КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-4032/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
У Х В А Л А
Іменем України
"07" серпня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді: Романчук О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
при секретарі: Воронець Н.В.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2012 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ВАЙЛІС" до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «ВАЙЛІС»звернулися до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області, у якому просили:
визнати протиправними дії ДПІ у Вишгородському районі Київської області щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія «ВАЙЛІС»щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання у грудні 2010 року -січні 2011 року, що оформлено актом № 625/15-2/22/36445186 від 22 березня 2011 року;
визнати протиправними дії ДПІ у Вишгородському районі Київської області щодо висновку, вкладеному у акті про встановлення відсутності необхідних умов для ведення господарської діяльності, відсутність основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2011 року позивачу відмовлено в відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ «Компанія «ВАЙЛІС»до ДПІ у Вишгородському районі Київської області в частині визнання протиправними дії ДПІ у Вишгородському районі Київської області щодо висновку викладеному у акті про встановлення відсутності необхідних умов для ведення господарської діяльності, відсутність основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 28 лютого 2012 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що зустрічні звірки не є перевірками, та на підставі них не може бути винесено податкове повідомлення рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача -Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області підлягає задоволенню частково, а провадження у справі закриттю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Задовольняючи вимоги адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено суду правомірність вчинення ним дій по проведенню зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за грудень 2010 року -січень 2011 року.
Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «ВАЙЛІС»зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Вишгородської районної державної адміністрації Київської області 05 травня 2009 року, що підтверджується свідоцтвом Серія А01 № 335022 та взято на облік у Державній податковій інспекції у Вишгородському районі Київської області, як платника податків (код ЄДРПОУ 36445186).
Державною податковою інспекцією в Вишгородському районі Київської області, згідно із п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ „ВАЙЛІС" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит у грудні 2010 року січні 2011 року про що складено Акт №625/15-2/22/36445186 від 22.03.2011 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія «ВАЙЛІС»(код за ЄДРПОУ 36445186) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за грудень 2010 року січень 2011 року.
У зв'язку з виявленням посадовими особами податкового органу відсутності підприємства за юридичною адресою, Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області складено акт від 22.03.2011 року №625/15-2/22/36445186 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Вайліс»щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за грудень 2010 року січень 2011 року.
Зі змісту вказаного акту вбачається, що в ході ініціювання податковим органом проведення зустрічної звірки позивача, податковою інспекцією здійснено аналіз матеріалів податкової звітності, реєстраційних, звітних і інших документів та зроблено висновок про відсутність у позивача необхідних умов для ведення господарської діяльності в обсягах задекларованих ним показників, а також про нікчемність правочинів, укладених позивачем з його контрагентами.
Відповідно до ст. 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: 1) ведення обліку платників податків; 2) інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; 3) перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з приписами ст. 72 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ, органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів.
Відповідно до п. 73.1 ст. 73 Податкового кодексу України, інформація, визначена у ст. 72 . Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені п.73.2 .Кодексу.
Пунктом 73.3 ст.73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
В силу приписів абз. 3 п. 73.3 ст. 73 .Податкового кодексу України, письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.
Так, згідно з абз. 1 п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до абз. 3 п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 1232).
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 1232 зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального / підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку (пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1232).
Отже, Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області було виявлено незнаходження підприємства за податковою адресою, що підтверджується довідкою № 1307 від 21.02.2011 року.
В матеріалах справи міститься акт №625/15-2/22/36445186 від 22 березня 2011 року про незнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Вайліс»за адресою: вул. Ватутіна, 69, м. Вишгород, Київська область, 07300.
Так, відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «Компанія Вайліс», місцезнаходженням юридичної особи є вул. Ватутіна, 69, м. Вишгород, Київська область, 07300.
Разом з цим, зустрічні звірки не є перевірками і за їх результатами не може складатись акт перевірки, то за наслідками зустрічної звірки не може бути прийнято податкове повідомлення-рішення про визначення грошових зобов'язань. Матеріали, зустрічної звірки, складені за результатами зустрічної звірки - це податкова інформація, яка може бути використана органами державної податкової служби для висновків під час проведення планових чи позапланових перевірок, що здійснюються за наявності обставин для їх проведення, визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України та на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України.
З вищенаведеного вбачається, що ДПІ у Вишгородському районі не вчиняло жодних владних повноважень та не зобов'язувало ТОВ «Компанія Вайліс»вчиняти певні дії, оскільки зустрічна звірка не є перевіркою, та на підставі такої звірки не може бути винесено податкове повідомлення рішення.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що наказом Державної податкової адміністрації України «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»від 10 серпня 2005 р. № 327 визначено, що акт перевірки -це службовий документ, який стверджує факт проведення перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання).
Тобто, сам по собі акт за результатами зустрічної звірки не має для платників податків ніяких наслідків.
В спірних правовідносинах актом, що має певні правові наслідки, породжує права та обов'язки для платника податків є рішення податкового органу (акт індивідуальної дії) прийняте за результатами проведеної перевірки.
Як свідчать обставини справи, у спірному випадку таке рішення відносно позивача податковим органом не приймалось.
Таким чином, виходячи з вищевказаних положень Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи зміст позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного чи то іншого судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області -задовольнити частково, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року - скасувати, а провадження у даній адміністративній справі закрити.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 200, 205, 207, п.1ч.1 ст.157 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області задовольнити частково.
Постанову Київського окружного адміністративно суду від 28 лютого 2012 року -скасувати, провадження у справі -закрити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено: 10 серпня 2012 року.
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.