ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2012 року м. Київ К-57710/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Кошіля В.В.
Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2008 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2009
у справі № А37/68-08
за позовом Комунального підприємства „Нікопольське виробниче управління
водопровідно-каналізаційного господарства"
до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції
Дніпропетровської області
про скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство „Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення -рішення № 0002061520/0/42512 від 16.10.2007.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2008 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2009 постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2008 скасовано, прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції відповідач оскаржив її в касаційному порядку.
В скарзі просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга вмотивовані тим, що судом апеляційної інстанції при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено планову виїзну документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2006 по 30.06.2007 та складено акт № 2174/231.03341339 від 04.10.2007.
За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення № 0002061520/0/42512 від 16.10.2007, яким позивачу за затримку на 349 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 1160356, 77 грн. застосовано штраф у розмірі 50% у розмірі 580178, 64 грн.
Перевіркою встановлено порушення в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість, донарахування основного платежу по податковому повідомленню - рішенню № 0002792342 від 09.11.2005 за наслідками документальної перевірки (акт № 129/231.03341339 від 30.09.2004) по строку сплати 21.11.2005 у сумі 177995, 05 грн.
Відповідно до ч. 1 пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації (розрахунку).
Згідно з пп. 17.1.7 п.17.1. ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні (фінансові) санкції застосовуються у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим законом.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої та апеляційної інстанції, стосовно того, що п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не дає податковому органу право самостійно змінювати призначення платежу, визначеного платником податків при їх сплаті, зокрема з метою погашення податкового боргу.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків дві податкові вимоги і встановлює строки виконання цих вимог, які фактично і є строками самостійного погашення боргу.
Вимоги про сплату суми податкового зобов'язання позивачу не надсилались.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Касаційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2008 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2009 у справі № А37/68-08 слід відхилити, а судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 2201, 221 ,223 ,230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області відхилити.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2008 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2009 у справі № А37/68-08 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді В.В. Кошіль О.І. Степашко