Постанова № 25660191, 02.07.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2012
Номер справи
2270/3997/12
Номер документу
25660191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/3997/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіГнап Д.Д. при секретарі Тимощуку І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькому районі до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобов'язання від 03.05.2012 року № 00003811720/64, -

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач зазначає, що податкове повідомлення-рішення від 03.05.2012 року № 00003811720/64 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки штрафні санкції за подання з помилками податкової звітності про суми доходів застосовуються до податкових агентів, на яких відповідно до законодавства поширюється обов'язок нарахування, утримання та сплати податку з доходів фізичних осіб.

Оскільки позивач не є податковим агентом, до нього не можуть застосовуватися штрафні санкції. Крім того, спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу було неправомірно нараховано суму грошового зобов'язання за основним платежем, а не за штрафними санкціями.

В судовому засіданні представник позивача, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.05.2012 року № 00003811720/64.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що оскільки позивач здійснює нарахування страхових виплат, які мають ознаку доходу, то він є податковим агентом та повинен подавати до податкових органів податкові розрахунки з дотриманням порядку їх заповнення та подання, просив в задоволені позову відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Хмельницькою МДПІ проведено камеральну перевірку податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за III-IV квартали 2011 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькому районі. В результаті проведеної перевірки виявлено порушення п. 51.1 ст. 51, п.б. п.п. 176.2. ст. 176 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, а саме платником вказані недійсні податкові номери фізичних осіб, яким проводилась виплата у відомості про доходи громадян за встановленою формою 1-ДФ за III квартал та IV квартал 2011 року, яке відображене в акті перевірки № 117/1720/25921818 від 27.04.2012 року.

03.05.2012 року Хмельницьою МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 00003811720/64, яким позивачу нараховано зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за основним платежем в розмірі 1020 грн.

Відповідно до п. 46.1. ст. 46 Податкового Кодексу України (надалі- Кодекс) податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.п. 162. 1. 3 п. 162. ст. 162 Кодексу платником податку з доходів фізичних осіб є податковий агент.

Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Пунктом 51.1. ст. 51 Кодексу передбачено, що податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.

Згідно п.п. "б", "ґ" п.176. 2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

Аналізуючи зазначені норми, суд приходить до висновку, що поняття податковий агент подання об'єднує в собі три обов'язкових ознаки - зобов'язання: нарахування, утримання та сплата податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165 п.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, такі доходи, як сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З даної норми слідує, що страхові виплати потерпілим не оподатковуються, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькому районі не є ані платником податку з доходів фізичних осіб, ані податковим агентом в розумінні Кодексу.

Згідно п.119.2 ст. 119 Кодексу неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.

В спірному податковому повідомленні - рішенні відповідач протиправно нарахував позивачу податкові зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб за основним платежем в сумі 1020 грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, судом не вставлено, а відповідачем не доведено правомірності винесення податкового повідомлення - рішення № 00003811720/64 від 03.05.2012 року, а тому його слід скасувати.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції від 03.05.2012 року № 00003811720/64.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 липня 2012 року

Суддя/підпис/Д.Д. Гнап"Згідно з оригіналом" Суддя