Ухвала суду № 25726196, 27.08.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2012
Номер справи
2а/1770/5486/2011
Номер документу
25726196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"27" серпня 2012 р. Справа № 2а/1770/5486/2011

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "29" березня 2012 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма"ДП Рівнетрансекспедиція" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби, Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю-фірма "ДП Рівнетрансекспедиція" (далі -ТОВ-фірма "ДП Рівнетрансекспедиція") звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Рівне (далі - ДПІ у м.Рівне) та Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області (далі - ГУДКУ в Рівненській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у м.Рівне від 02.12.2011р. №0021081541 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 6351,00грн., від 02.12.2011р. №0020991541 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 9781,00грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4890,50грн. та стягнення з Державного бюджету України відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року у сумі 9781,00грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне від 02.12.2011р. №0021081541 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 6351,00грн. та від 02.12.2011р. №0020991541 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 9781,00грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4890,50грн.).

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю - фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" з Державного бюджету України бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 9781,00грн.

В апеляційній скарзі ДПІ у м.Рівне, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апелянт зазначив, що під час камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за вересень 2011 року встановлено завищення ТОВ-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція" залишку від'ємного значення на 6351,00грн. та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування на 9781,00грн. Зокрема, позивачем не враховано зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 91997,00грн., здійснене актом перевірки від 22.09.2011р. №1126/23-300/30712154 за порушення підприємством п.102.5 ст.102, п.198.3 ст.198, п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України та ст.257 Цивільного кодексу України. Відтак, оспорювані податкові повідомлення-рішення є правомірними, підстави для стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року відсутні.

Представники сторін в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення сторонам рекомендованою кореспонденцією судових повісток та копій ухвал суду.

Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених статтею 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 18.10.2011р. ТОВ-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція" до ДПІ у м.Рівне подано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2011 року з відповідними додатками (а.а.с.21-29).

У рядку 23.1 вказаної декларації платником податку зазначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку, в розмірі 9781,00грн. До декларації додано розрахунок суми бюджетного відшкодування та відповідну заяву про повернення бюджетного відшкодування у сумі 9781,00грн. (а.а.с.25-26).

Крім того, в рядку 24 декларації відображено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі 6351,00грн. Цей залишок також перенесено до довідки Д2, доданої до декларації.

У зв'язку з цим, відповідачем з 14.11.2011р. проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ТОВ-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція" у податковій звітності з податку на додану вартість за вересень 2011 року.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 14.11.2011 №333/15-200/30712154, у висновках якого зазначено про порушення позивачем п.200.3, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, внаслідок чого платником податків завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2011 року на 9781,00грн. та завищено залишок від'ємного значення у декларації з податку на додану вартість за вересень 2011 року на суму 6351,00грн. (а.а.с.7-9).

На підставі висновків акта перевірки ДПІ у м.Рівне прийнято податкові повідомлення-рішення від 02.12.2011р. №0021081541 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 6351,00грн., від 02.12.2011р. №0020991541 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 9781,00грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4890,50грн. (а.а.с.11-12).

Суд першої інстанції дійшов висновку, що оспорювані податкові повідомлення-рішення необґрунтованими та незаконними, зважаючи на таке.

В основу податкових повідомлень-рішень від 02.12.2011р. лягли висновки ДПІ у м.Рівне, зазначені в акті перевірки від 22.09.2011р. №1126/23-300/30712154, складеному за наслідками позапланової виїзної перевірки ТОВ-фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень-липень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період: серпень 2007 року та жовтень 2010 року.

За результатами такої перевірки податковим органом зроблено висновки про неможливість заявлення позивачем до відшкодування або використання для погашення податкових зобов'язань залишку від'ємного значення у сумі 91772,00грн., що виник у серпні 2007 року через пропущення строків давності, визначених у п.102.5. ст.102 Податкового кодексу України та ст.257 Цивільного кодексу України, а суми 225,00 грн. - через фіктивність та безтоварність господарської операції із ПП "Ніка Ойл".

На підставі висновків акта перевірки від 22.09.2011р. №1126/23-300/30712154 ДПІ у м.Рівне прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.09.2011р. №0000662344 про зменшення позивачу розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 91997,00грн. та застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 68997,75грн.

Вказане податкове повідомлення рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.10.2011р. у справі №2а/1770/4433/2011, яка ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2012р. залишена без змін, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Рівне від 30.09.2011р. №0000662344 (а.а.с.105-111).

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Обставини щодо правомірності формування позивачем від'ємного значення суми податку на додану вартість у липні 2011 року у розмірі 91997,00грн. вже було встановлено вищевказаною постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.10.2011р., яка набрала законної сили.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що зменшення позивачу показника р.24 декларації з податку на додану вартість за вересень 2011 року "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" на суму 6351,00грн., є необґрунтованим та неправомірним.

Такий висновок суду першої інстанції відповідає вимогам чинного законодавства.

Згідно з п.200.1. ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.4. ст.200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з п.200.7. ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

З системного аналізу вказаних норм можна зробити висновок, що у податковому законодавстві розрізняються поняття від'ємного значення суми, розрахованої як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду та поняття суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню. Наявність від'ємного значення суми, розрахованої як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду є підставою для здійснення платнику податків бюджетного відшкодування. Проте, таке право на бюджетне відшкодування реалізується шляхом прийняття платником податку рішення, яке відображається у відповідному рядку декларації та подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування у спосіб, обраний платником податку.

Вказане підтверджується наказом Державної податкової адміністрації України "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" від 25.01.2011р. №41, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.02.2011р. за №197/18935 (що був чинним для визначення форми декларації у спірному податковому періоді).

Зокрема, у пп.4.6.5 розд.III "Розрахунки з бюджетом за звітний період" вказаного наказу передбачено, що платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).

Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником способу повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.

При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).

Зважаючи на похідний характер бюджетного відшкодування, в тому числі і від податкового кредиту, при перевірці правильності його визначення слід враховувати вимоги п.198.3. ст.198 Податкового кодексу України, відповідно до якого податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6. ст.198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено правомірність задекларованої суми бюджетного відшкодування за вересень 2011 року в розмірі 9781,00грн.

Таким чином, колегія суддів вважає висновки податкового органу про завищення позивачем залишку від'ємного значення у декларації з податку на додану вартість за вересень 2011 року на суму 6351,00грн. та заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2011 року на 9781,00грн. є необґрунтованими та не відповідають чинному законодавству.

Оскільки судом першої інстанції встановлено необґрунтованість висновків органу державної податкової служби про завищення позивачем бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та протиправність податкового повідомлення-рішення ДПІ у м.Рівне від 02.12.2011р. №0020991541, а також дотримання ТОВ-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція" передбаченої Податковим кодексом України процедури отримання бюджетного відшкодування, позовна вимога про стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування у сумі 9781,00 грн. вірно була задоволена.

Отже, суд першої інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195,196,200,205,206,212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "29" березня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю фірма"ДП Рівнетрансекспедиція" вул.Уласа Самчука,5,м.Рівне,33003

3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул.Відінська , 8,м.Рівне,33023

4-Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області вул.С.Петлюри, 13,м.Рівне,33028