 10.08.2012 року за №537 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трейд Траст" з питань достовірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань декларацій з ПДВ за період січень-лютий 2012 року» та направлень від 10.08.2012 року №447 та від 10.08.2012 року № 446 проведено перевірку ТОВ "Трейд Траст" з питань достовірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань декларацій з ПДВ за період січень-лютий 2012 року тривалістю 5 робочих днів.

Наказом №562 від 16.08.2012 року продовжено термін вказаної перевірки на 5 робочих днів.

В зв'язку з проведенням вказаної документальної позапланової виїзної перевірки, Сімферопольською МДПІ АР Крим ДПС направлено листи на адресу ТОВ "Трейд Траст" від 14.08.2012 року №16666/10/22-0 та від 17.08.2012 року №1720/10/22-0 про надання документів щодо залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 16.02.2012 року з метою дослідження питання достовірності формування показників декларацій з ПДВ за січень-лютий 2012 року.

У відповідях за №179/1/08-12 та №179/2/08-12 ТОВ "Трейд Траст" залишає вимоги, викладені у листах Сімферопольської МДПІ АР Крим ДПС без виконання, оскільки предметом перевірки є саме перевірка показників декларацій з ПДВ за січень-лютий 2012 року, до складу яких не включається показники щодо залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 16.02.2012 року та, крім того, постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.04.2012 року рішення №4/1502 від 16.02.2012 року про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Трейд Траст" визнано протиправним та скасовано, а ухвалою суду від 26.03.2012 зазначене рішення зупинено.

За результатами зазначеної перевірки ТОВ "Трейд Траст" податковим органом складено акт №66/22-0/37058412 від 21.08.2012 року «Про ненадання посадовими особами ТОВ "Трейд Траст" залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 16.02.2012 року з метою дослідження питання достовірності формування показників декларації з ПДВ за січень-лютий 2012 року».

22.08.2012 року Сімферопольською МДПІ АР Крим ДПС винесено рішення №1787/10/22-0 про застосування адміністративного арешту майна ТОВ "Трейд Траст". Відповідно до вказаного рішення застосовано адміністративний арешт майна платника податків ТОВ "Трейд Траст", код ЄДРПОУ 37058412, податкова адреса: Сімферопольський район, смт. Молодіжне, вул.Об'їзна, буд. 1, що розміщене (зберігається) на АЗС за наступними адресами:

- м. Феодосія, с. Ближнє, вул.. Сімферопольське шосе, 2а;

- м. Феодосія, вул.. Сімферопольське шосе, 25;

- м. Феодосія, с. Берегове, вул.. Керченське шосе, 23;

- м. Сімферополь, вул.. Монтажників, 2а;

- м. Сімферополь, пр.. Перемоги, 105;

- Бахчисарайський район, с. Ново-Павлівка, вул.. Зарічна, 26;

- Красногвардійський район, смт. Октябрське, с. Амурське, 42 км а/д Сімферополь-Харків;

- м. Сімферополь, об'їзна дорога Ялта-Євпаторія, 4;

- м. Сімферополь, об'їзна дорога Ялта-Євпаторія, 5;

- Сімферопольський район, с. Лозове, вул.. Ялтинська, буд. 2 «а»;

- м. Ялта, смт. Виноградне, Південнобережне шосе, 2.

Згідно протоколів №№1, 2, 3 про застосування адміністративного арешту майна платника податків та актів про не допуск до проведення адміністративного арешту майна платника податків від 23.08.2012 року, складених на підставі рішення від 22.08.2012 року №1787/10/22-0 про застосування повного адміністративного арешту майна ТОВ "Трейд Траст", щодо майна, що міститься за вище переліченими адресами, встановлено не допуск до застосування адміністративного арешту, на підставі листа ТОВ "Трейд Траст" №181/08-12 від 23.08.2012 року.

Позивач звернувся до суду з поданням щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту вказаного майна платника податку - ТОВ "Трейд Траст", посилаючись на п. 94.5 ст. 94 Податкового кодексу України та пп.3.1.8 п.3.1 ст. 3 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1398 від 07.11.2011 року та обґрунтовуючи можливість застосування такого арешту приписами п.п.20.1.5 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

Перевіряючи обґрунтованість накладення адміністративного арешту на майно платника податку - ТОВ "Трейд Траст" суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених Законом.

Відповідно до п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин:

платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі (п. 94.2.1 ст. 94);

фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон (п. 94.2.2 ст. 94);

платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби (п. 94.2.3 ст. 94);

відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, торгові патенти, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством (п. 94.2.4 ст. 94);

відсутня реєстрація особи як платника податків в органі державної податкової служби, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам (п. 94.2.5 ст. 94);

платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі (п. 94.2.6 ст. 94);

платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу (п. 94.2.7 ст. 94).

Таким чином, вказаною нормою визначено чіткий перелік обставин, за наявності яких податковим органом може бути застосовано арешт майна платника податку.

Відповідно до статті 94 Податкового кодексу України розроблено Порядок застосування адміністративного арешту майна платника податків, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 07.11.2011 року №1398, в якому окрім обставин, встановлених п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України, у пп. 3.1.8. п.3.1, наведено не визначену у вказаному переліку обставину, за яку може бути застосовано арешт майна, а саме: у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої абзацом першим підпункту 20.1.5 пункту 20.1 статті 20 розділу І Кодексу , або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів).

Підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту передбачено пунктом 94.10 статті 94 Податкового кодексу України.

Згідно із зазначеною нормою арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.\

При цьому перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.

Як вбачається з подання, підставою для застосування арешту на майно ТОВ "Трейд Траст" стало ненадання в ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трейд Траст" з питань достовірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань декларацій з ПДВ за період січень-лютий 2012 року для перевірки документів відносно залишків товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві станом на 16.02.2012 року.

Така підстава для застосування арешту на майно ТОВ "Трейд Траст" застосовується податковим органом на підставі підпункту 20.1.5 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, відповідно до якої у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої абзацом першим Кодексу , або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 Податкового кодексу України

Проте суд, незважаючи на посилання в цій нормі на статтю 94 Податкового кодексу України, при тому, що в цій статті така обставина для застосування арешту майна платника податку не передбачена, не бере до уваги таку обставину, як підставу для застосування адміністративного арешту, оскільки стаття 20 Податкового кодексу України, визначає загальні повноваження органів державної податкової служби і підпунктом 20.1.5 пункту 20.1 цієї статті надає їм право, без конкретизації предмету перевірки, здійснювати такі дії як проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), і в ході здійснення таких дій дозволяє вимагати надання до перевірки документів.

В даному випадку податковий орган в ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трейд Траст" з питань достовірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань декларацій з ПДВ за період січень-лютий 2012 року вимагав від товариства документи відносно залишків товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві станом на 16.02.2012 року.

Крім того, як вбачається з листа Сімферопольської МДПІ АР Крим ДПС від 17.07.2012 року № 1720/10/22-0 на адресу ТОВ "Трейд Траст" «Про невиконання вимог податкового законодавства ТОВ "Трейд Траст» необхідність отримання документів відносно залишків товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались на підприємстві станом на 16.02.2012 року викликано тією обставиною, що в перевіряємому періоді було анульовано свідоцтво платника ПДВ - ТОВ "Трейд Траст" і відповідно до п.184.7 ст. 184 Податкового кодексу України як що в останньому звітному(податковому) періоді на обліку у платника податку залишаються товари та необоротні активи, при придбанні яких суми податку було включено до податкового кредиту платник податку не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визнати умовне постачання таких товарів та необоротних активів та нарахувати податкові зобов'язання.

Отже, виходячи зі змісту підпункту 20.1.5 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України та предмету перевірки ТОВ "Трейд Траст", в ході проведення якої податковий орган вимагав від товариства документи відносно залишків товарно-матеріальних цінностей, факт ненадання таких документів товариством не свідчить про наявність підстав для застосування адміністративного арешту, який є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених Законом і застосовується за наявності обставин, які чітко визначені в конкретній статті Податкового кодексу України.

Суд також звертає увагу на ту обставину, що відповідно до п. 94.3.ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Арешт може бути накладено органом державної податкової служби на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків(п.п.94.4). Як вбачається з матеріалів справи, вказані у рішенні про застосування арешту майна платника податків АЗС не належать на праві власності ТОВ "Трейд Траст", а занаходиться в користуванні згідно до договорів оренди АЗС: - №2621 від 25.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Рубенор» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасову власність та платне користування, без права викупу, автозаправну станцію, розташовану за адресою: м. Феодосія, с. Ближнє, вул.. Сімферопольське шосе, 2а;

- №268/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: м. Феодосія, вул.. Сімферопольське шосе, 25;

- №2622 від 25.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Рубенор» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасову власність та платне користування, без права викупу, автозаправну станцію, розташовану за адресою: м. Феодосія, с. Берегове, вул.. Керченське шосе, 23;

- №266/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: м. Сімферополь, вул.. Монтажників, 2а;

- №267/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: м. Сімферополь, пр.. Перемоги, 105;

- №262/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: Бахчисарайський район, с. Ново-Павлівка, вул.. Зарічна, 26;

- №270/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: Красногвардійський район, смт. Октябрське, с. Амурське, 42 км а/д Сімферополь-Харків;

- №264/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: м. Сімферополь, об'їзна дорога Ялта-Євпаторія, 4;

- №265/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: м. Сімферополь, об'їзна дорога Ялта-Євпаторія, 5;

- №263/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: Сімферопольський район, с. Лозове, вул.. Ялтинська, буд. 2 «а»;

- №269/2011 від 20.10.2011 року, укладеного між ТОВ «Стабил» (орендодавець) та ТОВ "Трейд Траст" (орендар), за яким орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування стаціонарну автозаправну станцію, разом із супутнім їй майном, обладнанням, комунікаціями, розташовану за адресою: смт. Виноградне, Південнобережне шосе, 2.

Крім того, наявне на вказаних АЗС паливо є предметом застави за укладеним між ТОВ "Трейд Траст" (заставодавець) та АТКБ «Приватбанк» (заставодержатель) договором застави товару в обороті №Г.21.1.2.0/5-6526 від 25.11.2011 року.

Таким чином суд, перевіряючи обґрунтованість накладення адміністративного арешту на майно ТОВ "Трейд Траст" про що винесено 22.08.2012 року відповідне рішення, не вбачає наявності підстав для його застосування, в зв'язку з чим відмовляє у задоволенні подання .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159 -163, 183-3 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кисельова О.М.